Sdkfz 222 - Izrada

Previous topic - Next topic

Rabb

Pa, hajde da pocnemo.

Odmah da kazem, nisam fotografisao sam pocetak radova, jer sam u to vreme radio drugu maketu koja je juce postala zrtva trostrukog tretmana gospodina Misicavog (pa opet siva Model master odoleva na pojedinim mestima, kao da se stopila sa plastikom).

Kako ta maketa ima dosta problema sa tacnoscu, vracam se na drugu maketu, nabavljenu za manje od 10e:

Tamiya 1/35 No.270, a zove se Sd.Kfz.222 Leichter Panzerspaehwagen (4x4)
(za ljubitelje serijala 'Alo 'Alo poznatiji kao "Tenkic porucnika Grubera"  ;D  :D ;D )

Kutija:


Originalna maketa je prilicno stara, a ovo je reizdanje obogaceno aluminijumskom cevi topa, fotoecovanim delovima,


i kompletom buradi i kanistera:


Napomena: Tamiya je izbacila jos jedno reizdanje ove makete-Sd.Kfz.222 Leichter Panzerspaehwagen (4x4) Afrika Korps (Tamiya 1/35 No.286) - cena oko 14e.

Probama sam utvrdio da se delovi prilicno dobro uklapaju. Sasija i transmisija su montirane na telo vozila. Potrebno je dobro obratiti paznju na redosled sklapanja. Sve potrebno je kitovano:

Radna podloga koja se moze videti je manja ploca medijapana (pretpostavljam da je naziv dosao od Made in Japan  ::) )

Druga strana:


Na najvece probleme do sada sam naisao prilikom montaze topa kalibra 2cm. Na ovom primerku makete otvori za osovinu topa su malo smaknuti. Da bi top stajao horizontalno, potrebno je pomeranje polovina postolja, lepljenje, kitovanje i obrada "specijalnim i skupim alatom" prikazanim na slici. Radi ustede, uradio sam probno "prajmerovanje" cevi Model master sivom koja se za sada jako lepo drzi. Obrada postolja topa jos nije zavrsena.

"Specijalni alat" je inspirisan serijom tekstova o maketarstvu u Tehnickim novinama sredinom 80-tih. Na ravne stapice od sladoleda se zalepe smirgl-papiri razlicitih granulacija i eto turpija! Ovakve "turpije" koristim i dan danas - uzmem stapic od sladoleda (posto pojedem sladoled, naravno), isecem pravougaonik smirgl papira i super lepkom ga zalepim. Ukusno i korisno! Primerak na slici je nastao za potrebe obrade postolja topa. Kako nemam nijednu tanju turpiju, a nisam bio raspolozen da obilazim ceo grad u potrazi za njima, uzeo sam cackalicu, turpijom poravnao jednu stranu, super lepkom zalepio parce smirgle i na kraju odsekao visak.

Prilikom provere naleganja delova tockova primetio sam da je unutrasnji deo malo tanji nego sto bi trebalo, sto se moze videti na sledecoj slici:

Resenje ovog problema bice veoma jednostavno-vec sam izvrsio narucivanje potrebnog materijala (casa kiselog mleka ili pavlake  :D ).

Toliko za sada. To be continued...


Sandman

#1
super je pricha ;)
svidja mi se kako izgleda ovo malo chudo ;)
samo nastavi...

P.S.   kuriozitet u vezi "Gruberovog malog tenka" - text sa Wikipedie...

Gruber is an Oberleutnant in the Panzer division in the Wehrmacht (evidenced by the rose-pink piping on his uniform and single gilted star on the silver eppaulette). He has an armoured car, which the rest of the cast often calls "Gruber's little tank". It can be identified as a Leichter Panzerspähwagen, probably the SdKfz. 222 version. In the television series, the armoured car was driven by the unseen character "Clarence". The driver was in fact the owner of the armoured car, the original chassis of which had participated in and survived the Battle of the Bulge.

