Revell 1/24 McLaren-Mercedes MP4/20

Previous topic - Next topic

Sandman

Evo mog doprinosa ovoj akciji - nadam se da ćemo pregurati ovu situaciju što je bezbolnije i bezbednije moguće, a pritom i zabaviti se ovde uz naš hobi.

Pokušaću da u narednih 2 meseca uradim nešto čime se do sada nisam bavio.



Ono što mi je novo ovde je pre svega tematika - civilna vozila, koja jesam ranije u par navrata radio ali ne sa sadašnjim znanjem, umećem i opremom koju posedujem.
Glavni cilj i želja su mi da što je moguće uspešnije izvedem "čist" rad - bez previše brljotki, prljanja, weatheringa, kao i da izbegnem ono što me uvek kolje u hobiju - prašina ili ne sasvim sjajan finiš.
Farbe i potrebne lakove imam, pogledao sam razne tutorijale na temu poliranja civilnih vozila, pa, videćemo koliko ću uspeti u tome :)

Maketu sam započeo još polovinom januara, ali sam paralelno završavao i ona 3 aviona, tako da nisam previše odmakao od početka.

Delovi na gomili



Dekali (biće Klimijev bolid)



Prvi korak koji sam uradio bio je da pokušam da ofarbam teksturu karbonskih vlakana, obzirom da je Revell dao te dekale za pojedine delove, a za neke treba raditi farbanje.
Nisam imao ni mogućnosti ni želje da jurim aftermarket dekale i ecovane delove, tako da će maketa manje više biti 'out of the box'.

Proba karbona - crna podloga, a preko nje naprskan zlatni metalazer kroz jako finu mrežicu (ostaci neke stare zavese - tekstura je slična najlonskoj čarapi).
Uživo se pokazalo da je ova nijansa pogrešna i da sam je suviše tanko naprskao, tako da će ići malo jači sloj ali Mesing metalajzera (prema referentnim slikama to je to)



Test maketa za farbanje i poliranje je prastari Airfix Aston Martin DB5, kome je stub vetrobrana polomljen a plastika pokrivljena tako da neće ići dalje od ove faze :)



Pojedini delovi ogibljenja su sklopljeni, kako bih mogao da farbam sve delove koji idu u jednu boju (uglavnom crna, ili karbon tekstura)



Na podu je jako lepo predstavljena daska koja služi za kontrolu visine bolida prema propisima FIA F1 takmičenja



Sedište je dosta grubo izliveno i deluje igračkasto te će biti urađene neke korekcije, o tome malo kasnije...



Usisnik iznad kokpita je sklopljen...



... a probno to bi sve ovako trebalo da stoji



Jedan od aerodinamičkih spojlera na karoseriji je bio loše izliven, tj. falio je deo plastike, koju sam nadomestio sa malo superlepka



Pošto je usisnik delovao jako ružno sa onim zatvorenim otvorom, prosekao sam ga...







... a zatim naspram njega stavio komad stirena kako se pinovi od sklapanja tih polutki ne bi videli





Kokpit sam započeo da modifikujem tako što sam celo sedište napravio od par komada tankog stirena, a prema obliku koji je izliven u kadici kokpita.





U međuvremenu je sedište izgitovano Miliputom, i sledeće na redu je pravljenje pojaseva za vezivanje.
Slike u narednim danima...

Pozdrav i čuvajte se,
Srđan

Goran A.

Ajd da vidimo da li ćeš i kako uspeti da izbegneš igračkast izgled, a biće teško. Lepa tema!

Sandman

Konačno sam se nakanio da sredim sedište - pojaseve sam napravio od malo bakarne žice i tankog lima - poklopca konzerve Nes kafe.



Proba na suvo kako bi sedište trebalo da leži u kadici kokpita...





Nadam se da uskoro prelazim na crni prajmer pojedinih delova koji idu u crno, ali i teksturu karbonskih vlakana...

Sandman

Danas sam naprskao crni surfejser na većinu sitnijih delova koji inače treba da idu u crnu boju ili teksturu karbona.




Sandman

Proteklih dana sam se pozabavio farbanjem drvene daske na podu šasije.
Ova daska inače služi kao kontrolna mera klirensa šasije (bolid ima bolje prianjanje na stazi ako je više spušten ka zemlji, a samim time i bolje performanse) - ako se daska ostruže tokom trke više nego što je dozvoljeno pravilima, bolid biva diskvalifikovan iz trke, ili kako već direkcija trke odluči.

Prvi korak je bilo maskiranje ostatka poda, i prajmerovanje - Mr. Surfacer 1500 Grey



Zatim sam naprskao Gunze H27 Tan - preshading je ostao vidljiv oko zavrtanja i ivica daske...



Na kraju sam pomoću Vallejo Smoke docrtao teksturu drveta, a zatim i "prelakirao" sa Tamiya Clear Orange - ovim korakom je boja drveta malkice živnula, a manje-više služi i kao sjajni lak.







Sledeće je konačno farbanje teksture karbonskih vlakana na pojedinim delovima šasije i kokpita...