OV-10D+ Bronco, ICM 1:48

Previous topic - Next topic

chikavili

Jedan meni jako zanimljiv avion, a pogotovo zanimljive istorije - krajem 60-tih napravljen i poprilicno koriscen u Vijetnamu, zatim krajem 70-tih odredjeni broj modifikovan u noviju verziju D (izduzen nos sa FLIR kamerom, jaci motori, veca elisa, mamci...) i onda pocetkom 90-tih dozivljavaju novu mladost dodatno unapredjeni u verziju D+ farbaju ih u "Desert sand" maskirnu shemu za ucesce u akcijama "Pustinjska oluja" i "Pustinjski stit" (korekcija artiljerijske vatre, izvidjanje kao i dejstvovanje po oklopnoj mehanizaciji), a sa tim je vezan jos jedan kuriozitet - ti avioni su sami preleteli iz Amerike u bazu u Saudijskoj Arabiji. Poslednjih godina izvesan broj ovih aparata dozivljava restauraciju za prodaju.

ICM-ov kit je prilicno dobar, detaljan i lako se sklapa. Samo na par mesta je bilo neophodno vrlo malo gitovati. Providni delovi su od prilicno tanke plastike i treba voditi racuna (meni je na jednom mestu malo puklo pod malo jacim pritiskom prsta).
Plan mi je bio prilicno isprljan avion tokom eksploatacije u pomenutoj vojnoj akciji, ali sam ipak (po mom misljenju) malo preterao. Aparati koji su korisceni u "Pustinjskoj oluji" su manje-vise nasumicno farbani preko originalne sive boje pa se shema malo razlikuje od aparata do aparata, te se nisam bas pridrzavao tacne sheme na konkretnom modelu (sn: 155473) a pogotovo sto je kolor stampa u ICM-ovom uputstvu dosta muljava pa sam vise gledao neke fotke sa neta.
Uglavnom OOTB osim sto sam dodao pojaseve u kabini i HF antenu


















Lee Adama

#1
interesantan Avion, meni jos na Spisku. Po mom Ukusu nije preterano isprljan, naprotiv, svaka cast. imao sam Priliku da ga vidim u zive na jednom Aero-Festu blizu Stuttgarda.  :super

najjaci

Sto se mene tice bombona! + ova pustinjska kamuflaza  :cheers
Ma ubo si ga za 10  chikaVilje.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

Scaling Slav

Baš zanimljiv avion, kao fiat multipla kad su kola u pitanju, pogle daj kabinski prostor jbt. Šalu na stranu, odlično odradjen, sad bas čitam o njemu, pošto se prvi put u životu srećem sa njim. I ove izbačene nitne, si baš lepo naglasio, svaka čast.

chikavili

#4
Hvala svima.

Skapirao sam da sam napravio jedan propust (koji cu lako resiti) - 155473 je imao mat crni desni spiner. Planirao i zaboravio  ::)

Quote from: Scaling Slav on 23-01-2023, 03:12:59
... kao fiat multipla kad su kola u pitanju, pogle daj kabinski prostor jbt.
Brate... ovo si potpuno u pravu... sve vreme gledam i razmisljam na sta me podseca... i to je to, bravo  ;D ;D ;D

chikavili

E da, jos jedan kuriozitet vezan za ovaj avion je da su bili iznajmljivani Kolumbijskoj policiji za borbu protiv narko mafije, a izmedju ostalog i za obaranje letelica koje su prenosile drogu.

dragan_mig31

Bas lep bronco :) ako moze mala sugestija.Znaci nista strasno ali ne bi bilo lose na sledecim radovima da malo vise obatis paznju samom sklapanju i spojeve i da ulozis 2-3 sata vise u samom sklapanju.Isplatice se visestruko na kraju veruj mi.

Tomcat

Lep rad vrlo zanimljivog aviona. Pretpostavljam da si ovu stranicu koristio za reference, ali, za slucaj da nekom zatreba za neki Desert storm avion, na ovoj stranici moze naci jako dobar materijal za ogroman broj aviona koji su razvrstani po tipu, jedinici i konkretnoj letelici, a tvoj Bronco 155473 je pretposlednji u tabeli  :)

https://www.dstorm.eu/pages/en/usa/ov-10.html
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

chikavili

#8
@Tomcat
Da, ta stranica mi je bila jedna od glavnih referenci.
Samo upozorenje, malware skener mi na tom sajtu prijavljuje da mozda postoji neki zlonamerni kod.


Quote from: dragan_mig31 on 23-01-2023, 15:26:43
Bas lep bronco :) ako moze mala sugestija.Znaci nista strasno ali ne bi bilo lose na sledecim radovima da malo vise obatis paznju samom sklapanju i spojeve i da ulozis 2-3 sata vise u samom sklapanju.Isplatice se visestruko na kraju veruj mi.
Hvala na sugestiji. U principu, vodim racuna o spojevima, ali se potkradaju neke greske. Ne znam na sta konkretno mislis, ali ono sto sam ja primetio su dva problema - prvi, na spoju gondola motora i krila - to je bilo izgitovano i osmirglano, ali se kasnije (prilikom wash-a)) pojavile pukotine i nije mi bas jasno zasto. Drugi - na "boom"-ovima izmedju motora i repa je jako zeznuta situacija - boom-ovi se spajaju iz 4 dela (po meni, na losim mestima - na primer, spojevi su paralelni sa linijom panela, pomereni par mm od istih), plastika je jako tanka i lako se savija pod pritiskom, a oko spojeva je prepuno izdignutih nitni pa je gitovanje i smirglanje prilicno nezgodno i lako se upropaste detalji na oplati koje je nemoguce posle povratiti. Prilikom manipulisanja maketom u toku farbanja i weatheringa su mi na nekim mestima cak pucali ti spojevi (ponavljam - jako tanka plastika na tim mestima). Takodje, u moju "odbranu", ja sam izrazito dalekovid pa mi je neke sitnice tesko i da vidim cak i sa naocarima  8)
U svakom slucaju, svestan sam tih stvari i radim na tome, trudim se da sa svakom maketom radim bolje. Jos uvek ucim.

