Beriev Be-6, VEB 1/72 GOTOV!

Previous topic - Next topic

cherny

Evo i moje prijave za kampanju, u pitanju je stari VEB Beriev u 1/72. Krenuo sam da radim na ovoj maketi pre desetak dana. Trumpeter ima ovu maketu u ponudi, ali sa cenom od 60+ EUR bila mi je preskupa, a ovu sam nabavio u Bratislavi za relativno sitne pare.

U pitanju je klasican VEB, bela, izuzetno tvrda i krta plastika, bez ikakvog enterijera, sa jako grubim detaljima i mamutskim linijama panela u pozitivu. Do ovog trenutka sam celu maketu prerezao, otvorio sam unutrasnjost i krenuo da pravim detalje, a najveci zadatak je bio prepravka motora i motorskih gondola, koji ne lice na pravu stvar ni najmanje. U narednim postovima cu predstaviti ono sto sam uradio do sada, za pocetak jedna fotka "na gomili".





cherny

#1
U međuvremenu sam dosta toga iradio na ovoj maketi, ali sam propustio da okačim, uz čiste lenjosti.  :deadhorse
Ali pokušaću da vam pokažem par detalja. Osnovni problem na ovoj maketi je što je u pitanju jako čudan miks između prototipa i serijskog aviona, pa nije ni jedno ni drugo. Najveći konturni problem su motori, avion je imao motore sa Tu-4, odnosno B-29, a u maketi je dato nešto potpuno drugačije:


Motore sam prepravio, odnosno okrenuo, nadogradio usis kombinacijom stirena, super lepka, gita i epoksija, izbusio sam kroz same motore i dodao motore iz rezervnih delova. Izduvi su na originalu na pogrešnom mestu, pa sam ih odsekao i napravio nove, od uloška za hemijsku olovku. Sami motori nisu 100% tačni, ali sve izgleda mnogo bolje nego u originalu.

Drugi problem su linije panela, koje su u pozitivu i strašno predimenzionisane. Pritom nisu baš najtačnije. Plastika je jako tvrda i krta, tako da je rezanje bilo izazov.
Najteže mi je bilo da prerežem vertikalne stabilizatore, ali sam na kraju uspeo.

U međuvremenu sam probao da vidim kako će izgledati sklopljen, maketa je baš velika:

Na maketi odbrambeno oružje praktično ne postoji. Predviđena je samo repna turela koja ima predimenzionirane topove, leđna turela ne postoji, top u nosu ne postoji. Napravio sam novu leđnu turelu i prepravio nos, a topove sam napravio od medicinskih igala. Zaboravio sam da spomenem unutrašnjost, maketa nema unutrašnjost, prostor ispod poklopca kabine je zatvoren, tako da sam morao to da otvorim i da napravim unutrašnjost od stirena. Crne fleke na fotkama su od Gunze crnog lepka, mnogo je lakše raditi crnim lepkom na beloj plastici, lepo se vidi gde je lepak ušao i šta lepite. Evo par detalja:


Napravio sam i stajni trap, koji na maketi nije postojao i prajmirao celu maketu crnim surfejserom 1500. Sledeci korak je mermer, pa farbanje.


Nastavak sledi...




milan78

Odlican.Nisam znao da i nije losa ova maketa.
Instagram-Peacockscaleworx

cherny

Hvala! :)
Maketa moze da se napravi da lici na nesto, ali treba bas mnogo posla. Evo kako izgleda iz kutije:

A evo kako izgleda Trumpeter, koji je mnogo bolja maketa, ali i dalje ne bas idealna:

Razlika je primetna... :)

milan78

S obzirom na Veb koji je mator i kakvom tehnologijom radjen nije los.Ni malo.Trump koji prozor vise,turela,....ali ipak sam iznenadjen Vebom.
Instagram-Peacockscaleworx

Janjic

Muški posao! Svaka čast.
凸(¬‿¬)凸

cherny

#6
Evo i da opisem napredak na ovoj maketi. Nakon prajmera i ispravke sitnih gresaka, maketa je "odletela" na vitrinu gde je cekala da zavrsim neke druge projekte, o kojima ce bise reci biti u drugim topicima. Konacno, krenuo sam sa preshadingom, prvo donja strana, koristio sam Gunze RLM65:

Nakon shadinga sam celu povrsinu presao sa nekoliko slojeva boje:

Ista stvar je bila i sa gornje strane, tu sam koristio malo posvetljenu Extra Dark Sea Gray. Ovde moram da naglasim da mi nikako ne lezi zelena boja, ubedjen sam da je dobar deo ovih Berieva bio siv gore, sto potvrdjuje i nekoliko maketa na ruskim forumima:

Nakon toga sjajni lak, kao podloga za dekale:

Slede fotke gotove makete. :)

cherny

#7
Evo i slika gotove makete. :)









Pedja

#8
Odličan rad, sve sa merom, toniran je fantastično, razbija monotoniju sive šeme. Bravo!

Lanmi

Vala je super ispao na kraju. Kakvi, mnogo bolje stoji ova siva nego zelena i odlično mu je ovo toniranje ispalo.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

djnik

Odlican Beriev! Slazem se da je ova plavo/siva kombinacija bolja od zelene.

doktor

Vrlo lepo uradjena maketa! Ja i inace volim 'flying boats' [Catalina i Sunderland su mi omiljeni],a Berijev je zaista lep

Janjic

凸(¬‿¬)凸