T-55 Trumpeter 1:35 VRS

Previous topic - Next topic

drazen

Maketu sam poceo pre godinu-dvije, i sa vecim i manjim pauzama sam je ipak kako-tako dovrsio.
U kutiji dodju jos i Mine rolleri, ali sam ih ostavio za neku drugu priliku. Prema raznim podacima dosta tacna 55ica u ovoj razmjeri ali ne i kvalitetno odlivena (nije kao Tamiya  ;))
Za razliku od Tamiye, trumpeter daje samo raniju verziju T-55.
Ova maketa predstavlja tenk iz sastava 16. Krajiske motorizovane brigade 1KK, (Operacija Sadejstvo 93-sjeveroistocna Bosna).
Sitne prepravke sam radio po uzoru na Ziggijevu maketu i prema fotkama iz rata. Gumeni predpanciri, vodovi za gorivo, antena, cerade,  itd su kucna radinost :) - a i vidi se  ;D ;D

Da ne duzim, evo i fotki ;)












Izvinjenje na losem kvalitetu fotki



T34

#1
Ne razumijem se mnogo u ovo vozilo pa ne mogu govoriti o preinakama;
ali ono što ja mogu reći je da se meni izuzetno sviđa; prvoklasan maketarski rad i jako, jako dobar dojam ostavlja!!!

Bravo! ;)

Samo što ti je ono curenje iz auspuha, nisam to viđao često u stvarnosti..?
I popuni cijev topa crnom bojom, a rub usta cijevi ostavi metalik kao što je...

Ps. Poslao sam poruku Chemical Ali-u da je objavljena ova pedespetica pa da vidimo šta on kaže :D  :D

Aki

odlicno drazene,bas mi se svidja kako si ga uradio!!!
chipping je super uradjen!

milanco

dobro odradjeno saka cast :o :D
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

chemical_ali

svaka čast na radu,koliko sam shvatio radio si ga po uputama za doradu i detaljiranje koje sam poslao ziggy-u još davno.jako sam zadovoljan rezultatom.imam samo dvije primjedbe-maskirnih T-55 ica u VRS i SVK je bilo,imam čak i fotke nekih koje je HV zarobio u akciji "oluja",ali sve maskirne T-55 ice su bile T-55A,točnije one sa antiradijacijskim oblogama otvora na kupoli i vozača tenka(maketa kakvu radi tamiya).SVK je imala određeni broj starijih T-55ica,bez antiradijacijske zaštite,ali one su prema mojim saznanjima bile u jako lošem stanju-i nisu bojane od 1990,od perioda JNA prema tome ako je i bilo maskirnih,ovakav chipping je nemoguć jer su bojane u maskirno tek oko 1993.po količini chippinga reklo bi se da je maketa tenka koji je prošao čitav rat ovako obojan.to su minimalni detalji i nemoj ih toliko uzeti u obzir.ali imam jednu ogromnu primjedbu-tiče se torbe na desnoj strani kupole.radi se o američkoj vojnoj torbi tj ruksaku tzv."alice pack".pazi nema teoretske šanse da bi srbi imali u tom periodu "alice pack" ruksake.nisu imali odakle to dobiti.koristili su samo stare JNA ruksake više vrsta i modela.druga je priča JSO koja je dobila američku vojnu opremu ali daleko nakon 1995.u ratu na prostoru SFRJ jedina postrojba koja je imala "alice pack" ruksake i to original američke je hrvatska specijalna policija,takvi ruksaci su naveliko nošeni u akciji "oluja" od strane pripadnika hrvatske SJP tj specijalne jedinice policije.čak ako bi i pretpostavili da su isti ruksaci zaplijenjeni od srba pa završili na tenku,i to bi palo u vodu jer hrvatska SJP nikad nije imala zarobljenih pripadnika od strane SVK a niti od VRS nakon 1991,a "alice pack" ruksaci su došli u hrvatsku SJP oko 1994 godine.stoga je ovaj ruksak jedino što kvari vjerodostojnost makete.za većinu je to ono što neće ni zamijetiti,ali ja bih ga na tvom mjestu skinuo i zamijenio JNA ruksakom koji možeš napraviti od američkih vojnih ruksaka iz 2.svj. rata,imaš ga u brdu italerijevih i tamiyinih setova.pogledaj na slikama moje srpske T-55ice od tamiye kako ti ruksaci trebaju izgledati.inače još jednom pohvale na jako lijepom radu i pozdrav iz zagreba.

