Hasegawa Spitfire MK IX 1/48 JRV

Previous topic - Next topic

YU-DFY

Odlicna Hasegawina maketa koja se lako spaja. Detalji u kabini vrlo dobri. Dodao sam pojaseve od nekih viskova eceraja. Urezao sam rivete, uradio pre-shading. Farbano Vallejo bojama i lakovima istog proizvodjaca. Dekali lift here. Maketa nije ispala kao sto je to slucaj kod Medica ali mislim da moze da prodje i ovako.















voja

Ta stara Hasegawa je još uvek odlična maketa bez obzira na Eduarda u istoj razmeri.
Lakše i brže se sklapa od Eduarda zbog manjeg broja delova a i klizni poklopac otvorene kabine mnogo prirodnije leži nego na Eduardu.
Ova Hasegawa još uvek može da se nađe u Revellovoj kutiji za deo cene od one u originalnom Hasegawinom pakovanju.

Ne znam jesu li na ramovima dali i točkove sa felnama sa četiri paoka ili samo ove sa tri koje si stavio na maketu. Ako u kompletu makete ima i točkova sa četiri paoka onda zameni ove na maketi.

Odličan rad.
Spitfajerima odlično leže ove jednostavne šeme bojenja. Samo jedna boja po gornjim površinama. Tada daju svu lepotu dizajnu, linija samog aviona koju dvobojna kamuflažna šema poremeti, rasprši u oku posmatrača.

.

.

viper

Odlično mu stoji ova šema farbanje.
Rad je odličan

imalko

Zar nije "Beli 93" bio verzije Mk Vc?

Laufer72


relja

Po knjizi "Spitfajer" od A. Kola i B.Dimitrijevića, avion JRV ev. br. 9493 je bio verzije Mk VcT, a 9501, 9502, 9503 su bili verzije Mk IX.

Bez obzira, odlično urađena maketa, senčenej taman da razbije jednoličnu šemu farbanja... brojevi mogu i da se poprave, mada ja ne bih ništa dirao....


Ali - kojem buzdovanu je palo na pamet da naredi majstorima da "iz ruke", bez šablona, farbaju brojeve na avionima, pa još - na Spitfajerima????
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

YU-DFY

Auuu kakva kardinalna greska sa tim ev. brojem. Dok sam stavljao dekale gledao sam u MK-V a ispred nosa mi verzija MK IX.  :headbang Stari se moram priznati. Nista vise tu ne diram.
QuoteNe znam jesu li na ramovima dali i točkove sa felnama sa četiri paoka ili samo ove sa tri koje si stavio na maketu. Ako u kompletu makete ima i točkova sa četiri paoka onda zameni ove na maketi.
Mislim da je Hasegawa dala i tockove sa 4 paoka. I tu sam napravio gresku.  :headbang
Moja nesreca je da imam brdo dokumentacije u papirnoj formi, pa i tu knjigu o Spitfajeru imam ali u Srbiji. A ovde u tudjini nemam bas puno  toga sto i nije opravdanje za moje greske. Sta znam, bitno je da se maketari  ;)
QuoteAli - kojem buzdovanu je palo na pamet da naredi majstorima da "iz ruke", bez šablona, farbaju brojeve na avionima, pa još - na Spitfajerima?
To se i ja pitam. Verujem da su tada Spitovi bili i pri kraju svojih resursa, a na te ratne masine niko nije obracao previse paznje pa verovatno i otud takav odnos prema njima. Taj broj je bas ruzno namolan i bolje da ga nisam ni stavljao. Manju gresku bi napravio.

relja

Nevezano za propust, maketa je inače odlična...

Što se broja tiče, mislim da ih naši sivi posleratni Mk IX nisu imali na trupu, da su ih imali samo Mk V, tako da ovo na trupu može lako da se ispravi... za rep već trebaju novi brojevi... ako imaš volje, naravno.


I koja je priča sa brojem paoka na točkovima?
Da li je zasta jedan "mark" Spitfajera koristio samo jedan model točka?
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

voja

Quote from: relja on 19-10-2022, 13:31:29


I koja je priča sa brojem paoka na točkovima?
Da li je zasta jedan "mark" Spitfajera koristio samo jedan model točka?



Što je verzija Spitfajera bila novija i novija to je bila teža i teža pa se broj paoka na felnama smanjivao.
Mk.I, II, V ranija varijanta IX po pet paoka.
VIII, kasniji IX po četiri paoka.
XIV, XVI, . . . .po tri paoka.

Slično kao i kod Harikena.
Mk.I sa platnenim krilima pet paoka.
Sa metalnim krilima po četiri paoka.
Pred kraj proizvodnje ih je već bilo i sa po tri paoka.

.

.

relja

Tj, telo točka je dobijalo sve "puniji presek"... hvala na objašnjenju.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

voja


VladimirBrankovic


padobranac

Odlicna maketa!

Nema puno fotki nasih devetki, ali one gde se vidi ponesto, imale su po 5 paoka.
o\llllll/o