Bf.109G-10 Partizanski, Hasegawa 1:48

Previous topic - Next topic

®Evolutionary

"...Tko se sad od borbe krije,
petokraka za njeg nije.

Tko ne žali život dati,
petokraka tom će sjati.

Za radnika i seljaka,
sinu zvijezda petokraka..."














Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

Evo još jednog izveštaja sa fronta...

Po naredbi komande, drugovi iz tehnike instalirali su držač spoljnjeg tanka za gorivo. Na njegovoj aerodinamičkoj oplati iz kita uklonjena su 4 predebela stubića i izbiušeni su svi vidljivi otvori, te dodati unutrašnji detalji. Sada sve izgleda spremno za smotru!



Da bi se centrirala maska belog diska oko petokrake, jedan korisni trik je da se prvo namesti isečeni okvir trake za maskiranje oko tog diska, pa je onda lako pravilno zalepiti i sam disk...



Nakon ovoga može da otpočne šaranje crnom bojom... ovo je ona faza "ružnog pačeta" kroz koju prolazi skoro svaka moja maketa da bi na kraju postala... pa dobro možda ne beli labud, ali barem neka dobro pohabana ptica grabljivica...  ;D









U svojoj više-decenijskoj zbirci starih dekala nisam uspeo da nadjem ni jednu odgovarajuću crnu trojku, pa sam ovu napravio od gornjeg dela broja 2 i donjeg dela broja 6. Valjalo je sve precizno iseći, a bogami i testirati prvo ove dekale na rezervnom parčetu plastike; radi se naime o srednjevekovnom setu iz Amodelovog Antonova 26. No sve je dobro leglo uz revolucionarnu pesmu i malo sredstava za omekšavanje...





Ako na ovoj gornjoj slici niste primetili, primetićete na ovoj sledećoj...



...brljotinu na belom disku, tik pored zvezde... to se desi kad barataš maketom u pamučnoj rukavici na koju je nehotično kapnuo razredjivač!  :headbang

Još jedna uzbuna za drugove iz tehnike!


Pozdrav od Šekija
--------------------

Sandman

Quote from: ®Evolutionary on 09-11-2021, 14:53:32
Ako na ovoj gornjoj slici niste primetili, primetićete na ovoj sledećoj...
...brljotinu na belom disku, tik pored zvezde... to se desi kad barataš maketom u pamučnoj rukavici na koju je nehotično kapnuo razredjivač!  :headbang
Još jedna uzbuna za drugove iz tehnike!

Bitno je da saboteri nisu zabrljali petokraku, radila bi služba komande  >:D

Super ti ovo ide Šeki, sviđa mi se postupak rada, a obzirom da imaš ove gore isečene šablone za krug, lako ćeš popraviti beli disk.

Ne mogu dobro da procenim da li ti je vertikalac uvijen u onu providnu foliju za namirnice ili je nešto drugo u pitanju?

milan78

Moj beli labudeeeee kad maketa ne budeeee.... :zvizduc :violin mali prepev,ako dozvoljavas.Odlican rad.Ne sumnjam da si vec popravio belo polje i malo pored.Sablon i dva menjanja boje u brašu. :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

®Evolutionary

#64
Hvala puno drugari! Preneću reči podrške drugovima u tehnici, a pohvaliću ih i u komandi... :cheers

Što se tiče providnog materijala za maskiranje na vertikalcu, radi se o "Parafilm M", laboratorijskoj rastegljivoj foliji. Imam kotur ove trake još od pamtiveka i verovatno će deca naslediti ostatak. Odlična je za maskiranje većih površina bez bojazni da će podići sloj boje kada se ukloni.
Pozdrav od Šekija
--------------------

Majstore, ako nije kasno, rivetiši Hasegawu koristeći Eduarda kao uzor. Bilo bi šteta ako ne bi.

Josip

®Evolutionary

Quote from: JŽ on 20-11-2021, 11:16:51
Majstore, ako nije kasno, rivetiši Hasegawu koristeći Eduarda kao uzor. Bilo bi šteta ako ne bi.
Josip
Hvala na sugestiji Josipe, ali jeste sad već kasno za to. Nije da sam zaboravio na zakivke, već sam nakon dužeg razmišljaja zaključio da će posle završenog farbanja, zafarbavanja weatheringa i svega ostalog zakivci neće doći do izražaja, osim ako ih ne prenaglasim, a to mi opet nije cilj. Videćemo na kraju jesam li pogrešio...

No evo sada još nekoliko slika sa radnog stola. Osnovna kamuflaža je nanesena i zaštićena jednim gloss slojem (Future). Na nekim slikama možete zapaziti i prve dekale, mada ih ovde neće biti mnogo. Propeler je samo provizorno postavljenj, pa je zazor izmedju spinera i trupa ovde svakako veći nego idealan.

Ovo će biti poslednje javljanje pre jedne kraće pauze. Naime sutra uveče putujem za Beograd na nedelju dana, pa tako neće biti puno noviteta, barem do početka decembra. Ali možda naletim na ulici na nekog od ovde poznatih narendih dana... ;)[/size]











Pozdrav od Šekija
--------------------

Dragan

Podtrupni nosac dopunskog rezervoara nije u osi trupa:



pri cemu je rezervoar tako postavljen da je on u osi trupa!


anki

Sjajno izgleda! Sto se tice zafarbavanja - na gornjaci desnog i donjaci levog krila ocekivano je da su bile sahovnice pre zvonimirca a nakon zafarbanih nemackih krstova. Sahovnice su bile malo dalje ka vrhu krila tako da ta mesta treba da izviruju desno ispod belih kvadrata. Drugo , zbog datuma kada je bio u upotrebi za ocekivati je da se nazire i mesto prefarbanog velikog zutog V sa donje strane krila - privremene oznake ratista od kraja 1944. do marta 1945. Razmisli da dodas te zafarbavancije. Nemam foto dokaze ali cista logika kao i mnogo toga na ovoj maketi ;-)

®Evolutionary

Evo mene jopet... Partizanski Gustav je skoro spreman za dejstvo! Nedostaju detalji poput stajnog trapa, raznih antena, pozicionih svetala itd. To će oduzeti još vremena, ali je sada komanda već prilično zadovoljna i samouverena da će ovaj lovac uskoro videti front.













