Airfix P-40B 1/72 Pearl Harbor

Previous topic - Next topic

relja

Pozdrav svima.
Ovo je dobro poznata maketa Airfix Curtiss Hawk 81-A-2 (P-40B) u 1/72, sa aftermaket dekalima, iz šteka i donacija. Boje Humbrol.
Nisam zadovoljan kako su se zalepile noge stajnog trapa, malo su se iskivile pod težinom, ali šta sad da se radi, nećemo ispravljati....

Maketa predstavlja mašinu na kojoj je leteo pilot Kenet Tejlor, kasniji as i general USAF. Poleteo je sa kolegom Džordom Velčom, koji je takođe postao as i tragično poginuo kao probni pilot posle rata.
Obojci pilota su priznate po četiri oborena japanska aviona 7. decembra 1941. iznad Havaja, događaj je prikazan u filmu "Tora! Tora! Tora!" i poslužio je kao inspiracija za melodramu "Perl Harbur"














Imao sam i problema sa pronalaženjem dekala za rondele, naknadno sam shvatio da mi se rondela na trupu po dimenzijama ne uklapa baš u površinu koju sam ofarbao u zeleno (demarkacija zelene i sive mi je bila previsoko, pa je i broj 155 morao da bude pomeren sa svoje pozicije). Interesantno, nisam našao ni jednu fotografiju mašina na kojima su leteli Tejlor i Velč, samo crtane profile.
Pregledao sam sve što je bilo moguće pronaći, fotografije, profile, PeEs farbanja i označavanja lovaca USAAF u tom periodu, razne publikacije i ovo bi trebao da bude definitivni izgled P-40 na Havajima u decembru 1941.
Na fotografijama aviona tih dana na Havajima se vidi da donja siva površina ne "savija" prema repnim horizontalcima (mnogi proizvođači maketa i dekala to tako prikazuju) i da imaju na krilima crno ofarbane površine za hodanje.
U radu su mi još jedan Akademijev  u 1/72, i jedan u 1/48 (i još u 1/72 jedan ruski "D" i jedan airfix "E" ... a da, i još jedan "B" HobbyBoss  :zvizduc ).
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

VladimirBrankovic

Ma znaš šta, ovo je odlično. Lepo ofarbano, pedantno, dobre boje... Svidja mi se što si ga ostavio čistog. Ipak to nije bila habana mašina pa je verovatno bila čista. Ajd ta noga što se iskrivila, ako ćemo baš da zakeramo, ali ne mari. Da nisi napisao u opisu ne bih obratio pažnju... iskreno.... Pusti, ne može da postoji maketa bez ikakve greške, tako da, opusti se.... Super je ispao..

najjaci

Fino ovako izgleda bez mnogo prljanja, bez chipping-a i ako sam ja pobornik obrnutog. Lepo cuci na polici.
E sad za noge stajnog trapa ti ne bih uputio zamerku jer se secam kao je meni bilo sa Airfixovim P-40E Kittyhawk s pocetka 90-ih i koklo sam se tad namucio da ne odu u stranu, ali bih ti definitivno uputio zamerku za prezentaciju. Baci malo pogled na forumu kako to drugi rade, cak i ne mora da bude nista fensi sa studijskom pozadinom ili profi aparatom al barem da bude dovoljno osvetljeno i u fokusu.
Ovo ti je od mene jedna prijateljska i dobronamerna kritika pa ako budes u mogucnosti mozes pokusati sa nekim od buducih radova s obzirom da ih imas u steku.

Hepi modeljing  ;)
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

VladimirBrankovic

Ima jednostavna fora... kupis sivi hamer papir i resis problem pozadine...

Tomcat

Odlicna prica i lep P-40... Nedavno sam radio isti primerak ali Academy plastika
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

relja

Hvala svima na pohvalama i na sugestijama.
Znam da su fotke očajne, ali šta ću kada mi je takav telefon.

Možda su ove malo bolje...

















"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

anki

Lepa maketa. Podrzavam cist izgled. To su bile nove i odrzavane masine.
Pitam se da li je za B bolji ovaj Airfix ili stari Academy? Za sve kasnije pocevsi od D Special Hobby je zakon i po detaljima i po sastavljanju i po ceni. Sve druge makete tih serija P-40 nemaju vise smisla.
Nego pogledaj spoj horizontalaca i trupa. Jel to nisu dobro legli? Kao da svetlo probija kroz spoj?

najjaci

Eto vidis kako sad izgleda bolje, i detalji se bas lepo vide.
Za sledeci put,  pokusaj i pozadinu da promenis pa ko sto rece kolega Brankovic uzmes hamer ili jos bolje neki pastel ili akvarel papir u boji. Blago ga savijes da nema ovu ostru ivicu u cosku i bude bas efektno.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

relja

Quote from: anki on 26-02-2022, 20:25:16
Pitam se da li je za B bolji ovaj Airfix ili stari Academy?

Academy ništa posebno, Airfix ima bogatije detalje... imao sam nekih problema sa nosem kod Airfix-a, više se ni sećam šta je tačno bilo, ta faza je bila pre Korone  :D
Academy koji završavam mi je došao sa oštećenim staklićem kabine pa sam se tu uglavnom bavio budženjem dela sa druge makete (hvala Spatz).

Quote from: anki on 26-02-2022, 20:25:16
Nego pogledaj spoj horizontalaca i trupa. Jel to nisu dobro legli? Kao da svetlo probija kroz spoj?
Probila kapljica Revell lepka kroz zazor pa tako izgleda, srediću kada sledeći put budem palio kompresor za neko lakiranje.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

VladimirBrankovic

Quote from: anki on 26-02-2022, 20:25:16
Lepa maketa. Podrzavam cist izgled. To su bile nove i odrzavane masine.
Pitam se da li je za B bolji ovaj Airfix ili stari Academy? Za sve kasnije pocevsi od D Special Hobby je zakon i po detaljima i po sastavljanju i po ceni. Sve druge makete tih serija P-40 nemaju vise smisla.
Nego pogledaj spoj horizontalaca i trupa. Jel to nisu dobro legli? Kao da svetlo probija kroz spoj?
Sorry Anki, ne bih se složio sa tobom. Okej, Spešlhobi je zakon, zaista su odradili odličan posao, što je i očekivano od njih. Makete su im zaista odlične u poslednje vreme (F.1, Vampir, Spatz...), ali ni stara Hasegava, mada u pozitivu, nije za bacanje. Lepo se to sklapa, liči na P-40, nema previše delova i može jeftino da se nadje. Kome smeta pozitiv, i ne mrzi ga da se time bahće, može da prekontrira. U suštini, ne kažem da Spešlhobi nije daleko iznad drugih, nego da Hasegava i dalje nije za bacanje i van konkurencije :-)

milan78

Hasegawa je u negativu bar E i N verzija.Za ostale verzije ako postoje ne znam.
Instagram-Peacockscaleworx

VladimirBrankovic

Quote from: milan78 on 27-02-2022, 10:41:00
Hasegawa je u negativu bar E i N verzija.Za ostale verzije ako postoje ne znam.
Pravo kažeš, proverih sada kutiju, jeste negativ, još bolje!