Bf.109G-10 Partizanski, Hasegawa 1:48

Previous topic - Next topic

®Evolutionary

Quote from: Sandman on 20-08-2021, 11:07:00
Autor ovog profila (Clave) na svaki svoj novi profil stavlja broj koji označava redni broj profila.
Uglavnom radi what-if profile, ali ponekad uradi i realnu mašinu, mada sa greškama u oznakama, poziciji istih itd...

Zanimljivo čisto radi inspiracije ako ne znaš koju šemu da smisliš za neki what-if :)

Sasvim si u pravu za inspiraciju sa njegovog sajta! Ko još nije pogledao toplo preporučujem: http://www.clavework-graphics.co.uk

Imam i sam već what-if favorita za nekolike stare kitove iz "zimnice", koji drugačije nikada neće ugledati svetlost dana.
Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

Ćao svima,

evo i prvog "apdejta" u ovom projektu. Stigao mi je u medjuvremenu i Eduardov G-6AS, pa sam odlučio da koristim sinergiju i gradim ga zajedno sa Hasegawinim G-10. Naravno, ovaj G-6AS neće biti partizanski, već jedna od Luftwaffe varijanti iz kutije.



Eduardova plastika ima dosta alternativnih detalja, pa tamo gde se pruža prilika koristiću delove da zamenim Hasegawine ukoliko u tome vidim neku prednost. Na primer vertikalni rep u mom kitu je bio malo izvitoperen po uzdužnoj osi, pa sam ga isekao i zamenio rezervom od Eduarda.



Osim toga biće još nekoliko manjih poboljšanja. U kutiji sam našao i metalne izduvnike motora firme Moskit, koje sam nabavio pre ko zna koliko godina. Da bi se oni ugradili, morao sam da izbušim zatvoreno dno, predvidjeno za izduvnike iz kita i onda napravim malo dublji kanal kako bih mogao da ih na kraju gradnje jednostavno ubacim i zalepim.



[imghttps://u.cubeupload.com/asekular/G1012.jpg]http://[/img]





Elementi dve kabine su vrlo slični, s tim što je Eduardova malo detaljnija, što i nije čudo. Hasegawa se ipak drži odlično s obzirom na svoje godine.





Dodao sam ovaj žuti vod za gorivo od bakarne žice i malih koncentričnih cevčica. U Hasegawinom kitu ovaj detalj nije ni postojao, a Eduard ga je dao u providnoj plastici (?) i bio je previše debeo u ovoj razmeri za moj ukus. Vezovi na pedalama su od maskirne trake, a pojasevi na sedištu su iz jednog posebnog Eduardovog seta pojaseva za nemačke avione iz WWII.

I na kraju, trup ovog G-10, posle prvog prajmera i instalacije kabine...


Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

Dobro veče,

dva Gustava napreduju polako, sada ovako bratski, zajedno. Trudiću se da ih držim na istom nivou izgradnje, jer tako imam prednosti prilikom farbanja, ali i u sastavljanju i detaljisanju. Na sledećim slikama vidite delove unutrašnjih flapsova iz oba kita, pa onda i svega što pripada na krilu. Svetlija plastika je Hasegawina a tamnija je Eduard.





Na krilu valja završiti spremišta stajnog trapa pre sastavljanja sa trupom.



Na Hasigawinom kitu sam odlučio da zamenim cilindrični zid spremišta rezervnim detaljem iz Eduardove kutije. Messerschmitt 109 je imao neku vrstu platnene presvlake sa zipom, koja je zatvarala ovu površinu u spremištu stajnog trapa. Eduard daje dve vrste ovog detalja sa lepim naborima u materijalu, pa mi se pružila prilika da oba iskoristim. Prvo sam Dremelom grubo isekao izliveni cilindar na donjaci krila, pa onda skalpelom i brusnim papirom sve doveo u red. Eduardov deo se iznenadjujuće dobro ukopio u otvor na Hasegawinom krilu.





Hladnjaci ispod krila su opet malo bolje detaljisani u Eduardovoj maketi, sa prednjom i zadnjom stranom razmenjivača toplote, dok je kod Hasegawe prisutna pločica sa ovim detaljem samo za prednju stranu. Kroz otvoreni unutrašnji deo zakricla na avionu lepo se može videti i zadnja strana razmenjivača... Ovde nema duplikata medju Eduardovim delovima, pa sam odlučio da sam napravim kopije istih.



