Tamiya 1/32 F4U-1 Corsair

Previous topic - Next topic

Nikola Topalov

Pozdrav svima,

WWII 32-ke su trenutno moja omiljena tema za rad, tako da je vreme za sledeću nakon Haseove 109-ke.
Takodje, kao radijalni bice malo osvezenje nakon poslednja dva sa V motorima. :)

Ovo će biti moja prva Tamijina velika ptica, i to mog verovatno omiljenog aviona iz WWII.

Kao dodatke ću po prvi put koristiti Barakudine točkove, HGW pojaseve, EagleCals dekale i HGW standardne šablone za kabinu.

Takođe, probaću metod višeslojnog čipinga na korenima krila što sam ranije uradio samo jednom na 1/48 Stuki. Nije baš najlakše da bi izgledalo kako valja, barem iz mog iskustva. :)

Radiću najverovatnije avion sa kutije, Jolly Rogers 17-F-13. Trenutno imam samo jednu referentnu fotku, tako da ako još neko ima slobodno prosledite ili me uputite na izvor istih. Bio bih vam veoma zahvalan! :)

 
Pozdrav,
Nikola





                 www.shelfforce.com

boom.boom

Uuuuf, pratim sa uzivanjem!  :super
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

Nikola Topalov

Quote from: boom.boom on 18-07-2023, 17:22:34Uuuuf, pratim sa uzivanjem!  :super

Nadam se da necu razocarati. :)

                 www.shelfforce.com

viper

Pratim sa uživnjem.
Inače meni je to najbolja maketa koju sam sastavljao.
Milina sama sa sklapa, a detalji fantazija.

Zing

Idemoooo Nikola!!!
Radujem se tvojim detaljnim foto-reportazama progresa!
 :super
 :cheers
Tongue tied and twisted just an earth bound misfit, I

Nikola Topalov

Quote from: viper on 18-07-2023, 23:53:19Pratim sa uživnjem.
Inače meni je to najbolja maketa koju sam sastavljao.
Milina sama sa sklapa, a detalji fantazija.

Ako imas salji fotke za inspiraciju. :)


                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

#6
Pozdrav drugari,

S obzirom na to da je sajt nedavno hakovan i deo postova izgubljen, ponovo postujem isto...

Mali napredak sa kabinom i motorom. Nije mnogo i ima još puno posla, ali to je to do sada.
Namerno sam malo preterao sa sedištem u nadi da će sve biti vizuelno izbalansirano kada dođu pojasevi.











Takođe, s obzirom na trenutni manjak slobodnog vremena, rešio sam da ne radim samogradnju detalja klapni kapotaže tako da idem sa ovim:


                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Kabina skoro gotova.
Prvi put radim sa sitnim "after market" oznakama za kabinu i naravno da sam nekoliko njih upropastio tako da ih nema svuda gde bi trebalo. Lekcija naučena i sada znam šta i kako za sledeći put.  :D

Ostalo da se uradi - pojasevi, još malo "dry brushing"-a, "chipping'-a, ogrebotina, itd. Možda i ožičim neke delove. Videću.

Pozdrav,
Nikola















                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Pojasevi na mestu.
Nego, neki idiot nije pročitao tekst ispod naslona za glavu na kome jasno piše da pojasevi moraju da idu preko šipke za ukrućenje iza sedišta!  :headbang



                 www.shelfforce.com

Goran A.

Lepo je ovo ispalo. Da li je moguće da otkačiš pojaseve pozadi pa prebaciš preko?

Nikola Topalov

#10
Quote from: Goran A. on 06-02-2024, 22:42:12Lepo je ovo ispalo. Da li je moguće da otkačiš pojaseve pozadi pa prebaciš preko?

Mislim da nema sanse. Na dva mesta je fiksirano kapljicom super lepka. Bojim se da ne napravim stetu. Jedino nekim "debonderom", ali posto nisam tzv. "rivet counter" verovatno cu da ostavim ovako i da zivim sa tim. :)

U sustini sam se smorio jer je jeftina greska, samo nepaznja u odnosu na reference. Lenjost. To me je iznerviralo. Ali vec sutra cu da zaboravim.  🤣

                 www.shelfforce.com

Goran A.

