GOTOVO! 48 sati svadba - Specijalna epizoda - S02E05 - KOLJOPTICA!

Previous topic - Next topic

komoras

Započeh još jednu maketu sa ciljem da je završim u roku od 48h.    :violin



Ko prati šta radim na instagramu, seća se da sam dobjo na poklon ovaj novi Revell Fw 190 F-8, ali s obzirom da je prepak u pitanju, bi me žao onako lepe dekale da stavljam na taj horor od plastike...



Plastiku sam iskoristio da napravim ovaj rozi Fw, posle gomile moljakanja u kući da se napravi roza maketa  :hahaha



Eduardovu maketu sam kupio 2015. kada sam se zatekao u Češkoj i od tog momenta ostao fasciniran Eduard maketama...ali nikako da skupim hrabrosti da se upustim u tu priču...
Posle par odradjenih raznoraznih Fw-ova i drugih Eduardovih maketa, mislim da sam dorastao zadatku...



Jedini problem je što je u kutiji A-8 verzija, a ne F-8 za koju imam dekale. No to se lako da rešiti, pošto nema mnogo razlika. Meni je poznato samo da u odnosu na A-8, verzija F-8 nije imala mitraljeze na spoljnim delovima krila, već opciono nosače za manje bombe. Te iz tog razloga malo drugačiji izgled donjeg poklopca na mestu mitraljeza. Kao i da je imala bolju verziju radija. Za koji ne znam dal vizuelno ima razlike na samom avionu...
Ako sam propustio neki detalj, molim vas da me ispravite.



Tako da sam pomenuti poklopac samo izravnjao. Naknadno ću urezati i par nedostajajućih panela tj malih poklopca otvora na istom.



Dalje sam se, klasično, bacio na kabinu. Odlučio sam da iskoristim sve dekale, pa samim tim i one za instrument table. Tako da sam ukombinovao sa ravnim delovima koji su namenjeni za eceraj, jer se reljefni ne uklapaju sa štampom na samim dekalima.



Sve sitne delove i podsklopove, sam očistio i spremio za prajmer.



Zatim je usledelo farbanje unutrašnjosti sa RLM66.



Dati su i dekali za pojaseve. Ako se dobro sećam, mislim da sam na YouTube video nekog kako ih kombinuje sa alu folijom od jogurta, pa sam rešio i ja da se okušam.



Prvo sam ih polepio na foliju uz pomoć Mr. Mark Setter-a.



A zatim lagano isekao skalpelom.



Te i ubacio u kabinu!
Deluje slično kao Eduard-ov štampani eceraj, samo dosta laganije za nameštanje. Svidja mi se jako kako je ispalo i definitivno praktikovati isto u budućnosti gde god Revell da dekale za iste.



Usledio je wash kabine pre sklapanja.





Maketa se jako lepo uklapa. Jedino sam ja malko opet pogrešio oko uklapanja krila, ali ništa strašno.





Ostaloje još da zamaskiram stakla, zagitujem malo gde treba, pa da se sutra bacim na prajmer i bojenje!

Kritike, komentari, želje, čestitke, pozdravi - uvek dobrodošli!  :cheers




ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Sandman

Dobra ti je ova fora sa dekalima kaiševa na limu, stvarno izgleda kao bilo koji ecovani deo.
Možda nije loše da se proba i sa lim-poklopcem na konzervi Ness kafe - čini mi se da je ona glatkije teksture nego ova od jogurta?
Debljina im je verovatno slična...

voja

Meni je od svega najbolje ovo koljoptica, vatropljuc, . . . 
Jedva čekam da vidim kako ćeš krstiti naredni projekat.

.

.

