Tupoljev I-14bis, Small Stuff 1:72

Previous topic - Next topic

®Evolutionary

I-14 je sovjetski lovac iz tridesetih godina prošlog veka i jedan od najnaprednijih aviona tog tipa tada u svetu. Bio je izradjen potpuno od mentala, sa monokok konstrukcijom, samonosećim niskim krilom i uvlačivim stajnim trapom, teško naoruzan sa dva bestrzajna topa APK-11 od 45mm u krilu. Razvihen u OKB-u Tupoljev, ali od strane tima Suhoj, koji je tamo radio, pa se često naziva i tim imenom.







I-14bis je bio poboljšana verzija ovog lovca, sa jačim motorom tipa Wright Cyclon, ili kasnije Švetsov M-25, licencirane kopije istog u prvoj seriji. Nalog za proizvodnju prive 55 lovaiha otkazan je  posle samo 18 proizvedenih mašina, u korist rivala, I-16, koji je bio uglavnom drvene konstrukcije.







Small Stuff, baziran u Izraelu, je široj publici verovatno nepoznat hobi proizvodjač, sa asortimanom super-detaljisanih rezinske motore i tri kita u razmeri 1:72. Osim dve verzije I-14 tu je i jedan Polikarpova I-3.



Detalji ovog minijaturnog kita su fenomenalni, a odlivci zaista filigranski i bez ijedne greške. Ovo je ujedno i jedini meni poznata maketa na tržištu sa ondulacijom aluminijumske oplate po površini, odnosno tzv. "oil-canning" na engleskom. Onaj nesudjeni WNW Lancaster, da je ikada proizveden, bio bi druga maketa sa tim atributom, mada u daleko krupnijoj razmeri.





Maketa se lako sklapa i zahvaljujući odličnim detaljima ne zahteva nikakv dodatni rad. Isekao sam samo bočna vrata na kabini, ne bi li malo bolje prikazao detalje unutrašnjosti. Dodao sam i kablove za paljenje na colindre motora. Dekali u kitu su ograničeni na intrument tablu i mali amblem instituta "CAGI". Tu su i zvezde petokrake ukoliko se neko odluči da napravi serijski lovac, ali u mom slučaju one nisu bile potrebne.





Jedini malo veći izazov predstavljao je stajni trap, jer su šipke izlivene posebno i zahtevaju pažljivo podešavanje i montažu.

Stvarno impresivan mali dragulj i svakako jedinstven subjekt iz ovog predratnog doba avijacije.






Pozdrav od Šekija
--------------------

voja

Odlična maketa. Prepuna detalja za razmeru 1/72.
Duže vreme sam je šmekao da je nabavim. Naročito kada sam naleteo na stranicu na kojoj je prikazan postupak izrade mastera. Vrhunski. Filigranski kako i sam kažeš.
Mađarski SBS je negde u rangu sa njima.

Koga interesuje da pogleda kako je rađen master za ovu maketu, može otići na ovaj link

http://scalemodels.ru/articles/5145-master-model-Small-Stuff-1-72-i-14---camodelka-na-osnove-Prop-and-Jet.html

Maketa zaista vredi svih pedesetak evra kolika joj je cena.

.

.

flanker

Konfekciju ne radiš, samo ekskluzivu. Spasle ga crvene površine.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

®Evolutionary

Quote from: voja on 22-08-2021, 00:51:52
Odlična maketa. Prepuna detalja za razmeru 1/72.
Duže vreme sam je šmekao da je nabavim. Naročito kada sam naleteo na stranicu na kojoj je prikazan postupak izrade mastera. Vrhunski. Filigranski kako i sam kažeš.
Mađarski SBS je negde u rangu sa njima.
Koga interesuje da pogleda kako je rađen master za ovu maketu, može otići na ovaj link
http://scalemodels.ru/articles/5145-master-model-Small-Stuff-1-72-i-14---camodelka-na-osnove-Prop-and-Jet.html
Maketa zaista vredi svih pedesetak evra kolika joj je cena.
Baš tako, kada sam prvi put video ovu izgradnju mastera odlučio sam da kupim maketu. Za razliku od Kineza, ovo je sve ručno radjeno i to sa puno studiranja, truda i umešnosti.  :god
Sa SBS-om još nisam imao kontakata, ali ovako na ekranu izgleda vrlo dobro.
Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

Quote from: flanker on 22-08-2021, 08:31:56
Konfekciju ne radiš, samo ekskluzivu. Spasle ga crvene površine.

E bre prijatelju nemoj da grešiš dušu, eno preko puta u nezavršenim radovima, baš sam započeo nešto za konfekciju - nova kolekcija jesen/zima! ;)
Pozdrav od Šekija
--------------------

djos & filip

Fantastican rad.......nemam drugi komentar
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

®Evolutionary

Pozdrav od Šekija
--------------------

Dragan

Majstor je majstor, radio konfekciju ili ekskluzivu!
:super
:cheers

anki

Prelepa maketa i savrsen rad kao i uvek. Jel simorao da gito/smitglas spoj repa i trupa? Kako si tu sacuvao te povrsinske ondulacije lima? A maske za farbanje crvenih linija na kapotazu motora? Bile ili si ih sam pravio?
Jos jednom predivan rad!

Janjic

Ljepota!
Nemam pojma šta napisati u komentaru majstoru kakav si ti!

Da li se varam ili sam vidio ovu maketu prije 5-6 (možda i više) godina na nekom stranom forumu?
Znam da sam i tada ostao bez riječi kad sam pomno, kao i sada, pregledao fotografije.

Još jednom, bravo!
凸(¬‿¬)凸

®Evolutionary

#10
Uf, hvala vam drugari na svim ovim lepim rečima!  :caooo

@ anki:
Zvuči kao kliše, ali maketa se sastavlja kao Tamiya. Izmedju prednjeg i repnog dela trupa postoji veoma neupadljivi šav - vidi se na maketi ispod zadnje ivice vrata kabine. Prošao sam tu akrilnim gitom od AK i kada se malo prosušio obrisao ga vlažnim štapićem za uši i ništa više od toga.

Svo maskiranje sam radio ručno. Tanka crvena linija uzduž trupa je dekal, ali ne iz kutije. I okvir poklopca kabine sam pokrio dekalima, jer bi maskiranje i farbanje tako minijaturnog dela bilo krajnje nepraktično.

@ Janjic:
Moguće da si video maketu, ali ne ovu moju. ;D Završio sam je tek pre par meseci, mada je ležala u zimnici više godina...
A možda misliš na Jak Air7 - njega sam završio dosta davno i sada ove dve makete stoje u vitrini jedna pored druge.

Evo linka za Jak Air7:
http://vvs.hobbyvista.com/Modeling/Yakovlev/AIR7/AIR7.html

Pozdrav od Šekija
--------------------

Janjic

Bilo kako bilo, obje su pravi melem za oči  :)

Hvala na linku i odgovoru!

Lp,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