FAP1314 vatrogasci, Triglav Model 1/48

Previous topic - Next topic

Janjic

TUĐE NEĆEMO SVOJE NE DAMO!
ŽIVIO FORUM JOŠ MNOGO GODINA, U INAT STRANIM I DOMAĆIM IZDAJNICIMA (HAKERIMA)!




Da vratim temu  :)
-----------------------------------------------

Zdravo  svima.

Evo, nakon pet godina pauze, konačno da počnem malo sa maketama. Naravno, neće to ići kao prije, biće mnogo sporije, ali meni je bitno da nešto radim.


Izbor za povratak je ovaj vatrogasni FAP 1314 od Triglav Modelsa. Maketa je 3D print u razmjeri 1/48.
Većina zna da ja volim i preferiram avione u 1/72. To mi je omiljena razmjera i to će tako biti dok budem u ovom hobiju.


E sad malo žašto baš FAP1314

Sredinom 2017 godine, selim iz Sarajeva u Istočno Sarajevo, tj Lukavicu. Započinje novi dio života, onaj ljepši, brak, djeca, stan...

FAP koji ću da radim pripada bivšem gigantu jugoslovenske industrije, FAMOSu. Pošto je FAMOS kao i sve drugo u ovim banana držvama, nakon raspada SFRJ, raskrojen po svojim šavovima, u Lukavici je osnovano preduzeće ,,MOFAS". Mofas je d.o.o. i  bave se uglavnom mašinskom obradom metala. Naravno, budućnost tog preduzeća je neizvjesna, ali može da se pretpostavi. Razna obećanja i vlasnici (većinski vlasnik je grad IS) slabo ulažu u isto i vjerovatno će biti ugašenao,  a radnici će ostati bez posla.
Priča se da će biti ugašeno jer se nalazi na atraktvnoj lokaciji za izgradnju stambeno/poslovnih objekata.
Velike ribe baciše oko na tu lokaciju i tu je kraj. Kada će to biti, ne znam, ali znam da hoće. MOFAS je trebao da krene u reorganizaciju, na još neke poslove, ali to je trebalo da se desi sredinom ove godine. Koliko znam, još nema ništa od toga, a danas je 29.12.2023.

Sve ove godine, iz dana u dan gledam ovog FAPa kako propada. Nalazi se blizu dječijeg parka i igrališta, gdje sam svakodnevno sa kincima a blizu je i zgrade u kojoj živimo.
Jasno je da ovaj FAP ima sudbinu bivšeg FAMOSa i još malo MOFASa. Zamišljao sam kako bi bilo dobro napraviti maketu istog i na neki način, ako je to uopšte moguće, sačuvati ga od zaborava, ali istovremeno napraviti i podsjetnik na FAMOS, MOFAS i naravno FAP.

Krajem 2022 godine, tačnije u septembru mjesecu,  moj sin i ja, zamolil smo čuvara neke privatne firme, koja čuva ,,MOFAS", da uđemo u krug preduzeća i poslikamo ovog vremešnog metalnog gospodina.
Uz njegovu vidnu  iznenađenost našim interesom za ovu starudiju, dobili smo i kratak komentar, citiram:

-Pa šta tu ima da se slika? To je samo za rezat i prodat, a ne za slikat! Al ajde, nek je bar malom interesantno, hahahahaha....

kraj citata.

Naravno meni je bilo interesantnije nego mom sinu.  Dobili smo odobrenje i odradili par dobrih fotki.
E sad, šta za maketu?!  Imam fotografije, ali makete nema!
 
Do sredine 2023 nisam imao pojma šta i kako. Ali onda dođe informacija da će Triglav raditi neku vojnu verziju FAPa.
OPA!!! Oduševljenje! Tad sam pisao gospodinu Iztoku Kočevaru  iz Triglav Modelsa i pitao ga da li planira raditi ovog ljepotana u civilnoj verziji i poslao mu par fotografija ovog FAPa. On se oduševio fotografijama i pitao me da li imam još koju fotografiju, a ja rekao da imam i poslao mu.
Gospodin Iztok mi je obećao i održao je obećanje, da će prva 48ca biti moja i da će to biti njegov poklon meni i način da se oduži za fotografije.  Nakon mnogo poruka i prepiski, pristao je da ja platim poštarinu.

Molim vas, ja nemam namjeru da nekog reklamiram i zato vas molim bez takvih komentara!

