Dragon 3520 1:35 SS-1c 'SCUD B' w/ MAZ-543 TEL

Previous topic - Next topic

zaki

Od kada sam se vratio ovom hobiju iz detinjstva trudim se da uživam u svim njegovim aspektima. Razgledanje sajtova, čitanje foruma i na kraju sama kupovina predstavlja mi značajan deo zadovoljstva i svrhe oko ovoga. Problem nastaje  kada shvatiš da ti se bavljenje ovim hobijem malo po malo pretvara u "kutijašenje", a da osnovnu odliku ovog hobija, izradu maketa ostavljaš za neko drugo vreme kada budeš više raspoložen za to. Takvim pristupom došao sam do faze da me čeka farbanje desetak završenih maketa  i isto toliko ne otvorenih velikih kutija naređanih na policama ko u nekoj radnji.



Dolazak ove velike kutije je definitivno prelio pune police i naterao me da počnem da radim posao umesto što samo uživam u posedovanju (fenomen "my precious"  :) )
Dakle, prastari Dragon, po današnjim standardima nezamislivo ukrupljena maketa, a s druge strane po iskustvima sa foruma dosta problematična sa gomilom grešaka u sastavnici. Kako god, svi se slažu da na kraju ispadne inpresivna maketa.



O vozilu i samoj maketi ima dosta tog na netu tako da neću mnogo filozofirati oko toga. Namera mi je da radim iračku verziju iz Zalivskog  rata. Videćemo kako će to ispasti.
 :cheers





Goran A.

Kutijašenje se lako rešava - rasproda se sve osim jedne i ne kupuješ dok je ne završiš. Tako ne bude ni onih deset započetih.

zaki

Savet ti je kao da narkomanu kažeš da samo treba da prestane da uzima pa će prestati da se drogira.   ;D
Nije ovo strašno kolike magacine su ljudi pokazivali po forumima. Rasprodao dosta toga pre nekoliko godina pa onda kupio ponovo te iste jer su mi nedostajale.
:)

milan78

Delimicno off topic,prodam maketu samo ako se pojavi bolja ista takva.Ili ako imam vise istih od razlicitih proizvodjaca pa najlosija ode na dobos.Ostalo ne pipam.Onih 150+++
Instagram-Peacockscaleworx

zaki

#4
Krenuo sam od točkova da bi gume farbao zajedno sa gumama nekoliko maketa koje od ranije čekaju farbanje, kad već sipam boju u air brush.



Baš je veliko vozilo, usporedba sa točkom od  Tamijinog Opel Blica



Na tržištu postoji dosta dodataka za ovu maketu, ali s obzirom na cenu i to što, ja  definitivno nisam "rivet-counter" person, to ćemo zaobići.
:jok



https://www.perthmilitarymodelling.com/reviews/vehicles/maz-543/maz-543wheels.html

zaki

Početak i odmah vidim zašto onoliki loši komentari po forumima. Sastavnica je pravi horor, pogrešno nacrtani delovi a uz to pogrešno označeni pa ih onda odokativno tražiš po spruama, normalno delovi jedne pozicije su razbacani po svim ramovima.
Vrata sam uklapao dobrih pola sata, radim kamione i gotovo uvek je uklapanje vrata problematično, za ovo ovde bi to bio pre blag termin, sad mi je jasno što su na većini urađenih Mazova vrata ostavljena otvorena.

Detalji unutrašnjosti kabine bukvalno ne postoje, tako da i nema šta da se vidi unutra. Kabina (ima ih dve) je vrlo složenog trapezoidnog oblika što sluti nove probleme uklapnja.

Sad dolazimo do zanimljive situacije, umesto odlivenih prozora dat je komadić prozirnog stirena i šema rezanja. Lako ću ja to izrezati ali malo teže maskirati pre farbanja tako da ću verovatno stakla lepiti kroz krov nakon farbanja.

zaki

Gotova desna kabina, U žestokoj borbi da se nekako slože stranice kabine Tamijino extra thin lepilo mi procurelo do lakta, il sam ispo iz forme ili je nešto ređe nego obično  :)
Sastavljajući ovo ne mogu da prestanem da se divim genijalnosti i talentu ruskih inžinjera i konstruktora. Kakav dizajn i rešenja konstrukcije.  :god


zaki

Gotova i druga kabina, Nije moglo bolje jer bukvalno ni jedna pozicija ne naleže kako treba. Iako imam pola tube Tamijinog kita moraću sutra u farbaru po konzervu auto gita   ;D
Za usporedbu slikano pored Dragonovog 88mm FLAK 36 koji je stvarno masterpeace, umetničko delo koliko je dobro i precizno odlivena maketa, Dragonov etalon dobre makete.