Aki

super izgleda,samo nastavi!!!
imam i ja jedan primerak,ali nikako da ga pocnem :P
P.S. kako ces da ga farbas ???
oces li semu africkog korpusa ???

Rabb

Jos nisam odlucio :-\. Ima jos dosta da se radi do tada. Bilo koju da odaberem, imam utisak da cu posle da kupim jos jednu maketu da bih je uradio u drugoj semi bojenja.

Interesantno je da nigde nisam video semu (slicno "ambush" semi) s kraja rata, osim u video igri "Faces of war" u kojoj izgleda sjajno.

tripko

e super tenkic jos kad bi uradio scenu ispred cafa sa gruberm i rene om bilo bi extra.

samo napred

medico

ja sam istu maketu  dobio poluzapochetu , vremesna maketa ali moze lep da se odradi , moja maketa josh ceka inspiraciju dok tvoj primerak sasvim lapo napreduje, obecava !!!
salji nastavak !

rodeo

Maketa je pravo uzivanje za rad. Ja sam pravio funk verziju 223. Sve je isto osim antene i umesto topa je mg 34.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

Hugo Sperle

Divota. Ta stara Tamiya je iznedrila do sada neprevazidjene lepotancice! Pored ovoga, moram pomenuti i sjajni cetvoro osovinac 232 za sve ljubitelje oklopa i tockova. UZIVAJTE!

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Rabb

#8
EPIZODA DRUGA

Nakon nabavljanja potrebnih sirovina trebalo je tockovima uzeti meru. Pretpostavljam da korisceni sablon mnogi mogu da nadju, iako strane kopije mozda nece idealno odgovarati.



Naravno, apsolutna preciznost u izradi ovih konkretnih delova nije potrebna.



Tek nakon lepljenja primetio sam da ovaj materijal nije polistiren i da ga lepak uopste ne rastvara. Iz meni nepoznatih razloga veci deo ambalaze za kisela mleka, pavlake i jogurte se sada izradjuje od polipropilena! Proucavanjem ponude u obliznjim dobro snabdevenim prodavnicama otkrio sam da nekoliko razlicitih proizvodjaca snabdeva mlekare ambalazom, i da se tek ponekad pojavi serija pakovana polistirenom (prepoznaje se po oznaci PS, a ako nje nema onda po oznaci za reciklirajuci materijal sa brojem 6). Lepak obezbedjuje kakvo-takvo drzanje primenjenog materijala, iako ga ne rastvara.

Umetnuti deo mora da dopusta slobodno okretanje glavcine tocka, sto je vrlo lako provereno na svim primercima. 



Lepak je nanet po obodu udubljenja, gde ce, zbog ranije iznetih zakljucaka i biti ostvarena pouzdana veza. Vazno je dobro odmeriti potrebnu kolicinu lepka jer postoji mali radijalni zazor, a ako se nanese previse, postoji opasnost da se istisne ka sredistu tocka i zalepi ono sto bi trebalo da se okrece.



Zalepljen tocak izgleda ovako:



Tek na poslednjem otkrio sam stos koji olaksava rad-ako se ubaceni deo zarotira, lepak ce dobro popuniti zazor, pa ce naknadni posao biti smanjen.


Rabb

Otkako sam otvorio kutiju i razgledao delove, primetio sam 4 cudna detalja koja bas nisu imala smisla. Nesto kasnije sam shvatio da su to amortizeri! Toliko su me zivcirali da sam resio da ih doradim (prelomna odluka-citaj dalje ::)), iako se ovi delovi i ne vide bas mnogo.

Naravno za tako nesto je potreban i odgovarajuci alat:
-Mutilica za nes kafu - kinezi, 70. blok, 100din;
-Zubarske "brusilice" - stariji gospodin, ispred NBG buvljaka, trotoar prema III bulevaru (veliki izbor burgijica i sl.), 20-30din/kom;
-Burgije razlicitih precnika u rasponu 1-3mm, Merkur, 40 (ili vise  ???)-140din/kom;
-Skalpel - davnasnji poklon.

