ИК 2 самоградња

Previous topic - Next topic

presko

Својевремено сам објавио тему ...

https://www.maketarskikutak.com/index.php?msg=184691

... и најавио.
https://www.maketarskikutak.com/index.php?msg=184695

Од тада је прошло доста времена и радило се.

Нисам хтео ништа да објављујем, јер се ради о врло захтевном послу и плашио сам се да, у неком тренутку, не одустанем.
Сад мислим да сам прешао критичну тачку и да одустајања више нема, па ево неколико фотографија до сада урађеног.














medico

impresivno, nema nikakvog repera na fotografijama da upurtedimo veličinu a u topicima se ne pominje razmera ?

deksiko

Izuzetan rad, čini mi se da početak obećava, pretpostavljam da je razmera 1:32 ili manja?

presko

@ medico

@ deksiko

и осталима који су се заинтересовали за ову тему.

Намерно нисам, у првом посту, ништа написао и дао репер размере.
Намера ми је била да на овај начин иницарам дискусију и проценим заинтересованост за исту.

Иначе ради се о радио диригованој летећој макети у размери 1:6.

При изради документације трудио сам се да летелицу урадим што верније, како у облику тако и у детаљима.

При овоме сам морао да водим рачуна о њеној летној функцији и одрадим неопходне модификације за ово.

Poseidon

Bavio sam se i sam jedno vreme rc mašinama, tako da sa posebnom pažnjom pratim ovu izgradnju, to je tek posebna vrsta zaraze u pozitivnom smislu :) :)

Janjic

Svaka čast! Vrijedno naše pažnje :love
凸(¬‿¬)凸

presko

Фотографије у првом посту сам сликао при јаком дневном светлу.
Јако светло и текстура материјала, од којег је предњи део трупа направљен, ,,прогутали" су детаље на трупу.
Да би се стекао прави утисак о урађеном, један део трупа сам префарбао основном бојом и направио пар нових фотки при слабијем осветљењу.



















Основна боја је, такође, показала да постоји више мањих места која се морају поправити гитом.


presko

Макета је добила горњи централни део трупа.














presko


Завршио сам репни точак и уградио га у модел.







https://youtu.be/qquvaDunIUg


presko


Урадио сам вертикални реп и крму.
Конструкција је направљена углавном од дрвета.
Трудио сам се да контура, као и облик и распоред елемената буду што сличнији правом авиону.
Ово ће имати крајњи ефекат после пресвлачења платном.










presko


Завршио сам репове, само без пресвлаке и детаља.










anki

Obzirom da je leteci model, kako biras aeroprofile? Skidas original e ili koristis neke standardne za moodelare i tu velicinu i tezinu letilice?

presko


@ anki

На жалост, кад су у питању аеропрофили за ИК 2, нисам успео да нађем никаквог трага  ни писаног ни у виду техничке документације о којим се аеропрофилима ради. Цела идентификација се свела на проучавање доступних фотографија.

Аеоропрофил крила је јадан од битних носилаца аеродинамичких карактеристика авиона и пожељно га је што тачније одредити.
На фотографијама се види да је доњака крила равна и да аеропрофил није претерано дебео (бар је мој субјективни опажај такав)
Ово ме је упутило,а на основу личног искуства, на могућност примене аеропрофила CLARK Y.



Ово је у аеродинамичком смислу одличан аеропрофил за авионе мањих брзина (тако да је могуће био примењен на ИК 2).
С обзиро на врло мали критичан Рејнолдсов број, изузетно пуно је коришћен на летећим моделима.
Ово чињенице су ме определиле да на моделу за крило користим овај аеропрофил, тако да се може рећи да је моделарски.

Кад су у питању репови, ту се са фотографија може доста проценити њихова контура.
Мислим да се, у случајеву репова, не ради о стандардинм аеропрофилима, већ да су они настали из технолошких потреба производње (контура аеропрофила на реповима је мање важна од контуре на крилу).
Поготову се на вертикалном репу може видети да се ради о такозваном аеропрофилу ,,равна плоча". Контура је равна површ, а само нападна ивица је модификована у радијус.

Да резимирам, на крилу је, може се рећи, моделарски профил за који сам се трудио да личи на прави, а на реповима су профили реконструисани са фотографија. Сад колико сам успео да погодим?!


AЭРОПОКСИ

Preško, nisi uopšte promašio, profil krila  jeste bio Clark ali YH.



Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.

presko


На жалост сад је касно за промену.