Zastava 750 1/8 (Hachette) - časopis u 100 nastavaka

Previous topic - Next topic

Slobo

Poštovane kolege maketari,

ovde:  http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,26105.msg199624.html#msg199624 sam načeo temu o novom časopisu kod nas, o Zastavi 750, čuvenom Fići, koji će izlaziti u 100 nastavaka, sa delovima za sklapanje makete u pozamašnoj razmeri 1/8.

Kako je danas izašao drugi broj časopisa, ako administratori nemaju ništa protiv, temu bih nastavio ovde, pošto sam se odlučio da se upustim u priču sakupljanja i sastavljanja ovog čuda. Pošto nisam ekspert po pitanju dotičnog vozila, ne očekujte od mene komentare o tačnosti same makete, više ću se truditi da vam prenesem šta se uz časopis dobija i kako to sve izgleda.

U ovom broju dobijamo prednji deo sa ukrasnim lajsnama i logom "750", kao i delove za prvi od točkova..


Lep detalj na gumi  ;) Inače u pitanju je neka baš baš tvrda guma.. ili tek tek meka plastika, ne znam kako bih opisao drugačije..


Logo 750 i ratkapna sa Zastavinim znakom:
 

Pohvalno je što su felne od metala, očekivao sam da će biti plastične.. Mali detalj koji mi se ne sviđa, ali mu ne mogu ništa, jesu ovi hromirani delovi - na svakom se vidi mesto gde je skidan sa rama na kom je izliven:

Nije strašno, za sad su tako okrenuti da su sa donje strane, ili se ne vide uopšte.

Na kraju, od ovog broja imamo ovo:


Nastavak, za dve nedelje  :pilot

pedjolino76

Negde je pisalo da ima oko 100 brojeva i da svaki sledeci kosta 1000 din.Jel neko provalio jel 100 brojeva ima samo za ovaj auto ili ce biti npr 20 brojeva ovaj auto ,pa neki drugi.Mislim suludo je da bude 100 brojeva za ficu pa puta 1000 din.

guster

Onda u sledecem broju samo brisaci i kapice ventila >:D

Slobo

Quote from: pedjolino76 on 12-03-2021, 20:07:29
Negde je pisalo da ima oko 100 brojeva i da svaki sledeci kosta 1000 din.Jel neko provalio jel 100 brojeva ima samo za ovaj auto ili ce biti npr 20 brojeva ovaj auto ,pa neki drugi.Mislim suludo je da bude 100 brojeva za ficu pa puta 1000 din.

Tako je, brojeva ima 100. Prvi je bio promo, za 199 din, drugi 599, ostali za 999. Prvih 11 brojeva će izlaziti svake druge nedelje, a posle toga nedeljno. Po nekoj računici, otprilike maj 2023 bi trebalo da bude kompletno. Pa maketa je ogromna i detaljna, biće rasturena na sitna crevca svakako. Na YT ima snimak za Fiat / Seat 600, koji je valjda izlazio ili još izlazi u Španiji, tako da će biti i toga da se dobiju samo neke sitnice. Eto, u sledećem broju volan, letva volana, branik, prednja tablica..

Aleksa

Ima li neko višak 2. deo da je željan da preproda?   :)
Propustio sam ga jbg... :/ ako ima još neki ili neko nađe,negde neka ga uzme i za mene, dobija novac poštom... :)

Slobo

Quote from: Aleksa on 17-03-2021, 15:53:30
Ima li neko višak 2. deo da je željan da preproda?   :)
Propustio sam ga jbg... :/ ako ima još neki ili neko nađe,negde neka ga uzme i za mene, dobija novac poštom... :)
Pogledaj na kupujem prodajem, video sam da ima, ne želim ovde druge da reklamiram ;)

Slobo

Stigao i broj 3!

Priča o početku Fiće u Kragujevcu se nastavlja, a novi broj nam donosi sledeće delove:



Volan je takođe metalni, kao i njegova osovina, a delovi za sirenu su plastika:



Tablica lepo čuči napred. Nešto što se ne slaže je sastavnica, prema njoj se dobija ova tablica i jedna blanko bela, koju možemo sami da ukrasimo po volji. U ovom kompletu dobio sam samo ovu i dve crne manjih dimnezija za Fiat 600 (jer je ova maketa pod tim imenom uz neke drugačije detalje išla na druga tržišta). Po fejsbuk grupama vidim da postoje obe varijante na tržištu, samo je pitanje gde su i kako raspodeljene. Meni iskreno ne smeta, nisam imao u planu da izmišljam neku tablicu, mada mislim da sam toliko sposoban da to odradim ukoliko mi se javi želja  ;)



Prednji branik se sastavlja iz 3 dela hromirane plastike, uz pomoć sitnih šrafova, kao i većina stvari do sad.



