Modecollect Schwerer Plattformwagen Type SSYS i L&M Ikarus Orkan - 1/72

Previous topic - Next topic

djnik

Modellcollect je firma koja pravi veoma zanimljive makete sto se tice tematike ali im egzekucija nazalost nije na najboljem nivou. Delovi se ne uklapaju dobro, sitni delovi se lome na ramu, instrukcije nejasne...ali maketa ovog Plattformwagena mi je dospela u ruke za dz i razmisljao sam neko vreme sta da stavim na nju. Posto imam maketu Ikarus Orkana i posto je na toj maketi gotovo nemoguce napraviti kabinju da izgleda kako treba u vakumu (a i nisam video da ju je neko do sada zavrsio) i posto su Nemci zarobili jedini primerak i prebacili ga u Nemacku, odlucio sam se da napravim upravo tu scenu. Moja kompozicija predstavlja pripreme za prebacivanje zarobljenog Orkana za Nemacku, na jos jednom vagonu bi se nalazila krila, propeleri, tockovi i drugi delovi, moja kompozicija predstavlja samo jedan deo.

Fokus tokom cele izradje je bio na vagonu, i tu sam se potrudio da uradim sve detalje "kako treba", dok se na Orkanu nisam mnogo obazirao oko priprema rezina, smirglanja idr, ostavio sam i one rupice u rezinu da budu kao rupe od mitraljeskih zrna tokom Nemackog napada za vreme Aprilskog rata. Vagon je farban sa Vallejo bojama dok je weathering odradjen AK wash-om i olovkama. Cirada je pravljena od maramice natopljene u beli lepak i farbana je rucno cetkom a potom je nanet tamniji wash. Kablovi oko cirade su pravljeni od olovne zice dok su postolja za avion i motore pravljeni od stirena.

Dve muve jednim udarcem!

Makete br. 3 i 4 za 2022!








relja

Đorđe, bravo za rad, odlično si ga odradio, svaka čast i za temu...

Nemoj ovo da shvatiš kao kritiku (možda i ja grešim, kolege koje se bave železničkim temama sigurno bolje znaju) - repne površine štrče izvan gabarita vagona što bi bio problem pri prolasku kroz tunele, pa bi Nemci i njih demontirali sa trupa. Ali, onda to ne bi bilo to, niko ne bi mogao da prepozna da je ispod cerade "Orkan" :D , zar ne?  I dužina trupa izlazi iz gabarita, vidi se po odbojnicima na prednjoj i zadnjoj strani vagona, ne znam kako se to rešava na železnici, da li postoje duži vagoni....

Onda neka ti ova diorama predstavlja "Orkana" pred polazak za Nemačku, taman kada je neko rekao "čekajte ljudi, a kako će ovo da vam prođe kroz tunel?"... ili se nije desilo, pa je "Orkan" uništen u transportu i nikada nije testiran u Nemačkoj  ::)
Ponavljam, nije ni kritika ni sitničarenje, možda čak tvoja diorama i objašnjava neke stvari...
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

djnik

Quote from: relja on 07-02-2022, 08:38:52
Đorđe, bravo za rad, odlično si ga odradio, svaka čast i za temu...

Nemoj ovo da shvatiš kao kritiku (možda i ja grešim, kolege koje se bave železničkim temama sigurno bolje znaju) - repne površine štrče izvan gabarita vagona što bi bio problem pri prolasku kroz tunele, pa bi Nemci i njih demontirali sa trupa. Ali, onda to ne bi bilo to, niko ne bi mogao da prepozna da je ispod cerade "Orkan" :D , zar ne?  I dužina trupa izlazi iz gabarita, vidi se po odbojnicima na prednjoj i zadnjoj strani vagona, ne znam kako se to rešava na železnici, da li postoje duži vagoni....

Onda neka ti ova diorama predstavlja "Orkana" pred polazak za Nemačku, taman kada je neko rekao "čekajte ljudi, a kako će ovo da vam prođe kroz tunel?"... ili se nije desilo, pa je "Orkan" uništen u transportu i nikada nije testiran u Nemačkoj  ::)
Ponavljam, nije ni kritika ni sitničarenje, možda čak tvoja diorama i objašnjava neke stvari...

Da sam mu skinuo i rep celog bi ga pokrio :) shvatam sta si hteo da kažeš, naravno bez ljutnje. Fritz je malo vise popio schapsa pre nego što je utovario Orkan richtung Deutschland ;)

najjaci

Bravo! Super ideja da spojis 2 u 1 a dobra i egzekucija. Cerada je isto bas super ispala.



Jedino sto mi mozda moj OCD ne da mira pa mi ova zuta rebrasta podloga deluje suvise savrseno sa svojim pravilnim ivicama. Ne znam da li to predstavlja daske ili sta vec.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

djnik

Quote from: najjaci on 07-02-2022, 13:10:26
Bravo! Super ideja da spojis 2 u 1 a dobra i egzekucija. Cerada je isto bas super ispala.



Jedino sto mi mozda moj OCD ne da mira pa mi ova zuta rebrasta podloga deluje suvise savrseno sa svojim pravilnim ivicama. Ne znam da li to predstavlja daske ili sta vec.

Hvala! Jeste to su daske, date su u plastici pa su pravilnog oblika. Inace na fotografiji izgleda vise zuto nesto sto je u stvarnosti. Ofarbao sam ih sa Vallejo Wood bojom i onda naneo Dark Brown wash od AK.

Goran A.


djnik

Quote from: AG02 on 07-02-2022, 19:44:36
I veži ga Djole, spašće s vagona čim prođe Rumu

Nemamo dokaza da je stigao do Nemačke.:) Kao sto sam napomenuo ovo je scena pripreme za transport. Kako bih da vezao morao bih da dodam i kuke gde se sve to vezuje za vagon što nisam hteo da budzim. Već sam prešao na rad na sledećim maketama