Esci Mirage 2000 1/48 RV i PVO What if?

Previous topic - Next topic

YU-DFY

Mirage 2000 od Esci je prilicno stara maketa koja datira iz 80-tih godina proslog veka. Maketa je vrlo lepa za sklapanje, sa finim detaljima i takodje finim panelima koji su dati u negativu. Kabina je nesto losija, prilicno spartanska ali sa finim izbacivim sedistem. Nisam se puno bavio doterivanjem kabine, polepio sam dekale na instrument tablu i konzole.
Uz maketu dolaze dekali za grckog i francuskog miraza ali sam ja hteo nesto mnogo egzoticnije. Jugoslovenski Miraz!
Verovatno velika vecina maketara na ovom forumu zna da je RV ispitivalo ovaj avion sredinom 80-tih. Probni pilot Branko Bilbija je leteo na Mirazu u Francuskoj (ako me secanje sluzi 85 ili 86-te godine). Paralelno sa tim aktivnostima razvijan je YU-supersonik u tesnoj vezi sa Francuzima i zamisljen je kao mini Rafal. Jugoslavija je trazila prelazno resenje u kupovini jedne ili 2 eskadrile nadzvucnih aviona do dolaska Novog Aviona (NA) u borbene jedinice. Odluka je pala na MIG-29 (prvenstveno zbog nize kupovne cene).
Po meni, mnogo je bolje bilo kupiti Mirage 2000 ako se vec stremilo ka NA. Miraz je bio skuplji od MIG-29 ali je cena casa leta kao i odrzavanja bila daleko jeftinija na Mirazu. Neke komponente sa Miraza su se mogle ugraditi na NA (prvenstveno elektronika). Licno mislim da je odluka bila politicka da se kupi 29 i da se nije gledalo na duze staze. A da smo kupili Miraz 2000 verovatno bi se islo drugim putem i sto se tice i daljih dogadja koji su usledili kasnije.
Meni je u secanju ostao Mirage 2000 koji je posetio Batajnicu 1997 i vrlo agresivan i lep nastup francuskog pilota koji je odmah po poletanju odvalio Miraza u ostri zaokret skoro pa "na noz".
















Pedja

Još jedan odličan an rad i propratna priča da se podsetimo šta i kako beše.
I, da, taj legendatni nastup Mirage-a na Batajnici, beše i Gripen čini mi se i F-16(ako dobro povezujem Danci) ali svi su bili zasenjeni ovom fantastičnom demonstracijom.

YU-DFY



Koliko mene secanje sluzi, grcki miraz je bio na stajanci, francuski u letu, pored ovih aviona je bio i ruski SU-30 sa veoma intersantnim crtezom Svetog Djordja na vertikalnom stabilizatoru. Niko drugi iz inostranstva nije bio prisutan na tom aeromitingu 1997.
1998 u predvecerje bombardovanja je takodje sleteo grcki Miraz na Batajnicu dan pre aeromitinga ali je hitno povucen u jutro neposredno pre pocetka aeromitinga.

Pedja

Quote from: YU-DFY on 27-02-2020, 11:00:04


Koliko mene secanje sluzi, grcki miraz je bio na stajanci, francuski u letu, pored ovih aviona je bio i ruski SU-30 sa veoma intersantnim crtezom Svetog Djordja na vertikalnom stabilizatoru. Niko drugi iz inostranstva nije bio prisutan na tom aeromitingu 1997.
1998 u predvecerje bombardovanja je takodje sleteo grcki Miraz na Batajnicu dan pre aeromitinga ali je hitno povucen u jutro neposredno pre pocetka aeromitinga.
Moguće da si u pravu, siguran sam da jeste Grčki bio na stajanci. Verovatno sam pobrkao godine. Nije mi prvi put :headbang.

Sandman

Bravo! Još egzotike, ali i meni omiljene what-if tematike

djos & filip

Odlican rad, iako stara maketa, zasijala je u ovoj izvedbi.
Svaka cast
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

mutayu

Pilot 1997. bio Francois Ponsot, posle penzionisanja iz Armee De l'Air leteo u Breitling Jet Teamu, uvek se rado secao tog nastupa.

To je to!
I ja ću kad tad pokazati nešto slično.
A ko hoče nešto slično da uradi, neka proba u JRV oznake staviti Thunderstreaka.

YU-DFY

#8
QuoteA ko hoče nešto slično da uradi, neka proba u JRV oznake staviti Thunderstreaka

Bas sam pre neki dan zapoceo hellerovog Thunderstreak-a. Razmisljam u koju semu da ga uradim, da li u belgijsku ili Luftwaffe, a sad mi ti dade izvarendnu ideju da bude What if? I bice, RV i PVO.
Poceo sam sa urezivanjem panela jer je maketa u pozitivu a to mi se bas nije svidelo.



Da Tita nije okrenuo kormilo, Thunderjeti bi ošli u penziju dosta ranije i nabavili bi Thunderstreake, kao i ostale zemlje u Evropi. U to sam ubeđen.

Dragan

Davno je bila ta 1997. godina, ali ako me secanje ne vara par dana pre aeromitinga bila je proba programa i kad su nasi mehanicari na francuski Miraz 2000 prikljucili rusku APU struja je spalila pola elektronike u Mirazu, tako da taj avion nije leteo na aeromitingu. Stavise, ostao je jos nedelju dana na Batajnici dok ga Francuzi nisu osposobili za let.

doktor

Mirage je leteo na Batajnici 1997. [i izveo fantastican letacki program, kao i 'letece zvezde' u formaciji sa DC-10], a posle smo mi u autobusu cekali dvojicu padobranaca [iz lokalnog padobranskog drustva] duze od pola sata da bismo krenuli kuci. Neodgovorni ljudi...

doktor

A ova maketa je divno uradjena, vrlo lep avion uopste gledano

YU-DFY

Ovde imate ceo snimak aeromitinga na Batajnici 97. Doduse komentarise Drecun prilicno nestrucno, ali ima dobrih snimaka. Cak je intervju dao i Zivak (tada kapetan I klase) a kasnije i komandant RV. Kulacin je leto solo na MIG-29.
Mirage 2000 je leteo pilot Ponsoa iz baze blizu Dizona.

https://www.youtube.com/watch?v=WTWJXkNs6go

Pegi

Broj na repu aviona na snimku  se ne vidi jasno ali mislim da je to isti ovaj Mirage koji je bio  97. na Batajnici. Neko je to  negde i prokomentarisao.  Slikano prosle godine na Athens Flying Week 2019.  – Tanagra Air Base.