Zastava 750 1/8 (Hachette) - časopis u 100 nastavaka

Previous topic - Next topic

Slobo

40%

Sa danom kašnjenja u rukama imam novi broj, a u njemu deo unutrašnjeg poda i par sitnica:



Tu su otvori za grejanje kabine, koji dolaze na svoja mesta u podu:



Na obe strane postavljaju se bočni nosači:



Iako se u ovom broju ne montira nigde, može se predpostaviti kako će stajati:



U narednom broju čeka nas nešto sitnica, pedale gasa, kočnica, prekidač... Nisam spomenuo, od skora je časopis počeo izlaziti u Hrvatskoj, a možda će i u BiH, što je lepo čuti jer će i tamo sigurno biti dosta zainteresovanih kolekcionara.

Do narednog...  :cheers

fantasista

Lijep pozz!

Kao što vjerovatno znate, počeli su izlaziti brojevi i u Hr, trenutno je aktualan br 3. Imam jedno pitanje za vas znalce - možete li pretpostaviti koliko će ovaj model Fića koštati kad ga se napravi i netko ga odluči prodati? Pitam jer me malo ohladilo to što ima 100 brojeva i znajući sebe sigurno ću preskočiti pokoji. Pa me zanima imate li neku predodžbu koliko bi koštao gotov, već napravljen model. Hvala!

Slobo

Pozdrav. Cela ova zanimacija dođe oko 100.000 dinara (oko 850 evra, manje više..). To je ono što je i tebi poznato, ne znam kolika je tačno cena po jednom broju u HR. 

Ako ćeš preskakati po koji broj, bolje odmah odustani :) Šalu na stranu, ali mislim da je bezveze da kreneš da skupljaš delove ako ne želiš biti istrajan do kraja. Kako više delova bude izašlo teže će ti ih biti prodati ako poželiš odustati od skupljanja. Prosto, ko će hteti da ti kupi odjednom recimo 30 brojeva?? Ja mislim niko. E sad, što se tiče cene gotove makete... to će diktirati potražnja.. ne verujem da će se iko otimati da da pare za tek sklopljenog Fiću - pa da je hteo da istrese 850e iz džepa valjda bi radije sakupljao sam onda, manji bi mu teret bio na finansije. Mislim da kolekcionarska vrednost može rasti, ali tek sa godinama.. Eventualno neki Balkanac gastarbajter da se zaleti pa da kupi sklopljenog Fiću da ga želja mine  ;D ;D

Smrki

Quote from: Slobo on 20-02-2022, 22:11:52
Pozdrav. Cela ova zanimacija dođe oko 100.000 dinara (oko 850 evra, manje više..). To je ono što je i tebi poznato, ne znam kolika je tačno cena po jednom broju u HR. 

Nisam do sad ispratio cenu a ni broj časopisa. Pa sunce vam lebovo za 850 evra možete da uzmete celog fićka u 1/1. Eeee kad bi isto važilo i za T-55 :D
S.T.A.L.K.E.R Workshop   Please do not feed the Troll !!!

Slobo


fantasista

Quote from: Slobo on 20-02-2022, 22:11:52
Pozdrav. Cela ova zanimacija dođe oko 100.000 dinara (oko 850 evra, manje više..). To je ono što je i tebi poznato, ne znam kolika je tačno cena po jednom broju u HR. 

Ako ćeš preskakati po koji broj, bolje odmah odustani :) Šalu na stranu, ali mislim da je bezveze da kreneš da skupljaš delove ako ne želiš biti istrajan do kraja. Kako više delova bude izašlo teže će ti ih biti prodati ako poželiš odustati od skupljanja. Prosto, ko će hteti da ti kupi odjednom recimo 30 brojeva?? Ja mislim niko. E sad, što se tiče cene gotove makete... to će diktirati potražnja.. ne verujem da će se iko otimati da da pare za tek sklopljenog Fiću - pa da je hteo da istrese 850e iz džepa valjda bi radije sakupljao sam onda, manji bi mu teret bio na finansije. Mislim da kolekcionarska vrednost može rasti, ali tek sa godinama.. Eventualno neki Balkanac gastarbajter da se zaleti pa da kupi sklopljenog Fiću da ga želja mine  ;D ;D