Redosled operacija:
- Busenje burgijom 1mm;
- Prosirivanje burgijom 1,5 ili 1,6mm;
- Prosirivanje burgijom 2mm;
- Rezanje spoljnjeg dela skalpelom;
- Brusenje do konacnog oblika improvizovanom brusilicom (mutilica sa uglavljenom zubarskom brusilicom).

Prosirivanje burgijom 3mm bi zavrsilo posao, ali nije bilo izvodljivo jer mnogo ostecuje okolni materijal.
Naravno, utrosak vremena je bio jako veliki-mutilica ima veoma slab motor, jednostavno neodgovarajuc koriscenoj brusilici koju inace treba cesto cistiti.

Konacni rezultat izgleda ovako:



Druga poteskoca-pronalazenje zice precnika koji odgovara amortizerima. Nakon dugotrajnog trazenja pokusao sam da iskoristim lem zicu koju sam prethodno istanjio:



Trebalo je doraditi i viljuske. Na slici je prikazana jedna originalna i druga doradjena:



Udubljenja su napravljenja radi boljeg naleganja i lepljenja amortizera (cevastih).

Posle amortizera trebalo je sklopiti telo automobila. Redosled sklapanja sam promenio u odnosu na sastavnicu, jeruz malo paznje top moze da se  ubaci i naknadno. Kako je originalna maketa iz 1975. godine, unutrasnjost odise "bogatstvom" detalja - otisci od livenja i slicno:



Odmah da kazem-nakon mucenja sa amortizerima i obzirom da je ovo prva maketa koju cu uraditi nakon desetak godina pauze, odustao sam od detaljisanja unutrasnjosti. Ipak, bar je tragove livenja i udubljenje u podu trebalo sanirati, pa sam oblikovao odgovarajucu plocu, izbusio rupu za postolje topa i sve ostalo provizorno kitovao.
U prvoj polovini rata unutrasnjost nemackog oklopa (od poda nagore) je farbana bojom koja se zove slonovaca, a koja je uzgred vise smedja nego boja slonovace. Mesanjem boja dobio sam slicnu koriscenoj i ofarbao odgovarajuce delove:



Pod je druge boje, koja je predmet nagadjanja i rasprava. Muckanjem sam dobio slicnu zeleno-sivu. Na zidovima je uradjeno nekoliko ostecenja, a onda je cela unutrasnjost pretrpela neliko tretmana prljanja MIG pigmentom.

Mali flashback-opruge napravljene od lem zice su bile previse mekane. Preturanjem po kutiji sa alatom nasao sam mnogo cvrscu zicu pribliznog precnika, a koje je bilo tek dovoljno za 8 amortizera (broj uvijanja odgovara pravoj 222  ;) ).





Rabb

#10
Gornja i donja polovina su zalepljene, pa je bio red da se pozabavimo spoljnim detaljima.

Odluka je doneta-uradicu verziju 24. oklopne divizije, juzni deo istocnog fronta, 1942. godine. 
Proucavanjem brojne literaure uspeo sam da pronadjem jednu jedinu fotografiju predmetnog vozila i bio sam, u najmanju ruku, sokiran  :o. Mnogi detalji Tamiyine makete jako odudaraju od vozila na slici (sumnjam da su nemci davali duplikate registarskih brojeva, pa jos u istoj jedinici?). Posle duzeg premisljanja-sta je tu je-poceo sam da kitujem suvisne rupe i izradjujem nedostajuce delove. Prvo kutija na prednjoj strani-premereno, improvizovano, i uz koriscenje stirenskih delova (ne radi se o gotovim tablama) izradjeno i zalepljeno:


   
U toku rada, maketa mi je ispala na pod i desni blatobran se iskrivio  :(. Medjutim, pogledavsi referentnu fotografiju video sam da taj blatobran treba cak i malo vise da bude iskrivljen  :D !!