"Oymaru" smesa je veoma zanimljiv materijal koji kada se zagreje u ključaloj vodi postane mek i može da kopira bilo koji oblik koji se utisne u njega. Posle nekoliko minuta ponovo se stvrdne i postaje kalup u kom se kopija istog dela može napraviti od dvo-komponentnog epoksi gita, na primer. Kao što vidite sa ovih slika sve ovo zaista radi. Što je najbolje isti komad Oymaru-a se može koristiti mnogo puta, jer se uvek reaktivira toplom vodom.





Na sledećoj slici su originalni delovi na mestu 2 i 4, a ostale su kopije istih napravljene na način koji sam upravo opisao. Za golo oko, pa i čak i za digitalnu kameru, nema nikakve razlike.





I očas posla, evo zadnje strane hladnjaka i na Hasegawinoj 109-ci.



Još jedan detalj koje sam unapredio je karakteristična "bič" antena na donjaci krila (pročitah negde da postoji i posebno ime za tu antenu, ali ga nisam zapamtio), prisutne na onom partizanskom Messeru, ali odsutna na ovom drugom koga pravim. Držač ove antene je usadjen u mali prozorčić na površini krila, koji opet postoji u Eduardovom kitu ali ne i na Hasegawi. Dremel je tu opet olakšao posao...





Repni točak je izliven zajedno sa nogom i viljuškom - taj detalj je pre 30-tak godina sigurno izgledao sasvim u redu, ali sam sad ipak odlučio da točak odstranim i onda na obradjenu i sredjenu nogu dodam odvojeni točak (da pogodili ste, biće to još jedan rezervni deo iz Eduardovog kita).



Spajanje krila i trupa je poznati momenat prilikom izgradnje makete aviona, kada dolazi do oslobadjanja velike doze dopamina kod zdravog maketara. U ovom slučaju dobio sam duplu dozu!  ;D






Pozdrav od Šekija
--------------------

Miroslav Š.

Mnogo toga se nauči iz tvojih postova.
Prava maketarska uživancija :super
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

®Evolutionary

Quote from: Miroslav Š. on 08-09-2021, 04:49:41
Mnogo toga se nauči iz tvojih postova.
Prava maketarska uživancija :super
Hvala Miki! Zato smo tu. Druženje je uvek još bolje kad se ponešto i nauči.  ;)
Pozdrav od Šekija
--------------------

anki

#20
Dok se spremam da zapocnem moj crni 3 u 1/72 imam da podelim nove zakljucke.
- mislim da je krilo sa malim ispupcenjem iznad tocka a ne to koje imas na slici na kutiji. Fotografije crnog 4 to potvrdjuju plus kamo sema 74/75 koja je starija od kasne 75/83. Dakle ja cu ici sa malim izbocinama;
-usvojio sam Vojino razmisljanje o belim povrsinama za pokrivanje starih oznaka. Logika da su tako i drugi partizanski radjeni i sasvim mi je prihvatljiv rezon.
- sto se oblika bele povrsine za pokrivanje starih oznaka tice tu cu pratiti logiku sa Stuke i na krilima koristiti kvadrate. Naime krugovi koji bi pokrivali krst znatno (nepotrebno? )bi povecali povrsinu pod oznakom. Osim toga krugovi su korisceni koliko sam ispratio samo na malim sahovnicama NDH (MS 406, Fiat).

Imas li ti neke nove zakljucke za ovu letilicu?
Pozdrav

®Evolutionary

Quote from: anki on 14-09-2021, 00:22:06
Dok se spremam da zapocnem moj crni 3 u 1/72 imam da podelim nove zakljucke.
- mislim da je krilo sa malim ispupcenjem iznad tocka a ne to koje imas na slici na kutiji. Fotografije crnog 4 to potvrdjuju plus kamo sema 74/75 koja je starija od kasne 75/83. Dakle ja cu ici sa malim izbocinama;
-usvojio sam Vojino razmisljanje o belim povrsinama za pokrivanje starih oznaka. Logika da su tako i drugi partizanski radjeni i sasvim mi je prihvatljiv rezon.
- sto se oblika bele povrsine za pokrivanje starih oznaka tice tu cu pratiti logiku sa Stuke i na krilima koristiti kvadrate. Naime krugovi koji bi pokrivali krst znatno (nepotrebno? )bi povecali povrsinu pod oznakom. Osim toga krugovi su korisceni koliko sam ispratio samo na malim sahovnicama NDH (MS 406, Fiat).
Imas li ti neke nove zakljucke za ovu letilicu?
Pozdrav
Hvala ti na ovim razmišljanjima!