Hvala na odgovoru. U Hr je prvi broj koštao 10 kn (cca 1,30 eura), drugi 40 (cca 5,30 eura), a svi sljedeći će koštati 70 kn (cca 9,30 eura). Znači, sve skupa otprilike nešto više od 900 eura.
Moram reći da je malo nezahvalan koncept, 100brojeva izlazi u otprilike dvije godine, ogroman problem ako propustiš broj... Iskreno, ne znam kako će im to ići.. Definitivno su mogli biti malo jeftiniji, a i nije se smjelo premašivati više od 30 brojeva. Znam par ljudi koji su bili zainteresirani da kupuju, međutim odustali su kad su čuli da će biti 100 brojeva. Među njima sam evo i ja..

Slobo

Pa taj koncept je popularan u svetu očigledno, nije samo radi nas izmišljen :) Dugo traje, to je istina, ali sada verujem da je prilično siguran, pogotovo što je počeo i kod vas izlaziti, znači tržište postoji i to je dobro. Kod nas postoji i sistem pretplate, plaća se unapred 8 brojeva i stižu ti kući poštom. Meni lokalni prodavac novina ostavlja broj da mi ne zafali i nemam problema. A ostavlja i za još par ljudi, što mi je pomalo neverovatno s obzirom da živim u mestu sa cca 25000 stanovnika  ;D
Pre skoro deset godina je ovde izlazio časopis Veliki jedrenjaci (a i u HR je, koliko znam), gde se gradila drvena maketa broda, koja za razliku od Fiće koji se sklapa šravovima i na klik uopšte nije naivna za sklapanje. I pored cene i sklapanja koje zahteva po meni dosta veštine izašlo je svih 100 brojeva, tako da ne vidim razlog da se Fića u nekom momentu prekine. Kupaca ima, to vidim..

I da, zaboravih reći, koliko vidim po Facebook grupama koje se bave ovim Fićom, kome je falio broj ili imao neki nedostatak, izdavač je rešavao problem ili slao novi broj, tako da je i to korektno sa njihove strane.

Goran A.

... i zarade duplo više nego da ga prodaju u komadu. Koliko god atraktivna maketa bila, to je klasična pljačka na lični zahtev.

Slobo

Quote from: AG02 on 21-02-2022, 22:45:03
... i zarade duplo više nego da ga prodaju u komadu. Koliko god atraktivna maketa bila, to je klasična pljačka na lični zahtev.

Sve zavisi kroz koje naočare gledaš na svet  ;) ;D ;D

fantasista

#84
Quote from: Slobo on 21-02-2022, 22:41:11
Pa taj koncept je popularan u svetu očigledno, nije samo radi nas izmišljen :) Dugo traje, to je istina, ali sada verujem da je prilično siguran, pogotovo što je počeo i kod vas izlaziti, znači tržište postoji i to je dobro. Kod nas postoji i sistem pretplate, plaća se unapred 8 brojeva i stižu ti kući poštom. Meni lokalni prodavac novina ostavlja broj da mi ne zafali i nemam problema. A ostavlja i za još par ljudi, što mi je pomalo neverovatno s obzirom da živim u mestu sa cca 25000 Stanislavsky  ;D
Pre skoro deset godina je ovde izlazio časopis Veliki jedrenjaci (a i u HR je, koliko znam), gde se gradila drvena maketa broda, koja za razliku od Fiće koji se sklapa šravovima i na klik uopšte nije naivna za Japanese. I pored cene i sklapanja Kojak zahteva po meni dosta veštine izašlo je svih 100 brojeva, tako da ne vidim razlog da se Fića u nekom momentu prekine. Kupaca ima, to vidim..

I da, zaboravih reći, koliko vidim po Facebook grupama koje se bave ovim Fićom, kome je falio broj ili imao neki nedostatak, izdavač je rešavao problem ili slao novi broj, tako da je i to korektno sa njihove strane.