SALE

UH, pravi domaci, odlicna zastava, a za tenk da ne govorim! BRAVO MAJSTORE!

Momcha

Lepo izgleda.Ajd slikaj ga bolje pa da stavimo slike u galeriju.

medico

ovo je jedan opasan T55 ! dobar weathering i josh bolji chipping  ;)

Boki


Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

airbamby

Sjajno uradjena 55ica,jako mi se svidja weathering.
Svaka cast.
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Sandman

super rad.. svidja mi se kamuflaza... koje boje si koristio za kamuflazu?

weathering je odlichno ispao ;)

drazen

Hvala svima na pohvalama, komentarima,predlozima...drago mi je da se vecini  svidja :)
Ne stigoh prije da se javim, ali da krenem redom

T34: "Curenje iz auspuha" sam vidjao na dosta tenkova uzivo, i na T-55 i na M-84. Takodje i na nekim fotkama (srpski oklop itd.). Nisam siguran, ali mislim da se ta smjesa (preradjeno ulje ili katran ???) sipalo da zastiti izduvnu cijev (vanjski dio) od korozije ili tako nesto. Sto se tice vrha cijevi, znam da sam ga "uprskao", tako da cu to ispraviti ;).

Chemical Ali: pokusao sam da uradim repliku tenka 16.kmbd 1kk VRS. Ova brigada je izvodila ratna dejstva uglavnom u Posavini i Dobojskom ratistu tokom citavog rata u BiH. Samo je jedno kratko vrijeme provela u Hrvatskoj 91 u okolini Novske jos dok je bila u sastavu JNA i pod drugim imenom (ne mogu da se sjetim kojim tacno). Replika tenka iz Operacija Sadejstvo 93 koja je izvedena krajem avgusta i pocetkom aeptembra 93 u SI Bosni. Vecina tenkova i oklopnih vozila koje sam vidjao u tom periodu a i prije su sem gumenih predpancira bili obojeni raznim kamuflaznim semama. Te seme su bile razlicite od tenka do tenka, jedinice do jedinice. Neke su bile vrlo proste a neke vrlo interesantne.  Takodje prema nekim snimcima iz pomenutog perioda, tenkovi su izgladali dosta trosnije( Iskrivljeni blatobrani, neki ih cak nisu ni imali, razbijeni "farovi",, poderani gumenio predpanciri i sl.). Ipak, puna vjerodostojnost nije moguca, jer sam maketu radio prema dosta mutnim i uglavno crno-bijelim fotkama, a i pomenuti snimci su takodje bili losi (stare vhs kammere ;)) . Takodje, uglavno se radilo o verzijama T-55A, Tamiyu nemam nazalost  :(, ali je bilo i nekoliko ovih starih.. Sto se tice ruksaka, hm znam :( , uzeo sam ga sa nezapocete Italerijeve makete M-113A. Htio sam da stavim nekakav ruksak ali drugi na zalost nisam imao. U svakom slucaju hvala na savjetu i ako nesto slicno nadjem -zamjenicu.  ;)

Srdjan: Osnovna boja (zelena) je Revell 362 legendarna. Smedja  revell 84 a crna mat MM. Niti jedna boja nije posvijetljena, vec sam to ucinio naknadno prilikom weatheringa pomocu pigmenata i ostalih "preparata" iz domace kuhinje kao sto su (drveni ugalj, baby puder, stara zenina sminka ;D ;D i sl. )

Pozz

T34

Nemaš brige!
Ovo je prvoklasan maketarski rad; i veliki trud!
Kapa dolje!
Sada čekamo hrvatski T-55 by C. Ali ;)

spirit

Odlicno izgleda, ja sam hteo da stavim ovakve suknjice na moju T-55icu ali sam odustao u zadnjem casu...
Paznju mi je privuklo ovo ulje sto curi iz auspuha, vidjao sam to kod pravih tenkova (t-55, t-72 i m-84) ali ne u tolikoj meri... medjutim odlicno se uklopilo...
Svaka cast

Profa

Mali komentar na ulje iz auspuha - filter za vazduh se prilikom svakog redovnog pregleda, po standardnoj proceduri, potapao u ulje i potom ostavljao da se ocedi (ne pitajte me zasto, proslo je od tada 20 godina). Ako se ne ocedi dobro, tj. ako na njemu ostane malo previse ulja, ono se cedilo iz auspuha.
Bogu fala što sam Lala! :)