Vojni muzej nekada

Previous topic - Next topic

voja

Naleteh na ove fotke Vojnog muzeja na Kalemegdanu.
Verovatno je slikano 1950-ih godina.
Vide se I neka vozila koja se danas više ne mogu videti na Kalemegdanu. Gde su i kako su u međuvremenu završila ko to zna? 

Verovatno originalno ratno bojenje poluguseničara. Sada je u muzeju verzija sa topom a ovo mi izgleda neka sasvim druga varijanta.
Zanimljivo da tenk u prvom planu ima slovačke vojne registarske tablice iz perioda Drugog svetskog rata.



Vozilo skroz u dnu fotografije me podseća na čehoslovačke kamione sa škodinim PVO topom iz kasnih 1920-ih, ranih 1930-ih godina.
Nikada ga nisam video izloženog na Kalemegdanu.



Skroz u pozadini, levo, je nemački Kettenkrad.



Fotke su sa stranice foruma Politikinog Zabavnika.

.

.

medico

Bravo Vojo ! hvala sto si ovo podelio sa nama . Vidi se da su slike iz neke publikacije !? Mozda nesto od izdanja Vojnog muzeja ?

relja

#2
Ovo bi trebalo da bude iz publikacije "Panzerwrecks 19: Yugoslavia", Lee Archer i Bojan Dimitrijević.
Interesantno, moraću da je prelistam.

Ako je neko već ima, da li može da potvrdi da su fotografije oklopa u Gornjem gradu nastale pre 1949?
Na ovoj fotografiji se vidi i "Kajzerova klupa",



podignuta posle posete nemačkog cara Vilhelma II okupiranom Beogradu 1916, sa tog mesta je posmatrao Ušće i levu obalu Dunava, uklonjena je valjda kada je građen onaj podzemni bunker posle raskida sa SSSRom, a njeni delovi se i danas nalaze iza zgrade Zavoda za zaštitu spomenika kulture...

Da li je ovaj francuski tenk završio u Užicu?
Ako je sva ova tehnika koju danas ne vidimo u postavci već tada bila dodeljena Vojnom muzeju, nekako ne bi trebalo da je otišla u staro gvožđe, možda je završila negde drugde?
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

draggan


Poluguseničar bi verovatno bio Sd.Kfz. 251/17 Ausf. D - Schützenpanzerwagen (2 cm) stim da je bez topa, već samo lafet u kupoli.

A što se tiče protivavionca iz 1.S.R. radi se o švapskom Ehrhardt Rheinmetall 7.7cm Flak L/27 M.1914

medico



to bi bilo ovo topče , mada deluje da je cev malo duža na fotografiji...mada je mozda optička varka zbog udaljenosti i ugla elevacije .

iguanac

Hočkis liči na Užičkog, mada je onaj izložen u Užicu imao pogodak pozadi. Ovaj na slici to nema
https://informer.rs/data/images/2019-11-15/292202_tenk-2_f.jpg?v=1
Retkost je perforirani zadnji točak, takvi su bili na H35, stoga mi ovaj liči na Užičkog (da li su ga Francuzi ili Nemci servisirali takvog)
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

relja

#6
Ne znam da li sam te razumeo... Ali na ovoj fotografiji iz Informera se vide ta oštećenja na "užičkom" tenku... Po onome što sam ja imao prilike da pročitam, taj užički nije napuštao taj kraj...
Jesmo li beše ovaj tip tenka kasnije prodali Izraelu? Osim ovog u Užicu u Jugoslaviji nije ostao ni jedan drugi primerak?
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

