Avro Shackleton MR.Mk.3, Revell 1:72

Previous topic - Next topic

chikavili

Uh... ne znam odakle da pocnem... prvi put posle duzeg vremena nisam zadovoljan rezultatom, ali nekako i nisam iznenadjen s' obzirom da nista ovde nije bilo kako treba od samog pocetka.
Kao prvo, ova maketa nije bas moja interesna zona, ali sam je dobio na poklon pa ne bi bilo u redu da ode neggde ili da ostane neiskoricena... te sam resio da je skinem sa lagera.
Posto leti ili ne radim makete ili jako retko radim, trebalo mi je vise od 3 meseca da je zavrsim. A pri tom ogroman avion, mnogo delova, mnogo povrsina za pokriti, mnogo toga za ismirglati... a kada sam kod smirglanja, ovaj avion je nosio nadimak "10.000 labavih nitni koje lete u bliskoj formaciji" i zaista, Revell-ov kit ima svih 10.000 nitni i smirglanje spojeva unistava tako lepu i detaljnu povrsinu. Tu sam izgubio i mnogo vrmena i zivaca.
Zatim, maketa je tail-sitter iako to nigde nije navedeno u uputstvu, logicno je pretpostaviti. Zato sam ja u nos nakrkao gomilu olova... odnosno onoliko koliko je dozvoljavao prostor (koji nije supalj, ima enterijer), no to nije bilo ni blizu dovoljno, pa sam i u gondole unutrasnjih motora nakrkao jos gomilu olova... ali ni to nije bilo dovoljno da ne bude "tail-sitter" ali je bilo dovoljno da pod tezinom popusti tanka i nezna plastika glavnih nogu stajnog trapa, koja se na kraju savila pod tezinom, pa sam morao da budzim i ojacavam.
Osim toga, maketa je jako lepa i detaljna i uglavnom se dobro uklapa. Nisam imao nekih bitnih zamerki. Ogromna maketa ima ogromne dekale, pa se tu i tamo pojavilo malo silveringa, ali nista drasticno.
Da ne bi tih 10.000 lepih nitni ostalo nezapazeno, resio sam da uradim wash, ali ne tamni kao obicno, vec mi je svetli delovao prikladnije za ovaj model (osim na belom krovu). Video sam po netu shackletone uradjene tamnom wash-om, ali meni to ne deluje uopste realno. Prvi put u zivotu sam probao wash suvim belim pigmentom i ispalo je fantasticno... vrlo ubedljivo... ali moja sreca je bila kratkog veka posto se nakon lakiranja maltene potpuno izgubio. A posto se ukupno vreme provedeno (totalno neplanirano) na ovoj maketi bas oduzilo, odustao sam od ponovnog pokusaja. Uzivo se jos donekle i vidi, ali na fotkama vrlo slabo do nikako.
I na kraju, kao slag na tortu - sklopljena maketa je toliko velika da bukvalno nemam gde da je stavim. Zato sam ostavio krila nezalepljena, da mogu rasklopljenu negde da je ubudzim... a gre'ota, lep avion.
Zbog velicine makete, bilo mi je tesko i dobro da je osvetlim i fotkam, tako da ni fotke nisu uspele u skladu sa mojimocekivanjima  :jok












P.S. Molim vas da mi ne pominjete skrnavo ofarbane vrhove propelera, ima ih 24, a ja sam bio pri kraju sa zivcima  ;D

Miroslav Š.

Nemoj da budeš nezadovoljan, veoma lepo i ubedljivo izgleda. Pretpostavljam da je bilo posla ,,za tri makete".
Lepo za videti i vrlo retko.
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Tomcat

Meni ovo izgleda sasvim dobro
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

dragan_mig31

Meni ovde jedino falu vederingi  nista vise.Sve ok neznam zasto nisi zadovoljan.