YU-DFY

Odlicno! Upravo imam istu maketu istog proizvodjaca ali u 1/48 i primecujem da je rasklop vrlo slican mada je nosni deo u 1/48 jos dodatno zakomplikovan. Moja namera je da uradim nas F-8 od tog A-8. Ajd nek neko napise na cega jos treba obratiti paznju sem spoljnih mitraljeza u krilima?
Takodje nedostaju nosaci za naoruzanje (bombe) na toj mojoj maketi, ali nisam ni imao nameru da ih stavljam jer koliko sam video na profilima, nas ih nije ni imao.

komoras

Hvala vam  :cheers

@Sandman - U pitanju je njemački jogurt, pa je lim malo deblji  :hahaha Lim od nes kafe kad se ispolira, je skoro pa iste debljine. Tako da bio bi apsolutno odgovarajući  :cheers

@voja - Videćemo kakav će nalet inspiracije dalje biti...  :naughty

@YU-DFY - Koliko je meni poznato, nosači su se terenski montirali/menjali/skidali...tako da ne bi bilo greške i da se izostavi. Pogotovu ako se i ne vidi na slikama  :cheers Možda je dotični avion imao samo male nosače na mestu spoljnih mitraljeza, ali to je malo teško uočiti na slici ako je loš ugao za taj detalj  :think
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

komoras

Danas sam nastavio sa poslom. Prvo pre prajmera, trebalo je zamaskirati stakla i zagitovati par nalih spojeva sa akrilnim gitom.



Nakon prajmera, usledila je mermer tehnika i dodatni beli sloj za žute površine.



Zatim sam udario RLM02 gde je bilo potrebno



Usledilo je klasično nanošenje žute na moj način: bela > roze > žuta






Nakon toga, nanošenje RLM76 na donjim površinama i parcijalno maskiranje na prelazu krilo/trup





I na kraju, kamuflaža u kombinaciji RLM75 / RLM82 nanešeno slobodnom rukom



Mislim da bih već i priveo maketu kraju, ali ne sme kompresor da bruji noću...tako da ostaje za sutra da popravim neke detalje na kamuflaži i izdetaljišem ostatak mottlinga. Pa da krenem lagano s dekalima i privodjenja kraju  :pilot



ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

milan78

Odlican je.Brzo ti ide.Mozda bi ja mogao da je uradim. :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

komoras

@milan78 - Hvala :cheers
Maketa se slaže sama od sebe. I ako nešto ne valja, isključivo je maketar kriv. Preporučujem lepljenje horizontalaca super lepkom, jer sa običnim ne hvataju baš najbolje.

Danas sam se prihvatio posla u punoj brzini kako bih sve završio na vreme. Naravno, morao je biti i peh. Ali mojom greškom. Jer sam žuto trebao na kraju da farbam, a ne klasičanom metodom...
No uspeo sam sve da ispravim i krenem dalje







Zatim sam izlakirao maketu i pripremio sve za dekale.



I nakon par sati mukotrpnog lepljenja dekala i još podešavanja stajnog trapa...proglašavam rad gotovim!





Tek kada sam počeo da sklapam maketu, shvatio sam koliko je zapravo Eduard ovde dobro odradio posao!
Npr. cowling, kontrolne površine, a i kormilo i horizontalci - mogu da se ofarbaju zasebno i tek na kraju zalepe na maketu ofarbani!

Samim tim se štedi dosta vremena na maskiranju i farbanju, što je meni ovde jako dobro došlo!  :super

Ovime proglašavam 2. sezonu 48 sati svadbe završenom!

Već sam pripremio makete za treću...ali o tome otom potom...  :naughty

Mogu reći da iako ove makete ne ispadaju baš najbolje i najlepše, doprinelo je tome da naučim još puno novih stvari i tehnika. Za koje bi mi sigurno trebalo mnogo više vremena da inače ovako pokupim i savladam.

Izazov preporučujem svakome, pa makar i samo jednu maketu!   :cheers


ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Miroslav Š.

http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

komoras

ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Janjic

凸(¬‿¬)凸

komoras

ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Janjic

凸(¬‿¬)凸