iguanac

Hmmm, ajd polako da krenem: H39 je u najvećem broju imao pune zadnje točkove, H35 je imao ove perforirane. Opcija perforiranih na H39 nije bia toliko česta - to me navodi na pomisao da se radi o istom vozilu. Može, pak, biti i da je više vozila prepravljano i locirano u jedinice u Srbiji (tada u Pz Abt. 202, docnije i u 7SS).
Slika Užičkog pokazuje pogodak pozadi koji se ne vidi na ovoj slici - može biti da su dva različita vozila u pitanju. Može biti i da je pogodak bio posledica posleratnog gađanja (mada upitno, to bi značilo iz muzeja na poligon, pa u postavku u drugom gradu...teško)
Zarobljeno je više ovih vozila, mada su slabo evidentirani )ima fotki u Dimitrijevićevoj knjizi Oklopne jedinice na jugoslovenskom ratištu 1941-1945, gde su se neki hrvatski tenkovi predavali (bilo ih je u NDH); Jedan koji je upotrebljavan na teritoriji Krajine fotkan je do kraja rata sa sve M8 i Universal Carrier.
E sad, postoje podaci da je deo oružja prodat ili doniran ALbaniji da bi se uspostavile njihove snage (veliki diplomatski pokušaj u to vreme, pre 1948), nemam podatke ali pretpostavka da se radi o trofejnom oružju. Druga tura je išla da se proda oružje Izraelu, pa se pominju i H39 (kod njih se vide H39 sa FR komadirovim kupolama i sa Nemačkim komandirovim kupolama. ti su iz YU).
Ono što znam je da se u Užicu nalazi jedini primerak javno izložen H39. Ne znam čega ima u Nikincima... Sledeći bliski H39 je u Sofiji.
Lep tenk...
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

relja

Evo jednog izvora

https://uzicanstveno.rs/uzicanstveno/uzicka-znamenitost-tenk-hockis/

Quote
Tenk Hočkis ispred Muzeja nije učestvovao u borbama, već je bio na remontu i opravkama tokom trajanja Užičke republike. Kad je nagrnula nemačka ofanziva, tenk je u povlačenju ostavljen posle mitraljiranja nemačkih aviona u kvaru, na putu na Zlatiboru, I danas se mogu videti rupe od toga pozadi na njegovom oklopu. Nemci su hteli da ga koriste, ali je i njima kratko trajao – takođe je ostavljen u jarku na Beloj zemlji, kad su se povlačili u jeseni 1944. godine. Kasnije je postavljen ispred zgrade "Muzeja ustanka", na povelikom kamenom pijadestalu, što se vidi na fotografiji koju je Kaća izabrala.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

hetzer

Fotke koje ste ovde dali su iz '47....

U dotičnoj publikaciji ima ih još par iz 1951.  kada je postavka u eksterijeru izmenjena, a tadašnji muzealci su je "maštovito" obogatili prevrnutim tenkovima Pz.Kpfw. I Ausf.F i M 15 kao i avionima FW180 i Fiat G.50 od kojih je jedan "nataknut na nos" (mislim Vulf).... postavka izgleda nije bog zna kako čuvana jer su koliko mi je poznato avioni dovučeni u skoro kompletnom stanju, a odneti kao olupine....moj otac koji je stanovao nedaleko to mi je ispričao, kao i da se neki deran iz kraja hvalio poskidanim instrumentima iz aviona....

Važno je da je mali teški pancer preživeo pošto on vredi maltene koliko sve ostalo....
Premda duša boli kada vidimo čega sve više nema....
Obratite pažnju i na škodu 35....to nije ona iz sadašnje postavke već relativno retka slovačka modifikacija  LT.Vz.35 sa drugačijom kupolom....
Nisam istraživao Erhartov protiv-avionac ali i to je mogla biti retka zverka....
Sd.Kfz.251 njie nenadoknadiva stvar, ali šteta...pogotovu taj sa švebelafetom....ima u knjizi njegovih fotki dok je još bio u trupi, sa topom....