Sada malo o maketi (kao da nisam već dovoljno udavio)

Kao što sam već napisao, radi se o 3D modelu FAPa 1314 u razmjeri 1/48. Nemam puno iskustva (čitaj nemam nikako) sa 3D maketama. Ovo mi je bila prva kad sam je dobio, a trenutno imam dvije.
Od te dvije, ova zauzima drugo mjesto. Prilično grub print, a maketa ima i dosta grešaka. Rijetko je neko ljubitelj ovakvih maketa, ja lično nisam, ali kad nema potražnje nema ni bolje ponude. To nam je što imamo, pa ko voli neka izvoli!
 
O greškama ću dok budem radio i prepravljao dijlove, a vi, ako želite možete da pratite i komentarišete.
Kao i prije, molim vas za kritike i savjete, jer samo tako (a ja to želim) ova maketa može da bude solidno urađena!

Evo i par fotki (loših naravno) sa propratnim tekstom:


---------------------------


Evo ga na mapama



Kutija



Slike pravog (ostale fotografije ću postavljati kako tema bude išla prema kraju)











Krenuo sam od cisterne za vodu. Realno ovo je najgori dio makete. Za moju verziju nema tačan oblik, a kao što i vidite print na ovom dijelu ja baš izražen. Sve sam morao skinuti da bi se to moglo lakše šmirglati.
Još nije gotova.


























Malo mi je dosadila cisterna, pa sam prešao na kabinu.
Kod kabine glavni problem su blatobrani, trebali bi biti više obli, pa je samo to i odrađeno. Još tu ima da se dotegne i popravi














Nastavak slijedi, ali ne znam kada će to biti. Ali kad bude, ja kačim slike!

Nadam se da nas hakeri neće više dirati. Treći put da postavljati temu...nisam siguran  ;D 


Lp svima,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

Goran A.

#1
Jedina krupnija stvar koja bi mogla da pokvari izgled je okvir rešetke, za razliku od ove na maketi, pravi je zaobljen u gornjem delu, a i malo širi u donjem delu.

Može da se reši iskrajanjem čeonog okvira oko rešetke od tankog stirena, pa samo da se prelepi na čelo njuške.

kru65mi

Quote from: Goran A. on 04-01-2024, 13:01:27Jedina krupnija stvar koja bi mogla da pokvari izgled je okvir rešetke, za razliku od ove na meketi, pravi je zaobljen u gornjem delu, a i malo širi u donjem delu.

Može da se reši iskrajanjem čeonog okvira oko rešetke od tankog stirena, pa samo da se prelepi na čelo njuške.

Da je samo to greska bilo bi i dobro ... cijela kabina je za prepraviti

Janjic

Ljudi hvala vam na interesovanju.

Oba imate pravo glede makete! Ne samo da, kako kaže Goran, je "njuška" pogrešna, nego što kaže kru65mi ima na njoj još mnogo posla.

Kako sam već pisao, o prepravkama ću kako tema bude išla. Mislim da je bolje uz fotografije i opis istih dobiti uvid u maketu, u njene vrline i mane!

Lp,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

Janjic

Evo malo nastavka na FAPu.
Ništa posebno nisam uradio, ali vjerujte da mi je "otišlo" par sati!

Pošto ga radim prema fotografijama pravog, moram negdje da oduzmem a negdje da dodam.

Ovaj motor ili šta je već, je ukonjen sa makete, jer ga na pravom nema (neko ukrao)





Kada sam uklonio "motor" morao sam da popunim rupe koje inače nisu tu, ali i one koje su nastale prilikom ukanjanja istog. Malo Miliputa, jer slabo ima da se šmirgla na maketi  ;D



Pošto je prednji branik kraći za cca 4mm, morao sam ga produžiti. Isječeno, ubačen komad stirena, CA ljepilo i opet Miliput









sad je već bolje



Desni blatobran je udaren. Pokušao sam da imitiram udes, nisam pretjerano zadovoljan. Probaću to još malo doraditi, pa ćemo da vidimo. Gore od ovoga neće biti







Toliko za ovaj put. Nadam se da će iduće javljanje biti "brže" nego ovo  ;)

Čekam da mi stignu neki limovi i mreže od Aber-a, pa da se bacim na njušku, rešetke, okvir rešetke i korekciju iste. Naravno, poklopci motora i sve ostalo mora da se sredi, ali polako.


Kao i uvijek, vaša mišljenja, kritike i savjeti su dobrodošli u ovoj temi!

Lijep pozdrav svima,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

Goran A.


Janjic

Quote from: Goran A. on 02-02-2024, 23:55:29Biće baš ovaj crveni sa slika?

