Jak-1b Arma hobby 1/72

Previous topic - Next topic

Slobo

Pozdrav drugari!

Tek treća maketa u ovoj godini, a već je jun  :jok Šalu na stranu, radi se pomalo, koliko obaveze i raspoloženje dozvole. Za ovu maketu ste čuli, bilo je i radova ovde već, pa neću dužiti o njoj - mogu je samo preporučiti ljubiteljima, lepi detalji za razmeru i sklapanje bez greške. Maketa predstavlja avion mlađane Lidije Litvjak, posthumno odlikovanog heroja Sovjetskog Saveza, prve žene pilota-lovca koja je uspela oboriti neprijateljski avion, prvog ženskog asa i ujedno najboljeg ženskog pilota-lovca u istoriji ratnog vazduhoplovstva.
Maketa se sklapa standardno, ima simpatične detalje u kabini koji mogu biti i bolji ukoliko odaberete expert set ove makete sa dodatim ecerajem. Pošto sam imao običan komplet, dopunio sam ga sa pojasevima od trake. Za podlogu sam koristio Mig Oneshot sivi prajmer, a preko njega Vallejo akrile. Dekali su sjajni i dosta tanki, što je dobro ali traži malo pažljivije rukovanje (par stensila sam uspeo zgužvati i to me prilično iznerviralo, srećom nisu upadljivi pa me nešto baš briga). Pored ovih, u kompletu su i jedni za poljsku varijantu, kao i belu verziju iz zimskog perioda, eskadrila Normandija-Neman. Paneli su istaknuti tamijinim panelajnerom i sve zapečaćeno Vallejo polumat lakom. Evo sličica:



Posle dosta vremena konačno imam u vitrini pristojnu maketu ruskog / sovjetskog aviona  :cheers


VladimirBrankovic

Lep rad... još jedna "pokazna vežba" što bi rekao jedan moj prijatelj haha. Farbanje je lepo, kamuflaža dobra, nema mnogo prljanja, što je i logično, sve preko ovoga bi bilo preterivanje za ovaj, konkretno, avion. Mada je lepo to što Arma nudi i Ekspert set, mislim da je to, u ovom slučaju, pomalo suvešno. Realno, mekara je nova i sama po sebi ima veoma lepe detalje. Svako dalje dodavanje eceraja neće mnogo poboljšati utisak koji maketa ostavlja na posmatrača (pri čemu računam na to da autor ne želi da otvara poklopac i pazuje motor, što bi zahtevalo ozbiljan aftermarket). Ipak, kod Arme postoji jedan ozbiljan disklejmer: cena. Okej, ova maketa i nije skupa, ali koliko god bili vrhunski, njihovi kasniji modeli su papreno skupi.... Ali šta je tu je. Sve u svemu, maketa je ispala odlično, prava bombonica, samo nastavi tako, a posebno se nadam nekoj egzotici!

najjaci

Quote from: VladimirBrankovic on 12-06-2022, 14:28:50
... nema mnogo prljanja, što je i logično, sve preko ovoga bi bilo preterivanje za ovaj, konkretno, avion...

Eto ti ga sad... A ja bas htedoh da kazem kako bi mu lepo doslo neko prljanje i guljenje kad ono drug Brankovic me poklopi...
Inace zaista fin rad.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

VladimirBrankovic

Quote from: najjaci on 12-06-2022, 23:11:57
Quote from: VladimirBrankovic on 12-06-2022, 14:28:50
... nema mnogo prljanja, što je i logično, sve preko ovoga bi bilo preterivanje za ovaj, konkretno, avion...

Eto ti ga sad... A ja bas htedoh da kazem kako bi mu lepo doslo neko prljanje i guljenje kad ono drug Brankovic me poklopi...
Inace zaista fin rad.
hahahahahha eto, ni kriv ni dužan poklopih čoveka... Ako ćemo nešto da čukamo, grebemo i peglamo, onda je to Il-2.... Brat bratu možeš da ga razvaljuješ koliko i bilo koji tenk iz WWII!....  :pilot

djos & filip

O ukusu, bojama i prljanju......tesko raspravljati.
Odlican read, precizan, pedantan sa lepo pogodjenim bojama.
Po mom ukusu bih dodao samo vise prljanja sa donje strane od prasine i blata (tockovi i oko trapa) jel su uglavnom poletali sa livada, ali kao sto rekoh o bojama i ukusima....
Jos jednom, bravo za rad
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......