#11
Quote from: Nikola Topalov on 06-02-2024, 23:10:29
Quote from: Goran A. on 06-02-2024, 22:42:12Lepo je ovo ispalo. Da li je moguće da otkačiš pojaseve pozadi pa prebaciš preko?

Mislim da nema sanse. Na dva mesta je fiksirano kapljicom super lepka. Bojim se da ne napravim stetu. Jedino nekim "debonderom", ali posto nisam tzv. "rivet counter" verovatno cu da ostavim ovako i da zivim sa tim. :)

U sustini sam se smorio jer je jeftina greska, samo nepaznja u odnosu na reference. Lenjost. To me je iznerviralo. Ali vec sutra cu da zaboravim.  🤣

Sad ću da ti vratim raspoloženje.

To uopšte nije bitno iz prostog razloga što su na pravom avionu rameni pojasevi samo prebačeni preko šipke. Nije se desilo jednom da kad pilot izađe oni upadnu skroz nazad. Ili isto tako, nije se jednom desilo da ih mehaničar nije izvukao i prebacio baš ovako kako stoje na tvojoj maketi. Razlog da to uradi je prosto tehničke prirode, tu iza sedišta je otvor/prolaz za poluge i spone komandi i ima još koječega, pa prilikom vizuelnog pregleda pojasevi samo smetaju. A da se kopče ne bi zaglavile pored sedišta prilkom pregleda, što niko ne voli, mehaničar ih jednostavno ili provuče, ili otkači sa zadnjeg zida i prebaci preko naslona , pa odradi svoje i posle vrati. Tokom pripreme za let, sve se svakako proverava i vraća na svoje mesto ako je potrebno.

Ima puno aviona gde se ovo radi. Da su na onoj šipki vođice za pojaseve ili tačka za fiksiranje, to bi onda bila druga priča. Ovako, sve je to okej.

Baci pogled na sliku, levo od sedišta, biće ti jasno.


Nikola Topalov

Quote from: Goran A. on 06-02-2024, 23:40:36
Quote from: Nikola Topalov on 06-02-2024, 23:10:29
Quote from: Goran A. on 06-02-2024, 22:42:12Lepo je ovo ispalo. Da li je moguće da otkačiš pojaseve pozadi pa prebaciš preko?

Mislim da nema sanse. Na dva mesta je fiksirano kapljicom super lepka. Bojim se da ne napravim stetu. Jedino nekim "debonderom", ali posto nisam tzv. "rivet counter" verovatno cu da ostavim ovako i da zivim sa tim. :)

U sustini sam se smorio jer je jeftina greska, samo nepaznja u odnosu na reference. Lenjost. To me je iznerviralo. Ali vec sutra cu da zaboravim.  🤣

Sad ću da ti vratim raspoloženje.

To uopšte nije bitno iz prostog razloga što su na pravom avionu rameni pojasevi samo prebačeni preko šipke. Nije se desilo jednom da kad pilot izađe oni upadnu skroz nazad. Ili isto tako, nije se jednom desilo da ih mehaničar nije izvukao i prebacio baš ovako kako stoje na tvojoj maketi. Razlog da to uradi je prosto tehničke prirode, tu iza sedišta je otvor/prolaz za poluge i spone komandi i ima još koječega, pa prilikom vizuelnog pregleda pojasevi samo smetaju. A da se kopče ne bi zaglavile pored sedišta prilkom pregleda, što niko ne voli, mehaničar ih jednostavno ili provuče, ili otkači sa zadnjeg zida i prebaci preko naslona , pa odradi svoje i posle vrati. Tokom pripreme za let, sve se svakako proverava i vraća na svoje mesto ako je potrebno.

Ima puno aviona gde se ovo radi. Da su na onoj šipki vođice za pojaseve ili tačka za fiksiranje, to bi onda bila druga priča. Ovako, sve je to okej.

Baci pogled na sliku, levo od sedišta, biće ti jasno.



Hvala druze! 😊

                 www.shelfforce.com

Poseidon

Jeste, ima fotki iz rata gde se jasno vidi sedište bez pojaseva, odnosno kako je pilot izašao iz kabine stoje onako prebačeni sa strane i gore iza sedišta... sad, mi više volimo da se lepo vide pa ih lepimo u urednom položaju :)

Nikola Topalov

Motor spreman za prljanje:












                 www.shelfforce.com