chikavili

Quote from: dragan_mig31 on 15-11-2023, 20:06:32... neznam zasto nisi zadovoljan.
Nezadovoljan sam vise sobom, nego rezultatom. Prethodnih nekoliko godina, od kako sam se vratio ovom hobiju, sa svakom sledecom maketom primetim napredak i osetim zadovoljstvo kada je zavrsim... a sa ovom maketom to nisam osetio, samo frustraciju sto je sve nekako islo pogresno.
Najvise me smorio taj vedering, koji je izgledao sjajno pre laka, a posle laka, maltene kao da ga nisam ni radio (mislim na sive povrsine). Ali to mi je skola za ubuduce kada budem opet pokusao da koristim "suvi" wash.

dragan_mig31

Nista strasno :) dogodi se to svima ne samo tebi.najbolji lek za ovo je da pocnes neku lepu maketu i uzivas :)

Lee Adama

meni se svidja, nakon svakog zavrsenog projekta se zna vise... steta sto nemas mesta da ga postavis...

viper

Ovi si ti odlično uradio.... :cheers

Goran A.

#8
Dobro je to sve. Ima tih Šakletona čistih baš kao ovaj, svaki je bio u ovoj fazi. Starije varijante sa repnim točkom i drugačijim motorima su bili mnogo musaviji. Jedino elise da središ i biće savršen, svega 5-6 krakova, znači 5 minuta posla.

Scaling Slav

E Ali ove vrhove propelera nisi baš.... Salim se :D pazi, sobzirom da prolazim kroz slične muke što se tiče prostora sa Katalinom, razumem te sve. Sad ako možda hoćeš neki displej za nju, jesi razmišljao da je okačis vertikalno na zid? Kao sliku. Rešilo bi ti i problem težine. Što se tiče aviona meni specijalnost još uvek nisu tako da ću samo reci da je skroz normalno da se tako osećaš, svi dožive pad forme, što sportisti, umetnici, pa i maketari, pogotovo što, kao što si rekao, ovo nije tvoja zona interesovanja, al opet i to što si prošao će značiti posle. I da dodam, avion je i dalje dobro ispao  :cheers

chikavili

#10
Quote from: Goran A. on 17-11-2023, 10:48:10... svega 5-6 krakova, znači 5 minuta posla.
:deadhorse

 ;D

Quote from: Scaling Slav on 17-11-2023, 11:17:48jesi razmišljao da je okačis vertikalno na zid?
Nisam o tome, ali razmisljam da ga nekako okacim da visi sa plafona, a da ne moram da busim plafon :D

najjaci

Ma ajde ChikaVile pa ni Djokic ne pobedi bas svaki put... S druge strane ovo deluje sasvim dobro a to sto si se ti napatio sa njim i znas svaku i najsitniju manu ne treba da te frustira s obzirom da ga neces nositi na takmicEnje niti ce iko da ti lovi "greske". Inace moje neko iskreno misljenje da ovako velike grdosije od  maketa nisu za svakoga vec za one koji su spremni da im se bezuslovno posvete koliko god da je potrebno jer u suprotnom dobijeni rezultat nece ni priblizno biti proporcionalan ulozenom trudu i vremenu.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

milan78

Treba brate uhvatiti tu plastiku pa poceti.Nije mala stvar 4 motora i ovolika maketa.Lep je Avro sto rece kolega nekad je sigurno bio takav tokom eksploatacija.Tako da  :bravo !
Instagram-Peacockscaleworx

Jovac

Svaka čast za rad i veličinu. Meni ne smeta ovo ovako čisto, ipak je to avion , a ne traktor.Šalim se meni je ovo skroz Ok.  :cheers  :cheers  :cheers

chikavili

Gledajuci slike po netu, vecinom su bili dosta cisti u toku eksploatacije (barem ovaj mk.3) pogotovo zato sto su ih cesto nadogradjivali i unapredjivali. Nisam ja ni planirao da ga nesto mnogo prljam, ali kada je taj suptilni vedering kojim sam bio vrlo ponosan, nestao nakon laka, bas mi je bilo zao. Malo sam se istresao i sada sam ok ;)

Sto se "grdosija" tice, imam u steku B-17, Mitchella i Catalinu (1:72)... ali to su avioni koje od detinjstva bas volim i koje cu sa zadovoljstvom da radim jednog dana (kada budem imao duplo veci stan  ;D )


Hvala svima na lepim recima  :super