Bf 109 D od rasturenog Academy Bf 109 E 1/72

Previous topic - Next topic

aircobra

Ovu sam maketu radio pre 25 god.kao klinac.Vukla se godinama po policama,seljakanjima i supama i dosla u ovo stanje.Tragajuci za maketom early Bf 109 skontao sam da mi se ne daje 25 i vise eura za njega pa sam odlucio da ga napravim sam...

Maketa teba da bude avion Wernera Moldersa iz SGR 1938.







aircobra

#1
Prvo smirglanje i eliminacija detalja koje D serija nema...






Nagojavanje poklopca motora iza spinera gitom i water coolera.

Treba i ivice krila modifikovati jer su ova netacna...

Warhawk

Academy, koji inače nikad nije mogao da liči na E, doživeće da bude solidan D  :P
Samo napred
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

aircobra

#3
Nastavak radova...smorio sam se...
Elisa i izduvi od He 70 matchbox,upasovani u trup i spiner od Bf 109 E.Izbuseni otvori za mitraljeze u krilima,oil hladnjak u skladu sa D serijom.Ukopana mesta za mitraljeze ispred kokpita i stavljen (valjda je)filter sa desne strane.Usisnik napravljen od stamparskog lima u kombinaciji sa alu- gitom(mislio sam da sa to uslikao ali nisam)a radovi su isli dalje...U kabini uklonjena zastitna ploca iz pilota takodje u skladu sa D serijom koja je nije imala.

Dorada kutije stajnog trapa jer je bila ne-dobrog oblika kao i popunjavanje praznine izmedju polutki krila u njima.

I na kraju Dora u predivnom BARBI prajmeru...


aircobra

Maznuo sam zeni telefon za bolje slike...


E sad moje pitanje je da li da farbam od gore sa RLM 02 ili 63?
Krakove elise u RLM 70 ili silver?

Goran A.

Malobrojni su forumski poznavaoci "Luft" tematike pre '39-te a i retko su prisutni. Možda bolje da prelistaš internet, sigurno ćeš naći neku referencu.

medico

Fino si se potrudio i lepo izgleda , nos je najslabija karika jer je skroz bez detalja ali dobro za policu bice ok.
Stara je dilema a mislim još uvek nerazresena da li je 02 ili  63 i da li su to čak i iste boje ! na Španskom suncu boje nekad izgledaju jako kontrastne a nekad jedva primetna razlika između gornjake i donjake. Mislim da je odluka na tebi  ;)

aircobra

Bice detalja i na nosu u oko motora...verovatno cu ih crtati na kraju... :)

Dragan

#8
Jedan zanimljiv clanak o bojenju Mesera u Legiji Kondor:










Kolor profil Meldersovog Bf 109D:



Kad je u pitanju tacna nijansa RLM 63, tu ima jedna zavrzlama. Po tadasnjem nemackom standardu, boje do RLM 60 koriscene su za bojenje unutrasnjosti, a preko RLM 60 za spoljasnjost aviona. Sa druge strane boja RLM 63 u predratnom periodu imala je dve nijanse: svetlo sivu i sivo zelenu. Svoje civilne avione Nemci su bojili svetlo sivom 63, ali da bi prikrili stvaranje borbenog vazduhoplovstva Nemci su i avione vojne namene bojili svetlo sivo tako da se na aerodromu nisu mogli razlikovati od civilnih. Medjutim, svetlo siva nije bila pogodna kao kamuflazna boja, pa su neke vojne avione farbali sa 02 koja je bila oznakom odredjena za unutrasnjost, a iz istog razloga konspiracije i njoj su dali oznaku 63... tipicna nemacka birokratija. Ipak, kad je poceo Drugi svetski rat, ova razlika u oznakama je odbacena i 02 je postala boja kojom je bojena i unutrasnjost aviona i spoljasnjost.

Sretan rad!     :cheers

aircobra


aircobra


aircobra

Rlm 02 je pobedio...Jedan  :uaaa za mene jer sam spor u izradi.

Sledeci post ce biti gotova maketa u drugoj rubrici...U zdravlje!