Neko spomenu Nikince...nema tamo ništa od spomenutih stvari....odavno je sve to otišlo u peć...
Eno na Mapi kulture imate popisanu celu tu tzv. eksterijernu zbirku Vojnog muzeja i mogao bih se zakunuti da je to sve pošteno popisano i da nekih novih otkrića teško da će biti....
https://kultura.rs/objekat/2579461-105-mm-poljska-haubica-m1840 (kad izađete na ovu stranu u drugom redu imate link "zbirka eksterijera", tu će vam sve redom izaći....mislim redom, hahahha, srpskim redom zvanim zbrda-zdola....ali dosta toga je tu i videćete da je što se artiljerije tiče poprilično toga sačuvano.... vozila kako-tako, od Kraljevine gotovo ništa, a i američka pomoć ima velikih rupa....pa fali i ponešto od novijih sovjetskih stvari....

Ipak najveća šteta načinjena je krajem četrdesetih i početkom pedesetih....
Ima u tom broju Panzerwrecks još gomila sjajnih fotki nad čijim sadržajem možemo samo da plačemo... posleratne vežbe oklopnih jedinica sa pancerima II, III, pragama 38, hecerima, štugovima, auto-blindama....
Panter (ali pravi, Ausfirung G, rana verzija) skršen negde u Bačkoj... Samovente ostavljen na padini ispred Bgd zoološkog vrta... Tu su i fotke radionice u Mladenovcu koja je izgleda bila čistilište za gomilu nesrećnih oklopa koji su sada mogli da krase Vojni muzej, pa da možemo da se hvalimo kako smo samo mi sačuvali kompoziciju oklopnih dresina, gomilu ranih pancer jegera, oklopni vagon sa nadgrađem i kupolom Pz. IV, najteže poluguseničare Famo (i to i kao vučni voz i kao kran)..... eh, snovi pusti... daj nešto vredno neukom gologuzanu pa da vidiš čega će sve da se seti.... dobro da makar te fotke ostadoše....

relja

#10
Quote from: hetzer on 16-06-2021, 00:17:53
Fotke koje ste ovde dali su iz '47....

Hvala. To objašnjava "Kajzerovu klupu" na fotografiji.

Quote from: hetzer on 16-06-2021, 00:17:53U dotičnoj publikaciji ima ih još par iz 1951.  kada je postavka u eksterijeru izmenjena, a tadašnji muzealci su je "maštovito" obogatili prevrnutim tenkovima Pz.Kpfw. I Ausf.F i M 15 kao i avionima FW180 i Fiat G.50 od kojih je jedan "nataknut na nos" (mislim Vulf).... postavka izgleda nije bog zna kako čuvana jer su koliko mi je poznato avioni dovučeni u skoro kompletnom stanju, a odneti kao olupine....moj otac koji je stanovao nedaleko to mi je ispričao, kao i da se neki deran iz kraja hvalio poskidanim instrumentima iz aviona....

To je bila izložba na tvrđavi povodom 10 godina od podizanja ustanka... na nos je bio nabijen FIAT G.50, na fotografijama se vide i petokrake i šahovnice... namerno oštećen krampovima (?!), pravougaona oštećenja su valjda trebala da predstavljaju rupe od metaka....


Quote from: hetzer on 16-06-2021, 00:17:53
Neko spomenu Nikince...nema tamo ništa od spomenutih stvari....odavno je sve to otišlo u peć...
Eno na Mapi kulture imate popisanu celu tu tzv. eksterijernu zbirku Vojnog muzeja i mogao bih se zakunuti da je to sve pošteno popisano i da nekih novih otkrića teško da će biti....

Zar to nije bilo preneto u Kačarevo, potom u Bubanj potok gde i dalje stoji i služi za uzgajanje korozije (čini mi se da se nalaze na tom linku)?


Quote from: hetzer on 16-06-2021, 00:17:53daj nešto vredno neukom gologuzanu pa da vidiš čega će sve da se seti.... dobro da makar te fotke ostadoše....

Za taj polusvet to su bila (i ostala) i dalje samo "sredstva koja se duže"....


Eno, odradili su restauraciju monitora "Sava", i sklonili ga da niko ne može da ga vidi...
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"