F-86F-40 Sabre JASDF, Fujimi, 1/72

Previous topic - Next topic

Dragan

Solidna Fudzimijeva maketa, sklapa se bez vecih problema. Jedina ozbiljnija zamerka su krilca na AIM-9 koja su predebela.
Maketa predstavlja avion iz sastava 8th SQ 3rd AW bazirane na aerodromu Komaki. Fudzimi daje oznake za sest razlicitih Sejbrova, a za ovaj sam se odlucio zbog oznake na vertikalcu koja mi bas deluje "japanski", da ne kazem samurajski.





















Na zadnjoj fotografiji su Helerov i Fudzimijev Sejbr. Vidi se da je Helerov Sejbr "sitniji" u odnosu na Fudzimijev (tu ne mislim na povecani razmak krila serije -40; uporedite gabarite trupova)



Mozda jos jedna napomena: Fudzimi radi i Sejbra F-86F-30 iz Korejskog rata, ali nigde u sastavnici nije naglaseno da je za tog Sejbra potrebno ukloniti uvodnik vazduha na trupu sa desne strane iza krila!

:cheers

YU-DFY


chikavili

Lepo

Nego... kapiram da ima ljudi koji ne vole da "prljaju" makete, ali jedno suptilno naglasavanje linija panela bi mu leglo ko budali samar ;)

VladimirBrankovic

Lep rad... Nekako, kada ga pogledam, ne vidim neke greške, sve je nekako klin.... Možda malo previše klin. Okej, kapiram, nisi želeo da ga prljaš, bili su održavani ali kutija stajnig trapa/trap? Flapsovi, slotovi?? Oko izduva? Naravno, ne mora da bude prljav ali to je srebrna mašina, dobro bi joj došlo malo varijacije...

Goran A.

Meni se dopada ovako čis'. Podseća na manir kako se nekada radilo, pa mi ne smeta "nesklad" da ovovremenim maketarskim paradigmama.

Dragan

Hvala na komentarima!
U okviru edicije Famous Aicraft of the World Japanci su objavili monografiju o njihovom Sejbru sa gomilom crno-belih i kolor fotografija. Retke su fotografije na kojima se vidi da je avion minimalno zaprljan, uglavnom na panelu kod usta cevi mitraljeza. Ocigledno da su njihovi mehanicari vrlo savesno odrzavali avione.
Istina, bio sam na ivici da pomenuti panel malo zagaravim kao sto je to bio slucaj sa ovim avionom iz iste eskadrile



ali sam odustao jer mi nije bilo logicno da avion koji je na borbenom dezurstvu sa sve raketama v-v ima zaprljan donji otvor kod usta cevi - ocigledno posle bojevog gadjanja.
Na fotografiji repa pravog aviona ne vidi se nikakvo naglasavanje linija panela, pa ih nema ni na mojoj maketi; kad se maketa gleda sa metar rastojanja panelizacija se jasno vidi i ovako. Jedini izuzetak mogao bi da bude kanal izmedju vertikalnog stabilizatora i kormila pravca, ali ta "senka" je posledica ugla pod kojim pada svetlo.

:cheers

Drale

Meni se veoma svidja. Svaka čast!