GOTOVO! - 48 sati svadba - Specijalna epizoda - S02E04 - VATROPLJUC!

Previous topic - Next topic

komoras

Poštovane kolege maketari,

Sinoć sam, neposredno pre otvaranja ove kampanje, započeo novu maketu sa ciljem da je završim u okviru od 48h.
Nisam maketario od novembra tj. prošle epizode ništa, tako da s obzirom na situaciju, priključujem se maketarskoj zajednici svim sredstvima u cilju održavanja i podizanja optešteg morala!  :cheers

Ova maketa mi je bila na umu kao finale druge sezone, al ne bih da se ponavljam opet sa Airfix-om...možda idući put  :naughty

U pitanju je jako poznata maketa, vrhunac maketarstva u 1/72 neko bi rekao...neko drugi bi možda kazao da je broj delova i rasklop nepotrebno zakomlikovan...a ja kažem - istina je na medji!



Kako sam bio zaokupiran da što pre počnem sa sklapanjem, zaboravih da slikam ramove  :rtfm



Najviše me je brinulo kako da skinem poklopce za topove  :think



Ali to je proteklo jako jednostavno, ali tek iz drugog puta, tj na drugom krilu. Ta greška će mi napraviti dosta posla kasnije, ali rešeno je sve na kraju gitovanjem.
Zašto takav poduhvat? Zato što pravim ovu šemu i ona nema topove:



Dodatna komplikacija je to da i kapice gde su otvori za top, mora u samogradnji. Kako nemam nešto slično Dremelu, moralo je sve ručno. Nisam nešto zadovoljan al od koga je i s čime...dobro je!  :super



Takodje, kupio sam AK Real Color PRU Blue, s namerom da ofarbam ovaj spit i onaj iz S02E01, ali sam pročitao da je avion inijacativno bio ofarban u svetlo plavu boju nakon remonta. Tako da sam se odlučio da i to promenum u odnosu na uputstvi i biće farbano sa Gunze C323 Light Blue.

Dalje sam se bacio na sklapanje i farbanje kabine.






Kako je avion nov/remontovan, nisam se bakćao starenjem...a i da jesam, ništa se ne vidi unutra na kraju, jer je kabina ovalna i treba dodatnog osvetljenja da se sve vidi. Takodje, planiram zatvoren poklopac.
Tu mi na kraju bi malo žao što sam se mučio sa ecerajem...koje je uspe da deformiše tj raširi za pola mm širinu trupa, pa ne pasuje posle u krila. To je moja greška, i znam za ubuduće da trebam da ošmirglam kontrolnu tablu sa strane da pasuje 100% sa plastikom.



Filteri su takodje eceraj, tako da sam zamaskirao iz delova, da mogu da kasnije skinem pincetom



Eduard je totalno zasrao stvar time što je dao poklopac motora iz dva dela koji se stavlja na trup zasebno. Svi oni lepi detalji moraju da nestanu gitovanjem i šmirglanjem.
To im je ujedno i največa kritika za ovaj Spit, te su posle izbacili jednodelni od rezina, koji košta kao pola makete...tako da mislim da je po sredi veoma loš marketinčki trik...al da se popraviti nekako.




Sve sam to popunio super lepkom i fino ispolirao. Ko ima prilike da kupi šmirglu granulacije 7000+ granulacije - topla preporuka! Vraća sjaj plastike na fabrička podešavanja!  :cheers
Spremno je sve za prajmer. S obzirom da je jednobojna i na neki način paradna šema, biće uštedjeno vremena na farbanju! Tako da je u planu da ostatak završim do kraja srede.
Da li ću uspeti...videćemo!  :cheers

ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

medico

lepo napreduje !
ista glupost postoji i na starijem i većem bratu ...Eduardovom spitu u 1/48 , nisam ga jos sklopio ali potpuno je jasno da treba poprilično truda da taj deo koji je inače jako uočljiv uradi 100% besprekorno ...ja sam popustio i kupio rezinski deo . Pretpostavljam da je Eduard lepo zaradio na ovom "propustu"  ;)

Warhawk

Quote from: komoras on 18-03-2020, 01:17:17
Eduard je totalno zasrao stvar time što je dao poklopac motora iz dva dela koji se stavlja na trup zasebno. Svi oni lepi detalji moraju da nestanu gitovanjem i šmirglanjem.
To im je ujedno i največa kritika za ovaj Spit, te su posle izbacili jednodelni od rezina, koji košta kao pola makete...tako da mislim da je po sredi veoma loš marketinčki trik...al da se popraviti nekako.

Ovaj problem se može rešiti pažljivim lepljenjem leve polutke kapotaža za levu polutku trupa (i desne za desnu), pa tek onda uzdužno spajanje svega.
Na ovaj način, problem obrade spojeva se lokalizuje na uzdužni spoj, gde nema puno detalja koji bi se izgubio.
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

komoras

Hvala na savetu @warhawk, postupiću tako ako se još budem našao u sličnoj situaciji  :cheers

@medico - malo mi glupo davati tolike novce za jedan delić, al ponekad se i isplati  :pilot

S obzirom da sam ja maketu radio reda radi, mislim da sam uspeo da se izborim na klasičan način. Da je neka ozbiljnija namera...mislim da bih odustao od daljeg rada  :zvizduc

Danas je baš bilo knap, uz jurenja toalet papira po gradu i ostalih gluposti...  :pilot

Popdne sam seo da privedem radove kraju, najpre je pao sloj prajmera. U pitanju je odokativna mešavina Mr. Surfacer 1500 crnog i belog, jer nisam hteo da imam svetlo sivu za prajmer, niti crnu. već ovako nešto, kako bi po mojoj zamisli, to malkice pridodalo pepeljastom tonu svetlo plave:



Zatim je usledio sloj svetlo plave Mr. Color C323:



Veoma sam zadovoljan kako je boja legla, nijansa je baš kao što sam zamišljao  :cheers
Nisam uspeo da nadjem podatak tačne boje, tj. spominje se svuda samo kao Light Blue.

