Adler 1/72, Litaki

Previous topic - Next topic

voja


Evo jedne kraće recenzije Litakijevog Orla u 1/72.

Neće biti puno slika ramova, delova i tako toga jer to sve već postoji podrobno islikano na internetu kao i ovde na forumu.
Više ću se bazirati na opis samo makete.

Šta da se kaže.
Maketa dolazi u prilično velikoj kutiji u odnosu na dimenzije samih ramova koji se u nju pakuju.
Mislim da bi proizvođaču a i nama kupcima bilo jeftinije da su delovi makete spakovani u kutiju manjih dimenzija. Ali, proizvođač je rešio da nam uz plastičnu maketu upakuje i omanji poster a on ne bi stao u manju kutiju a da se ne mora presaviti i tako oštetiti.
Uz sam poster nalaze se i dva lista istih dimenzija a na kojima su obostrano, u koloru, prikazane sve šeme bojenja i označavanja koja su nam ponuđena i na dekalima.
Na jednom od tih listova nalazi se i šema postavljanja stensila, servisnih nalepnica.

Ukupan broj delova je 207. Delovi se nalaze raspoređeni na ukupno sedam ramova od kojih je jedan u prozirnoj plastici.
Na ramu sa prozirnim delovima dobijamo vetrobran kabine, poklopac, nišansku spravu kao i far.
Pošto je poklopac kabine dat odvojeno od vetrobrana isti se može postaviti u zatvorenom ili otvorenom položaju, zavisi kako želimo da prikažemo maketu.

Ramovi su bogati raznim detaljima i prilično sitnim delovima a njih ćemo najbolje od rama odvojiti kvalitetnim i oštrim sečicama kako se isti ne bi polomili ili ih ne daj Bože "pojeo" tepih.

Primećujem da na maketi nema čuvenih sinkmarkova koji redovno prate pojedine proizvođača a neki put se nađu i na onim ozbiljnijim i daleko poznatijim proizvođačima.

Sve mi se ovde manje više čini OK sem rasklopa trupa, krila i vertikalca.

Rasklop trupa nike klasično podeljen na levu i desnu polutku već na gornju i donju.
Već smo viđali takav rasklop trupa, ali je on specifičan za makete tipa MiG-29, F-16, Su-33, . . . za one sa "pljosnatim" trupom.
Zbog ovakvog rasklopa trupa makete Orla, gube se detalji tj. paneli na bokovima. Da je rasklop urađen klasično, na levu i desnu polutku, izgubili bi detalje na gornjim i donjim površinama. Zaslugu tome ima bukvalno kvadtratni presek trupa na Orlu.
Rasklop je mogao da se uradi iz višedelnog kalupa, ali bi to daleko povećalo cenu proizvodnje a na kraju i cenu same makete.
No, šta je tu je.
Kakvi bi mi bili maketari ako ne bi sami znali i mogli urezati nedostajuće panele, detalje na bokovima trupa.
Potrebno je samo oštro oko, mirna ruka, dobar alat i crteži sa rasporedom panelizacije.

Sada o rasklopu krila.
Posebno su date gornjake a posebno donjake.
Proizvođač nam nije dao celu donjaku iz jednog dela jer bi lepljenjem sa gornjakom izgubili oštrinu izlazne ivice krila tj. ista bi bila deblja i kvadratnog preseka.
No, nije nikakav problem kada dobijemo i nešto poput ovoga, ali većina proizvođača donjaku daje do samih flapsova i elerona koji su integralno izliveni sa flapsovima i eleronima gornjake.
Međutim, Litaki je odlučio da nam uradi isto što nam je svojevremeno uradila i Zvezda sa njihovim Harikenom IIc. Jednostavno su flapsove i elerone presekli na pola po dužini.
Pogledajte donju fotografiju kako bi imali bolju sliku na šta mislim.
Crvenim flomasterom sam označio liniju na kojoj se spajaju donjaka i gornjaka a koja se nalazi po sred flapsova i elerona.
E, tu liniju treba zagitovati, obrusiti i polirati tako da se na kraju ne dobiju nikakva utonuća ili stepenik a onda ponovo ugravirati linije flapsova i elerona i malko ih dodatno produbiti kako bi se razlikovale od okolnih linija panela limarije krila.



Slično kao i sa krilima imamo čudan rasklop vertikalca.
Dok je leva polutka vertikalca puna i sa svim panelima i kompletnim ugraviranim kormilom pravca, desna polutka dolazi samo do kormila pravca, ali je ono izvedeno po celoj visini vertikalca.
Potrebno je gitovanje, tu gde je crvena strelica, pa sve do crvene linije koja bi trebala da predstavlja vrh, gornju tačku kormila pravca.
Sve to onda treba lepo obrusiti, gravirati i zezati se.




To su recimo te neke "sitnice" koje znaju da vam zagorčaju sastavljanje ove makete jer se tu gubi puno vremena oko ispravljanja krive Drine.

Još jedna stvar koja se meni lično ne sviđa na ovoj maketi je ta da su lanseri dati naoružani.
Izlveni su zajedno sa raketama.

 

Dekali

Sada stižemo do dela gde ima nekih komplikacija a pošto su dekali duša svake makete, treba posebno obratiti pažnju na sledeće.
Važi za one koji će ovu maketu raditi u bojama čuvenih Tigrova.

