Churchill Mk. VII - Tamiya 1/48

Previous topic - Next topic

djnik

Ne znam da li ste primetili ali vecina maketa koje radim u poslednje vreme su sa oznakama, kamuflazom i detaljima koji se razlikuju od onih iz kutije. Postoji toliko dekala i kamuflaza a proizvodjaci nas ogranicavaju na 3 do 5 opcija i cesto se vide iste zavrsene makete. Moglo bi nekada i nesto da se promeni zar ne?

Iz tog razloga odlucio sam da ovaj Churchill Mk. VII od Tamije bude drugaciji, tj da ne bude ofarban u Britansku Olive Drab koja je krenula da se koristi od 1944. Na jednom od FB foruma postavio sam pitanje da li neko od clanova ima zanimljive fotografija sto se tice kamuflaza i jedan od njih je podelio fotografiju dole na kojoj se vidi Churchill tenk sa zimskom winter wash kamuflazom koja se koristila 1944/1945. Kako bih docarao tu kamuflazu, kupio sam MiG Washable white boju. Nakon farbanja u Olive Drab i gloss laka naneo sam Washable White i posle jedno sat vremena vlaznom cetkicom i vlaznim stapicem za usi poceo sam da polako skidam boju. Ne skida se skroz kao kad se koristi chipping fluid nego se sloj polako tanji, znaci budite pazljivi koji metod cete da koristite u zavisnosti od toga kakvo je stvarno bilo guljenje boje. Veoma je tesko da se boja oguli skroz do osnovne boje, moguce ako se ceka krace efekat moze biti druaciji ali verovali ili ne MiG na svom pakovanju kaze da se ceka 24h! Na odredjenim mestima sam dodao chipping i zelenom AK olovkom.

Postolje je napraljeno od Vallejo Dark mud-a ( :) ) koje sam naneo i na gusenice. Pre nego sto se blato osusilo posuo sam travu. Na kraju sam napravio sneg od AK snow flakes za sneg koji se topi (ovaj proizvod je na vodenoj bazi pa se lako razgradjuje i iz tog razloga sam isti naneo na putu i oko gusenica zbog trazenog efekta) i smese AK microbaloons-a i belog lepka za sneg koji se nije otopio na travi.

Na maketi sam dodao torbe sa obe strane kupole kao na fotografiji kao i torbicu koju je komandir "zaboravio" (u poslednjem trenutku sam se odlucio da ne stavim komandira tenka...). Dodao sam i dve antene od tanke zice od nerdjajuceg celika koje sam ofarbao u crno.

Maketa broj 25 za 2022.










flanker

Odličan i veoma zanimljiv. Inače moj omiljeni u WOTu
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

ALEX T