1:72 Italeri/Revell Tornado F.3 X2

Previous topic - Next topic

dragan_mig31

Obe makete sam uradio naporedno.Doradio kabine,produbio panele jer su bili toliko plitki da bi se izgubili nakon prvog sloja farbe.Farbanje gunze.lakovi vallejo i ak.

















































Tomcat

Super su... pre neku godinu sam ga radio, konturno OK ali muke oko svega
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

milan78

Lepo izgledaju.Ovako naporedo uradjeni.Solidna plastika za to vreme,kud i kamo bolja je plastika od gr1/ids koji italeri pakuje/pakovao. :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

VladimirBrankovic

Italerijev Tornado je mator, ima svojih mana, što se najlakše vidi u kabini, ali je sasvim okej za policu i sklapa se solidno. Svakako, F.3 je najlepša verzija a pored Hasegave, koja je retka i skupa, jedina opcija je taj Italeri. Maketu si uradio ok. Mislim da su paneli malo predebeli, što je dodatno naglašeno crnim vošem. Mrtvo mat lak nikako ne ide na moderne zapadne avione, kao što je Tornado. Ne samo što ubije sjaj na avionu koji bi trebao da ima satenski finiš, već i dodatno istakne i naglasi već predimenzionirane detalje na maketi. Jedna od glavnih karakteristika ovog aviona je zacrnjena površina na repu, što je produkt rivers trastera, ali mi nije jasno to zacrnjivanje cele gornje površine? Šta to predstavlja? Kako je, na pravom avionu, došlo do gomilanja prljavštine ma celoj površini trupa i krila (izuzimajući ono na repu i u korenu krila)? Poslednja zamerka se tiče poklopca kabine... Generalno ih otvaraš a baš na ovim avionima si ih zatvorio (ne ulazim u razlog). Mogao si malo više da obratiš pažnju na fit tog poklopca, jer ovako deluje malo nerealno. Sve u svemu, rad je ok, daleko od nekih drugih tvojih radova... Možda je moj glavni savet, ako dozvoljavaš, da promeniš tehniku rada u zavisnosti od toga da li je avion "zapdni" ili Sovjetski....

dragan_mig31

Hvala vam drugari :)

Italerijev tornado je karikatura.Maksimalno netacan ali sad sta je tu je.Nabavio sam ja i hasegawin tornado adv f3 koji je neopisivo bolji.Njega cu sebi da uradim i to u oznake RSAF kad budem uhvatio vremena i volju za to.

Sto se zavrsni lak tice.Mrtvi mat i te kako ide.satenski finis ne ide na ofucane i iskoristene masine.Sve zaivis od toga u kakvom stanju hoces da ti maketa bude.Ako hocs da bude nova onda ide saten cak i glos.Mada neke prave masine u 1/1 su i fabricki matirane.

Evo ti i slike manje ofucanog tornada gde se vidi mrtvi mat finish.Sve je to realno stvar ukusa.Moze i ovako i onako.





Inace poklopci se uopste ne sklapaju kako treba i nije moglo da se bolje urade.Hteo sam da budu otvoreni ali jbg takva je narudzbina.

Sto se tice onog gareza na samog repa to je garez koji nastaje kad tornado koristi reverse trust na motore.Tornado f.3 je pored svedskog vigena jedini mlazni lovac koji ima revere strust kao kod velike putnicke avione.




VladimirBrankovic

#5
Ne bih rekao da su avioni sa slike mrtvo mat. Slažem se sa tim da ne mogu da budu sjajni. Možda nisu, u potpunosti, ni satenski, ali sigurno nije mrtvo mat. Postavlja se pitanje šta znači habana mašina: Da li je korišćena na području Velike Britanije, gde je klima vlažna, ili Severne Afrike, gde je toplo, sunce je jako tokom cele godine a klima suva. Različiti vremenski uslovi su bitan faktor. Druga stvar, materijali i bolje, odnosno njihov kvalitet, kao i filozofija održavanja mašine. Neće sve boje reagovati isto na zub vremena, niti će zemljana posada SSSR voditi računa o avionu kao i engleska... Tako da slažem se da ruske avione treba jače matirati nego, recimo, engleski. Kada sam govorio o prljavštini naveo sam da je na repu logična i odakle potiče, mene zanima šta pretstavlja garež po celom gornjem delu trupa, horizontalcima i krilima? Šta proizvodi takav efekat na pravom avionu i zašto baš tu... Koliko vidim, na slikama pravog aviona, koje si ovde poslao, toga nema? Bilo bi lepo da si uradio toniranje trupa raznim nijansama, kao što je slučaj na ovom slikama..

dragan_mig31

Neznam u cemu je problem.sjaj na slikama nema.Ili ti vidis nesto sto mi ostali nevidimo.Habana masina znaci masina koja je u sluzbi duzem periodu a ne sveza iz fabrike i remonta.

I uopste nisi u pravo kad pricas da su avioni iz sssr i ove iz xapada razlicito odrzavani.Klima apsooutni nema veze.Ako je avion na suncu 6 7 godina makar bio kod engleza oropadace sporije ali svejedno na krjau bic3 pohabana masina.To.vrno odozgo je prljavatina i garez koji se sakuplja kod avione koji su napolju duzeg vremena.Uostalom ako te ne mrzi progiglaj malo videces da se to dogodi i kod najnovije masine koje su u sluzbi danas.