Hasegawa 1/32 Bf109F-4, H.J.Marseille

Previous topic - Next topic

Nikola Topalov

Pozdrav društvo,

Posle duuuuugog rada na Mustangu, moja sledeća 32-ka koju ću uskoro započeti je Hasegavin Bf109F-4 kojim je leteo Hans-Joachim Marseille u Africi 1942.
Radiću ga uglavnom "iz kutije" sa Eduard pojasevima. Ako budem imao vremena i energije, nadam se da ću raditi malo i na pravljenju delova za kabinu ne bi li je obogatio ako bude potrebe, ali videćemo.
Komplet uključuje i figuru Marseilla-a, tako da ću i to pokušati. Videćemo kako ide. :)

Još uvek nisam siguran u vezi oznaka, ali verovatno ću raditi one na kutiji sa crvenim kormilom. Sviđa mi se crveno kormilo kao i beli vrhovi krila, ali nažalost ne mogu da idu zajedno. ☹

Pozdrav,
Nikola










                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

To je to, AMS (advanced modeller sindrome) mi polako ulazi pod kožu.  ;D
Odstranio sam deo od sive plastike na fabričkom delu cevi za gorivo providnim delom napravljenim od razvučenog providnog škarta da bi bio u razmeri. Ova cev na pravom avionu ima taj providni deo da bi pilot bio siguran da postoji dovod goriva.
Kaiševe za pedale sam sklepao od ostatka metala sa rama eceraja isečenog na odokativnu razmeru.

Nije ništa toliko posebno niti savršeno, ali je za mene novo i zabavno.  :)

Pozdrav,
Nikola












                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Pa gospodo, pošto nemam puno slobodnog vremena, pomislio sam da bi bilo lepo napraviti još neki nepotreban posao tako što ću da misteriozno izgubim jedan od točkova mehanizma za kormilo dubine!
Dakle, morao sam da ga napravim. Nije savršen, ali će raditi posao jer će se jedva i videti kada se kabina zatvori u trup.
S druge strane, ova glupost mi je dala priliku da usavršavam svoje veštine i napravim ispravniji mehanizam tako što ću lanac napraviti od žice tako da je bliži razmeri od originala iz kita.

Takođe sam siguran u to da će se nakon što sve ovo završim deo nekako odnekud pojaviti. :)

Pozdrav,
Nikola

Izgubljeni deo:



Završen deo:





I proces:










                 www.shelfforce.com

Lykos


Nikola Topalov

Ofarbano i spremno za ugradnju.
Sledeće je da napravim lanac, od žice najverovatnije, i da ugradim sve. Biće malo izazovnije, ali zabavno. :)







                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Trim točkovi montirani. Na kraju je zapravo ispalo bolje jer je sada ''lanac'' bliže pravoj razmeri i bliže po veličini onima na zidu kabine.

I naravno, našao sam originalni deo dan nakog montiranja ovog novog. :)

Izvinjavam se na lošim fotkama.

Pozdrav,
Nikola





                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Malo napretka sa ''kancelarijom'':










                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Još malo rada na ''kancelariji'':










                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Pozdrav društvo,

Malo sporog napretka sa Fricom.

Kao što vidite vertikalni stabilizator i kormilo pravca su malo iskrivljeni. Da li neko zna koji bi bio najbolji način da se ovo ispravi?

Pozdrav,
Nikola














                 www.shelfforce.com

milan78

Probaj da zagrejes vrucom vodom,potopis drzis malo u vodi i posle rucno vratis u polozaj.Naravno mozda ce trebati vise potapanja ali nemoj bas da preteras sa temperaturom.Mozda mozes i fenom ali on pokrije vecu povrsinu pa se bojim da ne zezne se nesto.Ovako imas kontrolu gde zelis da vratis polozaj.
Instagram-Peacockscaleworx

Nikola Topalov

Quote from: milan78 on 12-01-2023, 16:44:00
Probaj da zagrejes vrucom vodom,potopis drzis malo u vodi i posle rucno vratis u polozaj.Naravno mozda ce trebati vise potapanja ali nemoj bas da preteras sa temperaturom.Mozda mozes i fenom ali on pokrije vecu povrsinu pa se bojim da ne zezne se nesto.Ovako imas kontrolu gde zelis da vratis polozaj.

Pozdrav Milane,

Hvala na sugestiji! Izgleda da necu morati nista da ispravljam jer je kako sam saznao 109-ka imala stabilizator i kormilo pod malim uglom da kontrira momentu propelera, slicno kao i P51.

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

boom.boom

Upravo to htedoh napisati! Hasegawa je ovo jako tacno (suptilno) izvela! Pratim sa uzivanjem Nikola!
Pozdrav
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

Warhawk

Quote from: Nikola Topalov on 12-01-2023, 17:31:19
Izgleda da necu morati nista da ispravljam jer je kako sam saznao 109-ka imala stabilizator i kormilo pod malim uglom da kontrira momentu propelera, slicno kao i P51.

(Za Razliku od npr Ju 52, I-16, itd), vertikalac na Bf 109 nije bilo pod uglom, već je jedna strana bila ispupčenija.
Maltene je funkionisalo kao krilo koje daje uzgon, samo u stranu:

'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

boom.boom

Aha, vidi ti to  :o! Ja sam bio bas pogresno ubedjen u uvrezeno "znanje" o iskosenom vertikalnom kormilu :think
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

Lee Adama

Lep Projekat interesantnog Aviona od jednog od jednog izuzetnog Pilota, pratim dalje!