spatz

Uhhhh kad se samo setim ovog monstruma posebno krojenje stakala :headbang I ako sam jako njega radio smerč,bereg,s-400,rubež od trubača ovaj mi je krv popio.Samo napred želim ti uspeha i što manje problema! :cheers

zaki

Ambrozija me zatvorila u kuću pa evo nastavak. Ista priča, uglavno ništa se ne uklapa i ne naleže kako treba, motorni prostor, stranice se mogu sastaviti i ovako i onako, sastavnica prepuna šumom strelica u svim pravcima, neke pokazuju bukvalno ništa u nigde ;D
Sluteći problem sa naleganjem na šasiju, ajde da nju sastavim van redosleda pa da tako vidim pod kojim uglom idu stranice da bi pravilno nalegle. Šasija se sastoji od dve pozicije koje se spajaju po sredini. Ni većeg vozila ni jednostavnijeg uklopa, s tim što šasija gledano spreda ima oblik V, opet pod nekim nedefinisanim uglom jer poprečne grede umesto da čvrsto nalegnu i definišu taj ugao, ponašaju se kao Gerberovi zglobovi u nekoj konstrukciji.





Sada mi predstoji traženje izduvnih cevi E24 koje nisu na ramu E gde bi po šemi trebalo da budu da bi završio ovu poziciju, javiću čim ih nađem.

:cheers


zaki

U suštini jednostavna maketa, još kada bi se delovi bar malo bolje uklapali bio bi  to jednostavan brzi projekt, ovako ispada mentalno zahtevna jer gotovo svaka pozicija zahteva promišljanje kako je obrusiti da nalegne na mesto.
Radeći ove kabine operatora pokušavam da zamislim kako li se osećao neki nesretnik koji je sedeo unutra dok mu iznad glave detonira nekoliko tona eksploziva i toksičnog goriva.  :-\






zaki

Prvo krenuo suptilno sa turpijcom da ostranim višak plastike pa onda sa Tamijinom širokom turpijom da bi na kraju usledio Teksaški masakar motornom testerom. Jeste da će operatoru u kabini "malo" duvati promaja ali bitno da se ne vidi spolja. Zazore zalio Revelovim lepkom, ona iglica je savršena za te stvari, kada se obrusi neće se videti drama koja je prethodila.
;D
Prvi put da ova preskupa Tamijina turpija opravda svoju kupovinu, uvek mi je bila pregruba ali za ovakve slučajeve je taman.









zaki

Ugrubo složen ali jasno se naziru konture impresivnog vozila.
:cheers


zaki

#13
Uobičajena pauza od nekoliko meseci, nije ni čudo što mi je toliko maketa ne završeno  >:(
Nastavak i odmah uočavam previd. Bočne merdevine trebaju da budu preklopljene preko kutija sa alatom, a ne da vise preko točkova. Dobro se sećam koliko sam blenuo u sastavnicu jer mi je bio nelogičan taj položaj, pa onda pogledam neke slike na netu završenih maketa  i ko zainat naletim  na rad nekog nesretnika koji se isto zaj***o kao i ja. I tako ja kao i on te tanke lomljive merdevine dooobro zalepim jer se nalaze baš na mestu gde se maketa prihvata rukom kada se uzima da se slučajno ne odlome pa ću zato sad morati bukvalno da ih čupam.
Zadnja platforma je ravna ploča na koju dolaze kojekakvi sanduci i delovi. Normalno na sastavnici je to prikazano strelicom negde u tom pravcu, a nigde nema markera gde tačno pa kad to nekako zalepiš po osećaju onda u sledećem koraku vidiš da smeta u uklapanju sa drugom pozicijom. Ludilo od makete.



edit:
Nisam jedini, na netu ima dosta radova sa istim ne razumevanjem Dragonove sastavnice sad mi je lakše  :)

pogrešno


ispravno



zaki

Vešanje, da se obesiš  :)

Na ovoj maketi je krajnje pojednostavljeno, ma šta krajnje, oves i transmisija ne postoje već je to urađeno sa nekoliko komadića plastike. Nešto kao osovina točka sa nedefinisanim položajem. Sastavnica po običaju ništa ne pokazuje pa si prepušten svojoj intuiciji i nekim inžinjerskim sećanjima iz prošlosti. Ali kako god da okreneš taj komad plastike točak će stajati nakošen ili gore ili dole.


gore

ili dole ako ga zaokrenem za 180


;D

Radim kamione i kod skoro  svih maketa koje sam napravio sistem vešanja transmisije je uglavnom lepo i detaljno urađen za razliku od ovog čuda.
Za usporedbu evo kako to izgleda na jeftinom Trumpeterovom Zil-u.