Da, to mi je plan i želja.

Maketa je svakako za prepravke i priličan broj dijelova nije tačan ili nije isti kao na FAPu. Tako da mi je prepravljati i da pravim neki u voznom ili izvornom stanju.

Sinoć sam radio na sjedištima. Nisu još završena, nadam se da će biti noćas, pa ću postaviti slike.

Kada smo kod slika, znam da su ove prilično loše, ali šta da radim.
凸(¬‿¬)凸

kru65mi

Imas ti cijelu kabinu za preraditi, ja si ga pripremam u 1/72 pa primjecujem greske na maketi :cheers
Udareni bletobran mozes simulirati sa tanjim limom, mislim da bi bilo realnije
U svakom slucaju odlicno ti ide

Janjic

Hvala kru65mi

Znam, maketa traži prepravke, skoro na svakom mjestu.

Sin je polomio kabinu. Ovaj 3D je krt kao ledenica. Taj lom mi je majka za unutrašnjos, ali maćeha za ispravljanje linije kabine. Ali nešto ću već skontati.

Ako budem voljan (a trebalo bi ga korigovati) da krojim "A" stub to sa sobom nosi dodatne komplikacije glede...svega. Tako da nisam siguran hoću li ga dirati.
Pored toga ima još stvari za obradu  :deadhorse

Blatobran tj ovaj udar sam malo doradio, ali treba još. Ne znam kako bih ga odradio od lima. Mislim da ne bih znao. Pogotovo ne bih znao čitav blatobran da odradim! Možda ću probati sa alu folijom na ovo udubljenje.
凸(¬‿¬)凸

kru65mi

Ma sve pet, i mislio sam na alu foliju ....
Evo kako to kod mene izgleda, jos se uvijek borim s kabinom ali pasti ce ona prije ili kasnije  :lol





Toliko od mene, pratim radove

Goran A.

Quote from: kru65mi on 03-02-2024, 14:00:04Ma sve pet, i mislio sam na alu foliju ....
Evo kako to kod mene izgleda, jos se uvijek borim s kabinom ali pasti ce ona prije ili kasnije  :lol

Toliko od mene, pratim radove

Opet nisi brisače stavio ;D

Janjic

kru65mi odlično izgleda! Vojna verzija 4×4 FAP 1314A?

Ništa to "toliko od mene" samo piši ;)
凸(¬‿¬)凸

Janjic

Ajmo dalje :deadhorse

Malo sam radio na unurašnjosti kabine.
Postavljeno "nebo" alu folija iz kutije od cigareta (reci NE konzumiranju cigareta), ručke za šiber (nisu skroz završene), štitnici od sunca (ili kako se već zovu) i svijetlo u kabini





na šasiju/podvozje ili kako već, dodao dva malo deblja komada plastike. To će da služi kao vođice za postavljanje cijele kabine





Stigle mrežice od Abera, pa se moglo krenuti i sa skidanjem "njuške"
Sitnija da simulira hladnjak, krupnija za vanjsku rešetku. Krupniju ću morati u dva reda. Ne znam bolje da opišem, ali kad je postavim slike, one će same da objasne moje neznanje



reži



izrezano



skinuo sam plastiku koja je ostala nakon uklanjanja "njuške". Iza sam ubacio deblju crnu plastiku, da se malo dobije na dubini. To će sve biti farbano crnom.



Okvir rešetke pukao prilikom čiščenja, pa popravljen. Treba ga još malo doraditi





Malo se radilo i na "hladnjaku. PE mrežica i stiren. Nije još zaljepljeno, postavljeno samo radi probe.








I to je to za ovo javljanje. Sjedišta sam napravio, ali nism bio zadovoljan kako su ispala, pa ću to ponovo da radim.

Kao i uvijek, vaša mišljenja, kritike i savjeti su dobrodošli u ovoj temi!



Do idućeg viđenja, lijep pozdrav svima!
Mladen.



凸(¬‿¬)凸

Smrki

Bravo Mladjo za ovu hirurgiju a pogotovo za strpljenje s obzirom da je osnovni model malo bolji od krompira. Samo se nadam da projekat ima pravu muzičku pozadinu  :)

S.T.A.L.K.E.R Workshop   Please do not feed the Troll !!!

Janjic

Hvala Srle, drago mi je da pratiš.

Kad bi se od ovog mogao pomfrit napraviti, bio bih srećniji.
Ova Rambova nam je himna ovih dana. A kako radovi "napreduju" biće i narednih godina ;D
凸(¬‿¬)凸