Maketar78

Ja lično smatram da si maketu odradio za čistu desetku.  :bravo :bravo :bravo

Ovde nema mesta bilo kakvoj kritici. Ko ume bolje nekao odradi istu maketu i izloži je ovde, pa da idemo u sitna crevca.  :zvizduc
Polako, ali sigurno ...

najjaci

Quote from: Tomcat on 23-01-2023, 23:21:19
..Pretpostavljam da si ovu stranicu koristio za reference...
https://www.dstorm.eu/pages/en/usa/ov-10.html

Mene antivirus blokira da je otvorim kaze postoji trojanac  :jok
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

milan78

Quote from: Maketar78 on 24-01-2023, 15:08:48
Ja lično smatram da si maketu odradio za čistu desetku.  :bravo :bravo :bravo

Ovde nema mesta bilo kakvoj kritici. Ko ume bolje nekao odradi istu maketu i izloži je ovde, pa da idemo u sitna crevca.  :zvizduc
A sta je problem kritika?Svako moze da uoci neki detalj koji je na nekoj maketi mogao bolje da se izvede.Na stranu sto sam autor je kritican prema svojim radovima i ukaze odmah sta je mislio da moze bolje.Da li neko moze bolje ili ne,ne znaci da ne moze da izbaci kritiku uz naravno argument.To stoji za sve radove.Cuj ako neko moze bolje....Zivi bili pa videli mi jos sto maketa ovog lepog aviona.
Sama maketa-od mene sve pohvale,nisam uocio greske a i da ima neka sitna ne kvari dojam.Lep avion a kamuflaza mu cuci extra.Prljav po meri bas kako treba. :cheers :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

chikavili

Quote from: najjaci on 24-01-2023, 16:22:17
Quote from: Tomcat on 23-01-2023, 23:21:19
..Pretpostavljam da si ovu stranicu koristio za reference...
https://www.dstorm.eu/pages/en/usa/ov-10.html

Mene antivirus blokira da je otvorim kaze postoji trojanac  :jok

Takodje (Malwarebytes), ali sam taj sajt skenirao sa 3-4 druga online skenera i niko ne prijavljuje nista opasno, pa ni google

Goran A.

Quote from: chikavili on 24-01-2023, 09:45:21
@Tomcat
.. ja sam izrazito dalekovid....

Znači unapred si znao gde će te muka sačekati  ;D ;D ;D ;D

dragan_mig31




Quote from: dragan_mig31 on 23-01-2023, 15:26:43
Bas lep bronco :) ako moze mala sugestija.Znaci nista strasno ali ne bi bilo lose na sledecim radovima da malo vise obatis paznju samom sklapanju i spojeve i da ulozis 2-3 sata vise u samom sklapanju.Isplatice se visestruko na kraju veruj mi.
Hvala na sugestiji. U principu, vodim racuna o spojevima, ali se potkradaju neke greske. Ne znam na sta konkretno mislis, ali ono sto sam ja primetio su dva problema - prvi, na spoju gondola motora i krila - to je bilo izgitovano i osmirglano, ali se kasnije (prilikom wash-a)) pojavile pukotine i nije mi bas jasno zasto. Drugi - na "boom"-ovima izmedju motora i repa je jako zeznuta situacija - boom-ovi se spajaju iz 4 dela (po meni, na losim mestima - na primer, spojevi su paralelni sa linijom panela, pomereni par mm od istih), plastika je jako tanka i lako se savija pod pritiskom, a oko spojeva je prepuno izdignutih nitni pa je gitovanje i smirglanje prilicno nezgodno i lako se upropaste detalji na oplati koje je nemoguce posle povratiti. Prilikom manipulisanja maketom u toku farbanja i weatheringa su mi na nekim mestima cak pucali ti spojevi (ponavljam - jako tanka plastika na tim mestima). Takodje, u moju "odbranu", ja sam izrazito dalekovid pa mi je neke sitnice tesko i da vidim cak i sa naocarima  8)
U svakom slucaju, svestan sam tih stvari i radim na tome, trudim se da sa svakom maketom radim bolje. Jos uvek ucim.
[/quote]

Izvini sto se ovako kasno javljam ali u i nemam bas puno vremena ovih dana.Evo pokazacuti na sta mislim.Mislim da je jako bolje nego da tu pisem kilometarske postove.Zaokruzio sam u crvenom gde ja vidim spojeve.Isto tako moja sugestija je kad budes skinuo deo sa rama da skines linije livanja od kalupa ili ono sto se na engleskom kaze mould lines.Takodje kad radis spoj gornje i donje polutke krila nakon sredjivan spoja na napadnoj ivici za 5 minuta mozes da urezes panele umest oda ti ovako nestaju na sred napadnu ivicu.Maketa ce biti mnogo kvalitetnija a i sam rad izgledace pedantnije.Nadam se da mi neces zameriti jer zaista jedino sto hocu je da pomognem koliko mogu.