Pošto jedino raspolažemo dobrim fotografijama crnog 4, bilo bi najlogičnije bazirati se na njegovim detaljima. Medjutim, koliko sam ja proučio ovu temu (a opet kažem da se ni približno ne smatram stručnjakom za Bf.109) već od 1943 pa nadalje u jedinicama Luftwaffe-a nije moglo da se zaključi na osnovu jednog aviona kakav je bio sledeći na stajanci. Tu mislim i na kamuflažu i na tačnu podvarijantu letelice. Samim tim ne verujem da je u NDH jatu bilo manje haosa, a naročito pred sam kraj rata.

Dakle moj Messer će biti sa velikim izbočinama na krilima, jer: (1) mi je tako lakše da ga napravim, (2) već imam set širokih točkova - zbog kojih su i uvedene ove izbočine i (3) svidja mi se kako izgleda "na steroidima".  ;D Na onoj mostarskoj slici mi se čak čini da sunce obasjava na krilu sa desne strane veliku izbočinu iznad spremišta stajnog trapa, mada to može da bude potpuno po principu - babi se snilo, što joj bilo milo...

Što se partizanskih oznaka tiče, ja sam bele krugove shvatio kao sastavni deo tih oznaka u mostarskoj eskadrili - crvena petokraka u belom krugu. Dakle ovi krugovi nisu služili za prefarbavanje nekih prethodnih obeležja, već su tako bili označavani svi avioni u toj jedinici u to vreme. Verovatno da je postojao i neki jednostavan šablon za njihovo nanošenje da bi oznake bile iste veličine.  Za prefarbavanje hrvatskih oznaka neću koristiti belu boju, već neku kamuflažnu, vervatno savezničku, možda RAF-ovu ili američku Olive Drab... Veliki beli kvadrati mi se čine prilično upadljivim i suviše sličnim neprijateljskim oznakama, posebno ako pokušavaš da daš do znanja drugima u vazduhu da ne treba da pucaju na tebe, iako sediš u Messerschmittu. Piloti su trenirani da reaguju na siluetu aviona.

Eto, to je okvirno moj plan za sada, mada još štošta može da se promeni...
Pozdrav od Šekija
--------------------

Dejan68


®Evolutionary

Quote from: Dejan68 on 14-09-2021, 14:28:31
Natrčah na ovo, pa pomislih da će možda da ti pomogne (ili nekom drugom)
https://maketarum.forumcroatian.com/t322-kasni-gustavi-ndh-1944-1945
Odlično, hvala!  :super
Iz ovog hrvatskog foruma zaključujem da postoji konsenzus da je crni 3 bio zaista G-10, dok je crna 5-ca zapravio G-14. Crni 4 je dakle definisan kao G-14AS.  Sve tri mašine se razlikuju u detaljima!
Za mene sve ostaje isto, samo menjam broj 5 u 3...  pod pretpostavkom da partizani i njega nisu prefarbali i naslikali neki novi... ???
Pozdrav od Šekija
--------------------

anki

Saglasan sa stavom za crnog 3 da je G-10. Sto se guke na krilima tice obe logike piju vodu i u pravu si da se na onoj fotki vidi neka velika budza ali je prevelika da bi bila deo krila. Nekako nije slipstreem. Isto kad gledam tocak on moze biti i tanji i deblji . Najzad mi i dalje ne znamo jel to crni 3 ili 5 na fotkii. Dakle sta god se stavi bice OK ako se sla ok zes
Oko belog polja necemo se sloziti ali to nije bitno u krajnjoj liniji sve dok se ne nadju fotke.
Partizanima je vaznije bilo da budu vidjeni - danas bi rekli marketing - nego kamuflaza.
Seti se Bregea Rudija Cajeveca sa tim ogromnim belim poljima.
Inace beli krug nije nista pomagao . Imamo primer partizanskog Fi167 koga su oborili saveznici a imao je i plavi prsten oko kruga. Istovremeno imamo i mostarsku Stuku koja je uradila desetine borbenih letova upravo sa ogromnim belim kvadratima i zvezdama na krilima.
U svakom slucaju samo cepaj dalje jer ce biti sjajno sta god stavis.

®Evolutionary

#25
Quote from: anki on 14-09-2021, 17:58:08
Saglasan sa stavom za crnog 3 da je G-10. Sto se guke na krilima tice obe logike piju vodu i u pravu si da se na onoj fotki vidi neka velika budza ali je prevelika da bi bila deo krila. Nekako nije slipstreem. Isto kad gledam tocak on moze biti i tanji i deblji . Najzad mi i dalje ne znamo jel to crni 3 ili 5 na fotkii. Dakle sta god se stavi bice OK ako se sla ok zes
Oko belog polja necemo se sloziti ali to nije bitno u krajnjoj liniji sve dok se ne nadju fotke.
Partizanima je vaznije bilo da budu vidjeni - danas bi rekli marketing - nego kamuflaza.
Seti se Bregea Rudija Cajeveca sa tim ogromnim belim poljima.
Inace beli krug nije nista pomagao . Imamo primer partizanskog Fi167 koga su oborili saveznici a imao je i plavi prsten oko kruga. Istovremeno imamo i mostarsku Stuku koja je uradila desetine borbenih letova upravo sa ogromnim belim kvadratima i zvezdama na krilima.
U svakom slucaju samo cepaj dalje jer ce biti sjajno sta god stavis.
Hmm, u pravu si što se tiče Štuke sa belim poljima... na krilu je kvadrat, a na trupu je beli krugo koji maskira nemački krst, ali krst je tu daleko manji nego zvonimirac na Messeru. Sta planiraš za trup partizanskog G-10? Isto beli kvadrat?
Pozdrav od Šekija
--------------------

anki

Trup jos nisam odlucio. Moram da uzmem  plastiku  dekale i santimetar pa cu videti. Krila definitivno kvadrati.
Hocu jos i tu Stuku malo da proucim na trupu. Interesuje me tu koliko je krug pregazio krst. Mada Stuke imaju manji krst zbog tankog trupa . Kod Mesera je krst dosta veci i tako jos vise povecava krug. Trup je stvarno problematican jer je zvonimirac skroz do kabine. Ako stavimo opisanu kruznicu bice ogromno i upasce u kabinu. Kvadrat je logican ali takve oznake se ne secam na trupovima nasih aviona. Najzad mozda upisana kruznica pa da vire delici krsta ali ni to nisam do sada vidjao.
Trenutno sam na MS406 (ex ZNDH sa belim krugovima sa petokrakama na mestu sahovnica) i Jaku "Osvoboditelj Donbasa" - oba nasi naravno. Imam jos bar mesec dana do trenutka kada cu to morati da odlucim. A imam i luksuz da si ti ispred mene i da ces prvi to odlucivati  :lol :lol :lol
Salu na stranu, cim nesto dalje pronadjem/zakljucim javim ti a dotle te pratim.

Goran A.

Nađite fotku Do-17K iz mostarske eskadrile i pogledajte kako je rešeno prefarbavanje stare oznake na trupu i ucrtavanje zvezde u belom krugu.

®Evolutionary

#28
Quote from: anki on 15-09-2021, 01:29:36
...A imam i luksuz da si ti ispred mene i da ces prvi to odlucivati  :lol :lol :lol
A ti izgleda ne znaš da ja imam crni pojas u odugovlačenju? Sačekaću te ja iza sledeće krivine... ;D
Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

Quote from: AG02 on 15-09-2021, 11:41:26
Nađite fotku Do-17K iz mostarske eskadrile i pogledajte kako je rešeno prefarbavanje stare oznake na trupu i ucrtavanje zvezde u belom krugu.
Hvala za savet! Nemam fotografiju iz '45-te - sve su predratne sa kraljevskim oznakama. Profil mostarskog Do-17K koj sam našao prikazuje prefarbani krst u nekoj sivkasto-šućmurastoj boji, pa u njemu ucrtan malo manji beli krug, a u krugu ucrtana zvezda. Upravo sam na ovom principu planirao i oznake za moj G-10.

Pozdrav od Šekija
--------------------