Tamiya Mitsubishi A6m3 Zero type 32 Hamp 1/72

Previous topic - Next topic

milan78

Pozdrav svima!Posle xy maketa srednjeg i nizeg kvaliteta odlucih se da izvucem iz steka jednu maketu za relax sastavljanje,sto nisam imao pojma dok nisam poceo da je sklapam i uzivam.Trunka gita ne treba spojevi se peglaju lagano a svaki podsklop leze perfektno.Maketa je farbana AK interactive bojama za Japance,amber grey i kokpit mitsubishi interior green.Kutije trapa Gunze metalic blue sto je ekvivalent Aotake blue green sta li vec.Crvene oznake sve,kao i bele strafte su farbane uz pomoc maski,tamiya trake te sam izbegao dekale koji su predebeli a i lepse izgleda,a one sto sam morao da lepim sam peglao tamiyinom extra strong hemijom.Weathering je isao flory washom,ak bojicama,oilbrusherima a chiping radjen vallejo akrilima nekom sky bojom.Post shade Ak shaders.Maketa predstavlja avion iz 1942god,Nova gvineja baza Buno.Slike nisu bas naj naj ali...

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             
             
Instagram-Peacockscaleworx

vlajko&marko

И више него добар зеро

VladimirBrankovic

Lepo ovo izgleda... jeste, maketa je stvarno divna za rad. Uradio sam, do sada, 3 komada u različitim verzijama i nisam imao nikakav problem. Detalji su baš onoliko izraženi koliko i treba da budu. Dobro je što si se opredelio da farbaš Hinamaru, zaista, dekali su kese.... E sad, ovo je verovatno stvar ukusa, ali imam utisak da ti je postšejding malo previše izražen, to je mali aviončić, možda je ovo zapravo prava mera za neku 48cu... možda grešim, ne znam.... Znam da njihove bolje nisu bile kvalitetne pa je vrlo brzo dolazilo do čipinga..

milan78

To je do slika,kao i u prethodnom postu za drugu maketu,da ponovim,ne umem da slikam nije mi hobi fotografija pored svega sto me interesuje.Naravno da sam se trudio da ne preteram i dosta je suptilnije.Mora da se vidi uzivo da bi pricali o preteranom ili ne.Drugo da uradim Zero,boja,lak,dekal wash gotovo-ne ide.Japanci su bili poznati po tome sto nisu marili za izgled aviona pa i kako bi,bitno da je ispravno.Chiping je uradjen vidi se tamo gde je karakteristicno.Na kraju meni se svidja samo sam podelio eto da vidi narod. :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

Tomcat

Bravo druze! Meni se ovo jako svidja, nista ne bih menjao
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

relja

Čestitam, odlično farbanje i "postarivanje", posebno mi se dopada kako si odradio stakliće kabine.
Radio sam Zero-a u 1/48 u ovim istim bojama i znam koliko je na njima teško pronaći meru kod senčenja panela i prljanja.
Ako ne prljaš, izgledaće igračkasto, ako preteraš, izgledaće kao aljkavo urađena maketa. Na ovoj maketi si našao pravu meru.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"


DjG

Quote from: VladimirBrankovic on 06-04-2022, 23:00:42
Znam da njihove bolje nisu bile kvalitetne pa je vrlo brzo dolazilo do čipinga..

Karakteristično "masovno otpadanje boje" na japanskim avionima bilo je posledica lošeg kvaliteta boje, mada je to pre svega - mit, ali - je najvažnije nenanošenje adekvatnog prajmera. Ova boja, na ovom avionu, u toj fazi rata, je zapravo - prajmer boja, odnosno fabrička boja i neće se videti japanci sa ovom bojom, na kojima je boja otpala u ljuskama.
Avioni farbani zelenom preko aluminijuma, bez prajmera, naroćito od '43. na dalje, imaju to karakteristično "nekontrolisano" otpadanje boje. Takođe ima otpadanja boje i na avionima, koji su inicijalno farbani ovako sivo, a onda, na aerodromima po ostrvima, nabrzinu prebojavani zelenom da bi se - jednostavno maskirali.
Kada je reč, na primer, o avionima sa nosača aviona, koji su farbani fabrički sa adekvatnim prajmerima zbog morskih uslova - neće se naći fotografija sa "oljuštenom površinom"

Ima tu jako, jako puno drugih detalja, uticaja, razloga... nije to tako jednostavno... pa, koga zanima, treba da pogleda ovaj link. U svakom slučaju - ne bi trebalo donositi zaključke o "ljuskama boja, otpalih sa japanskih WWII aviona", bez da se prvo ovo pročita (mislim generalno, ne u kontekstu ovog posta):


https://j-aircraft.com/research/weathering_question.htm