Hasegawa 1/32 Bf109F-4, H.J.Marseille

Previous topic - Next topic

Nikola Topalov

Pozdrav drugari,

Beli prajmer je gotov.
Nastavljam dalje da eksperimentišem sa svojom motodom komplementarnog pre/post-shading-a.

Za plavu na donjem delu aviona idem sa braon i narandžastom, jer je narandžasta komplementarna plavoj. Takođe, braon nije ništa drugo nego veoma tamna narandžasta, tako da radi posao.

Za gornju peščano žutu, koja je zapravo opet neka vrsta narandžaste, uradio sam suprotno, koristeći plavu jer je komplementarna narandžastoj.

Uskoro ćemo videti šta ćemo dobiti... :)

Pozdrav,
Nikola









                 www.shelfforce.com

Goran A.

#16
Quote from: Nikola Topalov on 02-03-2023, 10:25:09Pozdrav drugari,
Za plavu na donjem delu aviona idem sa braon i narandžastom, jer je narandžasta komplementarna plavoj. Takođe, braon nije ništa drugo nego veoma tamna narandžasta, tako da radi posao.

Za gornju peščano žutu, koja je zapravo opet neka vrsta narandžaste, uradio sam suprotno, koristeći plavu jer je komplementarna narandžastoj.

Uskoro ćemo videti šta ćemo dobiti... :)

Pozdrav,
Nikola


Ako bude previše transparentno, dobićeš neke zeleniš tonove kad se preklope...


Nikola Topalov

Quote from: Goran A. on 02-03-2023, 12:34:07
Quote from: Nikola Topalov on 02-03-2023, 10:25:09Pozdrav drugari,
Za plavu na donjem delu aviona idem sa braon i narandžastom, jer je narandžasta komplementarna plavoj. Takođe, braon nije ništa drugo nego veoma tamna narandžasta, tako da radi posao.

Za gornju peščano žutu, koja je zapravo opet neka vrsta narandžaste, uradio sam suprotno, koristeći plavu jer je komplementarna narandžastoj.

Uskoro ćemo videti šta ćemo dobiti... :)

Pozdrav,
Nikola


Ako bude previše transparentno, dobićeš neki zeleniš tonove kad se preklope...

Tu i jeste najveći trik ostvariti dobar sloj osnovne boje.
Komplementarne boje daju neku vrstu bogate, žive sive kada se pomešaju, što i jeste jedan od ciljeva eksperimenta i metode.

Evo istorije mog eksperimentisanja na ovu temu:

https://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,26026.msg199337.html#msg199337

Pozdrav,
Nikola


 

                 www.shelfforce.com

Goran A.

Ono što ti treba je oksidirana boja, fleke od gareži (crna), grafitne masti (siva) i obične masti (uglavnom crvenkasto braon).

Kako ćeš doći do toga, pa verovatno razmazivanjem tih istih boja u tankom sloju gde treba. Osim oksidirane boje naravno.

Nikola Topalov

Quote from: Goran A. on 02-03-2023, 12:49:04Ono što ti treba je oksidirana boja, fleke od gareži (crna), grafitne masti (siva) i obične masti (uglavnom crvenkasto braon).

Kako ćeš doći do toga, pa verovatno razmazivanjem tih istih boja u tankom sloju gde treba. Osim oksidirane boje naravno.

Naravno, to ide posle kada dođe ''weathering''. Ovo je i dalje osnovno farbanje.

                 www.shelfforce.com

milan78

Misljenja sam da je trebalo obrnuto da ides sa tim bojama,ta plava dole a gore te narandzaste i braon.Nisam siguran da ces postici sta zelis ali ok...videcemo vec.
Instagram-Peacockscaleworx

Nikola Topalov

Quote from: milan78 on 02-03-2023, 15:27:16Misljenja sam da je trebalo obrnuto da ides sa tim bojama,ta plava dole a gore te narandzaste i braon.Nisam siguran da ces postici sta zelis ali ok...videcemo vec.

To bi onda bio klasican pre-shading tako da ne bih dobio zeljeni efekat mesanja komplementarnih boja sto i jeste cilj eksperimenta.

 

                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

I, ovo je rezultat (najbolje koliko moj telefon može da reprodukuje).

Lično, dopadaju mi se suptilni tonovi bogatije sivkaste i opšta modulacija tona koja je dobijena. Videćemo kako će sve to na kraju izgledati i koliko će se ovoga izgubiti zbog daljih filtera, lakova i ''weathering''-a.

Pozdrav,
Nikola













                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

#23
Pozdrav društvo,

Dekali na mestu.
Napravili su mi pakao jer je starija maketa i popucali su još na papiru.
Cepali su se, lomili, savijali i morao sam da krpim i ručno farbam delove posebno na žutim brojevima.
Isprekidane crvene linije na krilima nije bilo moguće koristiti uopšte pa sam morao da maskiram i farbam.
Krojceve za trup sam morao da uzmem iz druge makete, a ovi na gornjem delu krila treba da budu ovako oštećeni.

Ostalo je još par korekcija tu i tamo.

Posto mi se nije dopalo kako je ispala demarkacija radjena maskiranjem, farbao sam ponovo u svom prvom pokusaju izvlacenja linije slobodnom rukom koristeci 0.2 diznu. Sledeci put cu ici sa jos manjom 0.15.

U svakom slučaju, evo je do sada:







                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

S obzirom na to da nisam dugo postovao, evo jedan mali "teaser" pre završene makete. :)
Ostalo je još par stvari da završim, ali se nadam da ću uskoro da je privedem kraju.

Pozdrav,
Nikola



                 www.shelfforce.com

Zing

Auf Nikola dobre su ti ove sitne ogrebotine... Lepo napreduje
 :cheers
Tongue tied and twisted just an earth bound misfit, I

Nikola Topalov

Pravljenje opruga za antenu pomoću akupunkturne igle i licne.
Akupunkturna igla je savršena za ovo jer je veoma tanka, ali dovoljno tvrda da pruži podršku.
Trebalo je da ovo da uradim i za oprugu kabine, ali sada je kasno. Lekcija naučena. Za to sam koristio običnu iglu koja je deblja.

Pozdrav,
Nikola







                 www.shelfforce.com