Sve 5 dok god ima ljudi kojima odgovara takav način. Meni ne tim više jer ću u 2 godine sigurno bar 2 mjeseca biti van hr, a nemam nikog na koga mogu računati da mi kupuje brojeve koje propustim. A ako i kod nas ima ta opcija naručivanja, to mi je peglanje, j**i ga.
Nego, kad spominješ jedrenjake, sjetio sam se, dok smo još bili u zajedničkoj državi, dubrovačke nave. Pretpostavljam da se to moglo kupiti i kod vas, ja se sjećam da sam kao klinac to kupio u robnoj kući na odjelu igračaka (iako to uopće nije igračka). Paket je bio bijele boje, u obliku prilično izduženog pravokutnika i prilično velik, a unutra su bili svi dijelovi, većinom od drva. Trebao ti je čitav jedan mali arsenal alata za izraditi. Ja sam bio dijete pa sam nešto polovično izradio, pogubio dijelove, sad mi baš žao. Strašno je detaljna maketa bila i uopće nije bila jeftina. Krajnji proizvod je izgledao ovako:

https://www.njuskalo.hr/antikviteti/dubrovacka-nava-maketa-jedrenjaka-oglas-30673423

Neka te slika ne zavara, maketa je bila prilično velika. S tim da je ovaj što je radio propustio napraviti jedra kako treba - u moje vrijeme se to radilo tako da se jedra umoče u bezbojni lak za nokte, zatim uključi fen za kosu tako da se dobije efekt vjetra, nešto kao ovdje:

https://kitkompletibrodova.com/internet-prodavnica/dubrovacka-nava/

E tako nešto bi mi puno više odgovaralo. Ako već ne može u jednom paketu svi dijelovi, onda bar da su napravili u 20-30 brojeva. 100 je stvarno too much.

EDIT: Tek sad vidim da su na onom prvom linku napisane dimenzije, da, bila je dugačka ravno 70 cm što je prilično respektabilno.

Slobo

Stigao nam je broj 41..

U njemu nešto sitniša:



Papučice gasa, kočnice i kvačila, priključak za topli vazduh (?) i prekidač..

Papučica gasa, a i papučica kvačila, nemaju neku posebnu funkciju, tu su samo zbog izgeda. Papučica gasa se šrafi sa donje strane patosa, dok se papučica kvačila ubada u pod. Po sredini dolazi i taj beli Y spoj za topli vazduh (grejanje valjda). Ono što će imati funkciju je papučica kočnice - sa donje strane patosa dolazi mikroprekidač koji se aktivira pokretanjem papučice - logično je da se njim pale štop svetla, jer će to biti jedna od mogućnosti ove makete:



Malo sam tanak sa slikama ovog puta, žurilo se u II smenu :D U narednom broju još sitniša - ručice menjača i ručne..

Do tada...  :cheers




Karanko

Quote from: Slobo on 21-01-2022, 00:10:24
Broj 36. u rukama...

U njemu... pa ne znam kako bih opisao te delove, nešto još za motorni prostor i vođica za sajle i creva sa donje strane:



U motorni deo idu ova dva dela:



A sad jedan značajan trenutak - konačno su spojene dve polovine šasije (treba mi nova kutija za čuvanje  :mjetal):



Sa donje strane fiksiraju se levo i desno zadnje vešanje za novopridošlu polovinu šasije:



Ostalo je da se provuku sajle kočnica, brzinomera...



I to bi bilo to.. lepo je videti da Fićko konačno stoji na 4 točka  :)



Do narednog...  :caooo
Sajle su uzasno kratke! Ne mogu da verujem da su stedeli na 1 cm creva!!

Slobo

Koliko se sećam nisam imao problema.. jedino se taj razdelnik lako odlepi, pa sam kanuo malo super lepka na njega..

Karanko

Quote from: Slobo on 25-02-2022, 12:07:40
Koliko se sećam nisam imao problema.. jedino se taj razdelnik lako odlepi, pa sam kanuo malo super lepka na njega..
Bas tako, uz malo natezanja i super lepka pa sam nekako uspeo!  ;D

Slobo

Stigli smo do broja 42.

Dobili smo ručicu menjača, ručne kočnice i sauha:



Ručica menjača ima gumenu manžetnu i sa donje trane se fiksira za patos:



Isto važi i za ručicu sauh gasa i ručne kočnice:



To bi bilo to za danas...  :cheers