Dobivsi inspiraciju od kolega maketara, a prethodno konsultovavsi reference, dodao sam ojacanja ceone strane kupole. Osim toga, nosac antene se na predmetnom vozilu nije nalazio na uobicajenom mestu, tako da ga je trebalo premestiti:



Bocne kutije su izlivene bez unutrasnjih stranica. Kako nije zgodno da se vidi supljina, zakrpio sam ih listovima stirena:



Takodje, izradjeni su zicani stitnici na bokovima vozila. Zbog lakoce rada, odustao sam od zice, vec sam koristio plastiku - rastezanje zagrejanog rama, oblikovanje i lepljenje na odgovarajuca mesta. Probusene su nove rupe na blatobranima za "antenice". Tanji deo ovih "antenica" je isecen (jer je predebeo u odnosu na prave), u debljim delovima i kuglama izbusene su rupe burgijom 0,5 mm. Zatim je deo rama zagrejan i razvucen, isecen na odgovarajucu duzinu, pa su "antenice" ponovo sklopljene. Originalni retrovizor sam preradio i monitrao tamo gde se nalazio na pravom primerku. Zakitovane su sve neodgovarajuce rupe i lezista delova. Ecovane mreze poklopca kupole savijene su koriscenjem lenjira i seciva za skalpel, a zalepljene medjusobno i za kupolu gel super lepkom. Drzaci su kasnije izradjeni i zalepljeni istim sredstvom.



Top i cela maketa su "prajmerovani" Cosmos mat crnim sprejom (pola grada sam obisao dok ga nisam pronasao). Odmah da napomenem-postoji razlika izmedju Cosmosa i Happy Colora, kojeg sam prvog kupio. Happy Color crni mat sprej ostavlja izrazena ispupcenja na povrsini (poput grublje smirgle) - tako da moze da bude pogodan za prajmerovanje povrsina na kojima ce se raditi blato (donja strana vozila, unutrasnjost blatobrana), ali ga nikako ne bih preporucio za prajmerovanje cele makete. Cosmos je daleko bolji za tu namenu, iako i on stvara (vrlo, vrlo sitne) neravnine.



Kanister sam uradio od prilozenih delova, da bih kasnije iz referenci otkrio da mi uopste nije potreban.

Nakon prajmerovanja usledilo je farbanje Model Master Panzer Grey Authentic bojom. Panzer Grey je bila veoma tamna boja, koja tek kad se stavi pored crne pokazuje razliku.



Za one koji se pitaju-sipka koja izlazi iz otvora za kupolu je deo rama za delove zaglavljen-zalepljen u otvoru za postolje topa. Omogucuje bezbedno manipulisanje tokom farbanja i susenja.

Toliko za sada. Iako je maketa vec ofarbana (mozda malo preuranjena odluka), razmisljam da dodam jos neke custom built detalje.

To be continued...

djnik

Za sada izgleda odlicno. Svidja mi se sto tako detaljno opisujes svaki postupak. Vozilo je veoma zanimljivo, moracu i ja da ga nabavim kad tad!

Sandman

bravo Perisha!

super ti idu ovi radovi.... svidja mi se ovo shto si doradjivao i kako si se trudio oko detalja!

hvala i za onu informaciju oko materijala za chashe jogurta/kiselog mleka - svakako ce koristiti u nedostatku pravog stirena u tablama ;)

samo nastavi rad.... vidim da ce ovo biti jedan ozbiljan rad na kraju ;)

Aki

super napreduje,odlicno!
cekam nastavak radova 0:)

Kerber

Vise volim tockase sa topchicima, nego gusenicare, tako da mi se ovo vec dopada...
Ajd' samo kaci slike progresa, imam slicno Italeri vozilo SdFFZNIHDANDKAJB.... ;D pa me interesuju i farbe unutra, i u kupoli, i sistem to/mitraljez...a ovde dobijam jasnu sliku za 3 dimenzije...Ocu uskoro da pocnem da se zanimam i sa njim, pa zato.