Kad se postavi na prednji deo iz prethodnog broja, dobija se ovo:



Na temu cele ove priče, na fejsbuku postoji više grupa koje prate ovaj časopis. Fascinantno je da već posle prva 2 broja postoje likovi koji prodaju ovo po duplo većim cenama, a danas se mnogi žale da nisu uspeli stići pokupiti sebi nov broj - da li je pomama u pitanju ili su preprodavci - videćemo. Za pohvalu je što ima ljudi iz regiona koji se takođe interesuju i traže da im neko nabavi ovaj časopis, tako da verujem da će ova priča ići u dobrom smeru, tj. da se neće naprasno prekinuti.

Do sledećeg broja..  :cheers


SerbiaModelkits

Nece vec sam napisao u prethodnom postu na ovu temu.Postoji mogucnost pretplate za 8 brojeva unapred,pa se tako nadam da ce i ova stoka koja preprodaje nestati...

Slobo

Pozdrav!

Stigao i broj 4. Ovoga puta sitniji delovi, početak sklapanja prednjeg desnog vešanja.



Nakon malo šrafljenja i sklapanja:



Kada se spoje sa kočnicama i točkom iz jednog od prethodnih brojeva, na kraju imamo ovo:



Malim koracima grabimo napred  ;D :pilot



Slobo

Zdravo svima!

Stigao peti broj danas, ništa spektakularno, isto što je bilo u prošlom broju, samo za levu stranu. Nakon sklapanja, ostaju kočnice da čekaju točak u nekom od narednih brojeva.



Do sledećeg broja, uzdravlje  :cheers

nebkv

Ja po negde sporadicno naidjem na starije brojeve sto znaci da se zadrzavaju u prodaji duze vreme pa se ne treba zaletati na duplo vece cene po oglasima
Na primer kada se pojavio broj 5 na istom mestu su imali 3 i 4

Slobo

Idemo dalje... broj 6 stigao.

U ovom broju deo upravljačkog sistema:



Upravljačka kutija sa zupčanicima - pomalo pipavo za sklopiti, pri tom, i pored malo podmazivanja, ne okreće se idealno, ali nakon što sam sastavio sve sa sponama, mislim da će biti ok. Kratak pomeraj volana levo ili desno pomera točak u krajnje položaje, pa se ne oseti to zapinjanje zupčanika koje je bilo tokom sklapanja kada se rotira bez vezanih spona na prazno. Caka je naći balans u stezanju šrafova, da sve bude čvrsto, a opet da ima lufta da se može pomerati.



Na kraju sve izgleda ovako:



Sve u svemu, kada jednog lepog dana sve bude kompletno, točkovi će se moći podesiti u željeni položaj za izlaganje i pomeranjem spolja, a ne volanom, tako da je sve ovo ok.

Vidimo se za 2 nedelje..  :cheers


Slobo

Danas sam pokupio svoj primerak broja 7.

Lepo zapakovan u kutiju i blister, čeka nas prednji deo poda - šasije Fiće. Poveći komad metala, nema šta. Šteta je samo što se sa njim još ništa ne može raditi, treba sačekati naredne brojeve da se ostali elementi krenu montirati na njega.



I jedna sa referentnim predmetom, čisto da se stekne osećaj za tu 1/8 razmeru  ;)



Do sledećeg viđenja..  :cheers

nebkv

Ja sam se kao maketar kome razmere nisu strane iznenadio kada sam video ovaj ipak samo deo auta
Mogu misliti kako je bilo nekome ko prvi put radi sa ovakvim stvarima
Drugi detalj je tezina,pokusavam zamisliti koliko ce to na kraju sve biti tesko :)

Slobo

Quote from: nebkv on 21-05-2021, 20:59:50
Drugi detalj je tezina,pokusavam zamisliti koliko ce to na kraju sve biti tesko :)

Mrzi me da stavljam na vagu  ;D ali par kilograma sasvim moguće..  ;)