Pozdrav od Šekija
--------------------

boom.boom

Auuuu FENOMENALNO POSTARIVANJE  :o!!!!
:god :bravo :cry
Molim te o procesu postarivanja (da ne kazem vederinga) napisi koju rec :cry!? I slooobodno  se raspisi :zvizduc...
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

vlajko&marko


®Evolutionary

Hvala, hvala!  :cheers

Što se ostarevanja i prljanja tiče, tu je najvažnije dodavati slojeve, malo po malo. Planiranje i studiranje arhivskih fotki takodje pomaže! Kada znaš šta želiš da postigneš, lako je savladati tehniku... u suprotnom je malo teže... :think

Posle farbanja i lake modulacije osnovnih boja kroz one šablone za "flekanje" (koristio sam ih dosta na mom Swordfish-u, ko se još seća), celu površinu sam preprskao slojem sjajnog laka - zapravo onog magičnog premaza za podove koji se sada zove Pledge a nekeada bio Future.

Zatim sam na parče kartona istisnuo malko odabranih uljanih boja iz tube: svetli peska, oker, sepia, i jednu crvenkasto braon. Ostavio preko noći da karton upije višak ulja i onda počeo četkicom da nanosim tačkice tu i tamo na površinu. Ovde mogu samo da kažem da je mala količina boje više nego dovoljna. Ja sam ovom prilikom preterao, pa posle morao dosta da skidam. Ulja se suše više dana, tako da ima dosta vremena za modulacije i uklanjanje viška, što suvom, mekanom četkicom, ili tamo gde treba i malo navlaženom nekim laganim razredjivačem (Enamel Odorles Thinner od Ammo-a u mom slučaju).

Posle toga ide opet jedan laki sloj nekog satenskog laka, samo da se ulja zaštite. Na kraju sam dodao tragove izduvnih gasova, koristeći veoma razredjenu mešavinu Tamijine crne i Red-Brown (50-50%). Ovde je jedna kap boje u dosta alkohola više nego dovoljna. Na mestu gde sam želeo da delimčno uklonim garež - tamo gde bi mehaničari i pilot najčešśe prolazili - naneo sam "chippilng" tečnost pre izduvnih gasova. Pošto su ovi slojevi za prljanje veoma tanki, sasvim mala količina vode će biti dovoljna da aktivira "chippilnga", tako da ne treba preterivati inače će se sve skinuti pa posle možete sve iz početka...

Eto, raspisao se, po vašoj dozvoli...  ;D
Ako ima još nekih konkretnih pitanja, slobodn se obratite komesarijatu...
Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

Došlo vreme da se privode kraju projekti za ovu godinu. Već ste u prošlom mom javljanju mogli da naslutitie da je i ovaj partizanski G-10 pratkično u poslednjog fazi montaže, Sada su i preostali detalji gotivi pa vam ovom prilikom i posledji put salutiram u ovom postu.

Stajni trap je ulepšan Eduardovim rezinskim točkovima sa širokim gumama. Uz pomoć pigmenata detalji na gumama postaju baš izražajni.



Bf-109 ima karakteristično "raskrečen" stav stajnog trapa pa i samih točkova. Na maketema to obično znači da točkovi ostanu "neopterećeni", tj. ne postoji zaravnjeni deo gume koji dodiruje podlogu i daje iluzije težine aviona. Kod drugih tipova letelica, gde su točkovi postavljeni normalno na površinu ovaj efekat je lako postoći, ali kod Meseršmita je to malo teže, baš zbog ovih karaktersitičnih uglova pod kojim stoje gume. Ipak, zarad sveobuhvatnog utiska gotove makete, vredi se potrudit i oko ovog detalja. Kako? Pa pošto je pravilan ugao praktčno nemoguće pogoditi pre montaže, to se mora uraditi posle konačnog sklapanja stajnog trapa na maketi. Brusni papir položite na radnu površinu i zatim gotovi maketu postavite na njega i lagano, bez mnogo pritiska, povlačite točkove preko brusne površine, dok se ne postigne željeni efekat. Strpljenje je vrlina!



Još jedan detalj koji je dosta vidljiv, a u ovom slučaju ignorisan i od Hasegawe kao i Eduarda jesu poziciona svetla na terminezonima krila. Odstranio sam plastiku na mestima gde se ova svetla nalaze, izbušio rupe za sijalice i zatim iste napravio od zagrejanog i razvučenog parčeta providnog rama iz kita. Sijalice su potom ofarbane transparentnom crvenom i zelenom bojom, za levo i desno polukrilo. Na kraju je kap providnog epoksi lepka formirala poklopac od pleksiglasa koji prekriva ceo sklop.



Toliko o izgradnji ove makete. Slike završenog aviona možete videti prateći ovaj link:
https://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,26930.0.html
Pozdrav od Šekija
--------------------