Nakon blagog poliranja korena krila, zbog gomilanja prašine boje koja se u tom vrtlogu brzo suši i stvara problem na površini, prefarbao sam još jedan lagani sloj preko tog mesta i izlakirao maketu već oprobanom metodom - Tamiya X-22 + Mr. Leveling Thinner 50/50, pa zatim na sveže izlakiranu maketu, isprskan još jedan veoma lagani sloj čistog Mr. Leveling Thinnera da ujednači sve.



Nakon toga sam se bacio na dekale. I to prvo na meni najstresniji deo sa Spitovima - postavljanje linija površine koja se sme gaziti  :deadhorse



Uz dosta koncentracije, uspeo sam da dovedem na zadovoljavajuć nivo, s tim da sam za divno čudo, uspeo sam jedan dekal da pocepam na pola...što smatram za uspeh  :zvizduc



Zatim su usledili dekali klasičnim redom. Na kraju je ispalo da avion ima oko 70 stencila, to mi je najviše oduzelo vremena...



Rezervnih delova za druge verzije...pa skoro za još jedan spit...  :lol



Posle Tamiya X-35 semi gloss laka, usledilo je minimalno prljanje i skidanje maski...




Jedna uporedna sa prethodim Spitom koji sam radio u PRU Blue šemi:



Ovime proglašavam još jednu maketu uradjenom u okviru 48h - ZAVRŠENOM!   :super

U planu mi je da odradim još koju maketu u okviru ove kampanje. Mada malo laganijim tempom...  :naughty

Hvala svima na pažnji, savetima i komentarima!  :cheers
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Miroslav Š.

Bravo za rad :super
Obzirom da si spomenuo PRUBlue na foto Spitovima, evo jedne fotke koju sam napravio u RAF Museum Cosford-u tokom posete. Možda bude interesantna kao neka referenca/orijentir u nekim budućim radovima.
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Warhawk

Quote from: komoras on 18-03-2020, 23:33:49
Hvala na savetu @warhawk, postupiću tako ako se još budem našao u sličnoj situaciji  :cheers

nema na čemu.
Dve stvari koje mi odmah padaju na pamet su razni Ju88 sa prednjim delovima i repovima datim odvojeno, kao i Dragon/Revell Do335 sa onim 'umecima' u korenima krila  ;)

Inače, super nijansa plave, odmah se vidi da je život proveo 'mažen i pažen' kao lični avion jednog Air Marshala.
Što se ne bi sticao utisak da je u PRU Blue.
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

komoras

@Miroslav Š. - Hvala, takodje hvala i na slici Miroslave, ova AK je jaaaaako bliza toj nijansi  :super

@warhawk - uspeo sam da nadjem link gde je pokazano kroz vreme, koje je sve šeme nosio ovaj avion  :cheers

http://www.vintagewings.ca/VintageNews/Stories/tabid/116/articleType/ArticleView/articleId/131/Supermarine-Superstar.aspx
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Goran A.

Možda da odustaneš od tih 48h i da dodaš još 24, taman da daš sebi više komfora, jedan dan ne znači ništa a moći ćeš da popraviš greške. Ali ako ti baš tako voliš.... 

komoras

Quote from: AG02 on 20-03-2020, 22:16:49
Možda da odustaneš od tih 48h i da dodaš još 24, taman da daš sebi više komfora, jedan dan ne znači ništa a moći ćeš da popraviš greške. Ali ako ti baš tako voliš....

Apsolutno se slažem i već sam bio komentarisao u jednoj od mojih tema da bi 72h bilo idealno da se izvede sve potrebno i još dodatno preko za prosečnu maketu u 1/72.
Ali u pitanju je izazov, zbog kojeg sam i krenuo u ovaj poduhvat. A krenulo je tako što slobodnim vikendima krenem u petak uveče i završavam u nedelju uveče.
Jes da makete ne izgledaju ni približno perfektno, ali su izvršene sve maketarske radnje pod koijim se smatra da je maketa uspešno završena. Samim tim, dovoljno da uz zadovoljstvo rada pod pritiskom, ode na policu.
Što se tiče ostalog, rade se makete i laganijim tempom  :cheers
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

komoras

Evo i dodatnih slika Spitfire-a
Jedino što bi trebalo je malo stanjiti ležište poklopca kabine, kako bi došao u ravni sa vetrobranom.
Ovaj stepenik je izazvan zbog eceraja koji je blago raširio trup, a ja nisam obratio pažnju...  :zvizduc





















ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

djos & filip


Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

komoras

Quote from: djos & filip on 31-03-2020, 23:16:45
Odlican u neobicnoj semi.
Pozdrav

Hvala Djos  :cheers
Spitovi su mi manje više dosadni u jednoj te istoj šemi...tako da kad god vidim da negde nešto odudara od kalupa, potrudim se da nabavim i odradim  :pilot
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates


komoras

ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates