Bf.109G-10 Partizanski, Hasegawa 1:48

Previous topic - Next topic

anki

Taj profil je iz Cigliceve knjige Do17 Yugoslav story.

Idi na stranicu  131. Ima fotografija i Stuke i Do 17 K ali:
- obe fotke razjasnjavaju samo krilne oznake. Na stuki kvadrat a na Do 17 krug;
- ovo je upravo u skladu sa mojom pretpostavkom da su krstovi na krilima prekrivani kvadratima a sahovnice krugovima jer je Stuka originalno stigla sa velikim krstovima a Do sa srazmerno manjim sahovnicama koje se krugom lakse pokriju;
- trup, za trup mozemo da se slikamo jer se vidi samo Stukina oznaka koja jeste prilicno veliki krug koji gotovo sigurno prekriva u potpunosti mali krst. Tu ima jos tamnije boje oko kruga ali po meni je to kamuflazna boja a ne plavi prsten oko belog kruga. Na zalost kvalitet fotke ne moze da u potpunosti odagna sumnju.
- na Do-17K1 se ne vidi ni na jednoj od tih fotki oznaka na trupu. Od podataka imamo samo da je prefarbavanje oznaka izvrseno na brzinu izmedju sletanja u 20h i poletanja ujutro za Zemun sa novim petokrakama sto upucuje na pojednostavljivanje  postupka farbanja . Osim toga ako pogledasdruge ZNDH Do-17K oni na trupu nisu imali nikakvu kokardu/grb. Samo eskadrilski broj i zuti prsten tako da je tu krug sa petokrakom sasvim jednostavan bez prekrivanja stare oznake. Ali....
- ima i ali. Postoji mogucnost posto pricamo o poslednjim danima rata da je ZNDH tu upravo naneo nove Zvonimirce koje je trebalo prekriti (sto je slucaj koji imamo na nasem Meseru) . Ipak taj scenari bih odbacio jer bi onda zvonimirci bili i pod krilom pa ih krug koji se vidi nebi mogao pokriti tj bio bi beli kvadrat kao na Stuki.
- pade mi na pamet i nas FW190. On ima krugove sa plavim obrubom i kamuflazno obojene stare oznake ali nije sredjivan u Mostaru. Ja bih Mostarsku slikarsku skolu ipak odredio kao iskljucivo belo pokrivanje. Barem za sada.
Da zakljucim - jos uvek smo u domenu nagadjanja za oznaku na Meserovom trupu

®Evolutionary

Quote from: anki on 15-09-2021, 16:05:45
Taj profil je iz Cigliceve knjige Do17 Yugoslav story.
Idi na stranicu  131. Ima fotografija i Stuke i Do 17 K ali:
...
Da zakljucim - jos uvek smo u domenu nagadjanja za oznaku na Meserovom trupu
Nemam tu krnjigu, profil sam našao na internetu.
Sva obrazloženja koja navodiš su razumna i konzistentna... Ja bih samo tvoj zaključak o nagadjanjima preinačio u činjenice koje znamo: radilo se o avionu Bf.109 i imao je spiralu na nosu.  :hahaha

Apropo, onog FW-190 iz Kovina; tu 'ticu sam napravio pre desetak godina, možda i koju više... ne sećam se da li sam je pokazao ovde na forumu ili ne. Evo nekoliko fotki te makete.






Pozdrav od Šekija
--------------------

anki

Upravo sam i ja nasao rekonstrukciju oznaka tog Fw koju je Miklusev dao u YASIG broj 1 iz 1998. To je radjeno na osnovu ispitivanja originala u Muzeju u Surcinu i tu nemam dileme da je takav.. Posle jeLH izradio dekale i na kraju ti vrhunsku maketu. Svaka cast. Tvoj standard.  Jedino sto je on oznacavan u Kovinu ili Zemunu a ne u Mostaru. Sta podrazumevam pod tim? Pa to da cu ipak zadrzati bele kvadrate na krilima a na trupu verovatno krug (svakako bez plavog prstena) a nekom kamuflaznom bojom prebojiti delove zvonimirca koji vire van  belog diska - prakticno beli krug upisan u krst.
Da te cujem, sta si ti odlucio?

Miha

Eve kako su prefarbane oznake na Štukersu,ne znam dal' si imao prilike da vidiš fotku.Nema mnoge selameta od nje al' od viška glava mož da  zaboli ako budeš svo "sufliranje" nas dokonih kibicera probao udrobiti u označavanje makete  :cheers                                         

Izvor:"Guerrilla nightmare"Peršen-Raguž,nađena na netu u uzorku knjige.


YASIG

i iz drugih uglova, te kolorac,  nije Messer al ne može da šteti.







®Evolutionary

#35
Hvala  Nešo, hvala Miha! Odlične slike!  :mjetal

Uf, sad ste me već zagrejali da trazim i neki kit za ovu Štuku... 
Pozdrav od Šekija
--------------------

anki

E toliko si me aktivirao da istrazujem na ovu temu da sam neplanirano krenuo da radim mog AZ u 1/72.  Sad mi je bas guzva sa 3 partizana na radnom stolu  ;D ;D ;D



Gledajuci onu sliku iz Mostara zakljucio sam da su u pitanju stari uski tockovi i mala grba na krilima. Eduardove 1/48 takodje u svim verzijama dekala za njihove G-10 daju tu kombinaciju.

Dejan68

Quote from: YASIG on 15-09-2021, 22:10:30
i iz drugih uglova, te kolorac,  nije Messer al ne može da šteti.






Iz koje je ovo knjige, YASIG? 


®Evolutionary

Quote from: anki on 20-09-2021, 12:11:39
E toliko si me aktivirao da istrazujem na ovu temu da sam neplanirano krenuo da radim mog AZ u 1/72.  Sad mi je bas guzva sa 3 partizana na radnom stolu  ;D ;D ;D

Gledajuci onu sliku iz Mostara zakljucio sam da su u pitanju stari uski tockovi i mala grba na krilima. Eduardove 1/48 takodje u svim verzijama dekala za njihove G-10 daju tu kombinaciju.

E pa drago mi je ako sam malko kriv za ovu guzvu na tvom stolu. ;D Odlično! Iako radimo isti avion mislim da će nam se na kraju interpretacije primetno razlikovati... 
Pozdrav od Šekija
--------------------

Goran A.

U slučaju pomenute trojke, u igri je svako smisleno "možda"...
   


Pošto nepoznatih ima prilično, da bi se dobio približan izgled nije loše ostati u okvirima nekakve tadašnje logike. Ono što je poznato je kamuflaža i boja na zafarbanim mestima nemačkih oznaka, a delimično su poznata zafarbana mesta i položaj oznaka ZNDH. Delimično zato što je izvestan broj Meseršmita imao trolist na mestu nemačkog krsta, i to oni koji su stigli u poslednjoj trećoj turi. Iako avioni nisu dobijali brojeve po redosledu dolaska, pretpostavka je da ovako niski eskadrilski broj nije čekao poslednju turu aviona već je dodeljen ranije, u prvoj, eventualno drugoj turi. To bi nam reklo da je trolist bio na poziciji tik do kabine, kao na četvorci. A šta je zafarbavano u Mostaru, može da se nagađa. Da li su obojena i žuta polja, ili čak ostavljena, i to je pitanje. Lično, mislim da jesu. Avion je stigao u aprilu 1945, osnovnih kamuflažnih boja je bilo u magacinima, zato sumnjam da su korišćene nijanse zelene.

Što se tiče oznaka, mislim da su petokrake bile na beloj podlozi i to zbog uočljivosti, ne toliko sa zemlje koliko iz vazduha. Ipak je to nemački avion a saobraćaj iz Italije bio prilično gust.

Poseban problem je varijanta aviona. Iako se zna da je to bio G10, pitanje je kakav G10. Osim krila i točkova, upitni su i poklopci motora koje diktira tip motora i kompresora (simetrični ili asimetrični), kao i antena. Fabrički broj (uz par knjiga) bi dao odgovor na ovo pitanje.

Čitajući polemike oko hrvatskih meseršmita, interesantno je koliko toga je ranije (a i sada?) pogrešno tumačeno i što je kasnije demantovano sa samo par dobrih fotografija. I neki naši autori su loše čitali fotografije i u svojim tekstovima dodeljivali pogrešne varijante.

Kako kod okreneš, ima dosta prostora za lična tumačenja i zaključke, dok se ne pojavi fotka, svaki zajljučak je u redu

®Evolutionary

Quote from: AG02 on 28-09-2021, 16:40:03
U slučaju pomenute trojke, u igri je svako smisleno "možda"...

...
Čitajući polemike oko hrvatskih meseršmita, interesantno je koliko toga je ranije (a i sada?) pogrešno tumačeno i što je kasnije demantovano sa samo par dobrih fotografija. I neki naši autori su loše čitali fotografije i u svojim tekstovima dodeljivali pogrešne varijante.
Kako kod okreneš, ima dosta prostora za lična tumačenja i zaključke, dok se ne pojavi fotka, svaki zajljučak je u redu
Wow! Hvala ti za ovaj profil! Baš sam ga ovakvog zamišljao, samo sada mogu i da ga vidim, sjajno! Odlično će poslužiti kao inspiracija za maketu. :pilot Pretpostavljam da je ovo tvojih ruku delo? AG02 je Goran Antić, ili se varam?

Znam da namišljam, ali može li možda i pogled odozgo? Noćima se prevrćem i razmišljam kako bi izgledao sa ovim belim kvadratima i ucrtanim zvezdama, kao na Ju-87, ili nasuprot tome sa prefarbanim oznakama kamuflažnom sivom, pa preko toga sa belim rondelima, baš kao na trupu na ovom profilu.
Pozdrav od Šekija
--------------------

Goran A.

#42
Quote from: ®Evolutionary on 28-09-2021, 18:59:05
Wow! Hvala ti za ovaj profil! Baš sam ga ovakvog zamišljao, samo sada mogu i da ga vidim, sjajno! Odlično će poslužiti kao inspiracija za maketu. :pilot Pretpostavljam da je ovo tvojih ruku delo? AG02 je Goran Antić, ili se varam?

Znam da namišljam, ali može li možda i pogled odozgo? Noćima se prevrćem i razmišljam kako bi izgledao sa ovim belim kvadratima i ucrtanim zvezdama, kao na Ju-87, ili nasuprot tome sa prefarbanim oznakama kamuflažnom sivom, pa preko toga sa belim rondelima, baš kao na trupu na ovom profilu.

Nema na čemu, jeste, moj je profil

Možda i napravim nešto ako budem pri slobodnom vremenu, simulacija bi svakako pomogla pri izboru, ali ne obećavam :) Ja bih izabrao kvadratna polja umesto kružnih.

anki

Evo ti i link na FB gde je Goran ovo objavio i krenula diskusija:
https://www.facebook.com/groups/Grupa.za.YU.vazduhoplovnu.istoriju/permalink/1729965497201161/

Sto se mene tice logika mi je ista koju je on upotrebio i kopirana sa Stuke - dakle beli kvadrati i dole i gore na krilima a krug na trupu.
Zafarbavanje nemackih oznaka na trupu pre nanosenja Zvonimirca je takodje jasno - nesto blisko RLM 76 ali "svezije" , novijeg izgleda tako da se vidi razlika od ostatka trupa. Slicno je i sa prstenom na trupu - boja je neka varijanta RLM 74 prema kolor fotki crnog 4.
Prefarbavanje nemackih oznaka na krilima prilikom stavljanja zvonimiraca kao i uklanjanje onog zutog V za oznaku ratista jos nije bas najjasnije. Sa donje strane krila i ono zuto V prema kolor fotki crnog 4 kao da se nazire svetlija siva ali je onda pitanje zasto nije zafarbano istom plavom bojom kao oznake na trupu? Sa druge strane krstovi na gornjakama mora da su radjeni zavisno od okolnih kamuflaznih boja sa upravo te dve sive.
Ali onda opet pitanje ako je trup prefarbavan plavom zasto bi ispod krila bila siva kad su oznake uklanjane u isto vreme? Onda je mozda i ispod krila ta plava kao na trupu...... sto rece besane noci dok ne dodje trenutak farbanja  ;)

Goran A.

#44
Deo nemačkih krstova na gornjakama je bio i dalje vidljiv, bar na četvorci,  desetka ima isto, na tim slikama nema tragova prefarbavanja, čini se da su hrvatske oznake direktno farbane preko nemačkih. Beli kvadrati bi to lepo pokrili i bez dodatne intervencije nekom drugom bojom.