Što se tiče samog tigra, on je na poklopcu kutije kao i na posteru dat baš onako kako treba a pod tim mislim na njegove boje.
Na pravom avionu, oko tigra je svetlo zelene boje, smaragdno zelene, dok je na dekalima ono obojeno u tamno zelenu. Nešto kao SMB.
Usta, jezik tigra na pravom avionu su dati u rozljikastoj, pink boji dok su na dekalima dati u crvenoj. Crvenoj poput one na trobojci na vrhu vertikalca.
I još nešto. Na dekalima koji se dobijaju uz maketu, tigar ima samo tri dlake u brkovima dok ih je na pravom avionu dosta više.

Međutim, postoje aftermarket dekali koji se mogu kupiti u M-Hobby kod Milana Micevskog.
Na njima tigar ima boje oka, jezika i dosta više dlaka u brkovima. Kao na pravom avionu.
Međutim, ovde vertikalac treba prvo obojiti pre nego što se zalepe dekali jer vertikalac nije čisto bele boje, više je kao off white.
Da ne bi nastale neke neke greške tokom štampanja te boje na dekalima, ovde je ostavljena mogućnost da maketar sam umuti pravu nijansu ove boje.
Dole imate fotografije dekala i vertikalca na pravom avionu.
Levo je dekal iz kutije makete, sredina je aftermarket dekal a desno je pravi crtež na vertikalcu.
Fotkano je telefonom pa je malo mutnjikavo i tamno. Inače u prirodi su boje na aftermarket dekalima daleko življe. Još kada se oboji podloga na vertikalcu dobija se mnogo bolji art.



I još nešto što se tiče dekala a to su evidencijski brojevi.
Brojevi na dekalima iz makete su mršavi i veliki je razmak između svakog pojedinačno.
Na pravom avionu su deblji, masniji što bi se reklo, manji razmak između njih a takvi su i na aftermarket dekalima.
Na slici gore, brojevi na dekalima iz kutije makete, sredina aftermarket, dole pravi avion.
Pogodnost aftermarketa je što u njima dobijate brojeve za oba Orla 25171 i 25175 a iz seta dekala koji dobijate uz maketu možete uraditi samo Orla 25175.



I jedna zanimljivost sa seta dekala koji se dobija uz maketu.
Rondele iz vremena SFRJ.
Žuti rub crvene zvezde petokrake je dat isprekidan, baš kao što to zna da bude na pravim avionima.
Meni se to svidelo, daje neku posebnost maketi.
Na žalost, prevrnuo sam jako puno slika na googlu, ali ne pronađoh Orla sa takvim žutim rubom oko zvezde. Verovatno da su te linije naknadno popunjene čertkicom i žutom bojom.
Ko zna, možda je bilo Orlova sa baš takvim žutim rubom. Ako nije, dekale možete sačuvati za neki drugi JRV avion koji je ima baš takve žute rubove oko zvezde. Naravno, i dimenzije da odgovaraju tom drugom tipu aviona.




Na listu dekala koji se dobija uz maketu nalazi se i veliki broj servisnih natpisa i upozorenja.
Ispisani su latinicom, na srpskohrvatskom jeziku, baš kao na pravom avionu.
Znam da su natpisi i na Orlovima Vojske Srbije ispisani latiničnim pismom, ali ne i dali su na srpskohrvatskom ili srpskom jeziku tj. dali su korišteni stari šabloni iz vremena SFRJ ili su pravljeni novi.
Same stensile sam pregledao pod lupom koja uveličava 10x i čitljivi su.
Tu i tamo se primeti da je neko slovn razmazano ili mu fale pojedini delovi, ali to ne treba da brine jer sam pregledom fotografija Orlova na googlu primetio da su i kod njih pojedini natpisi malko razmazani ili je samo neko pojedinačno slovo razmrljano što je posledica podlivanja boje tokom prskanja kroz šablone.
Tako da i ta oštećena slova, razmazana slova na dekalima daju na autentičnosti same makete.m
Da su se trudili da ih razmažu tokom štampe, ne verujem da bi uspeli.
Stensili na dekalima su dati isključivo u crnoj boji mada se na nekim Orlovima pojedini stensili pojavljuju i u crvenoj boji. Taj koji je crvene boje na jednom Orlu, na nekom drugom je crne boje.
No, ne treba puno filozofirati oko ovoga.

Cena makete

Šta reći za cenu. Cena jeste malo jača i mislim da sve ono što se dobija u kutiju je ne opravdava.
Cenu formira proizvođač i ne zavisi nešto puno od uvoznika.
Ukrajina je u ratu i ko zna šta danas sve i šta košta, šta oni i kome plaćaju. Nema repromaterijala za kutije, za plastiku, boje da bi se štampali dekali. Sve to sada uglavnom ide za vojsku i za odbranu. Da nije tog rata, verujem imda bi maketa bila jeftinija.
Što se tiče ove naše domaće cene, ne zaboravite da i trgovci treba da nabave maketu, plate carine, poreze, špeditere, papirologiju.
Treba obaviti i novčanu transakciju sa državom koja je u ratu. I tu ima problema.
Na kraju trgovci moraju da plate kiriju za lokal, komunalije, PIO fond, plate a na kada iz radnje krenu kućama treba svratiti i do Maxija, Univera, Ideje i kupiti šta će se toga dana večerati a sutra doručkovati pre odlaska na posao.
Ni mi ne bi voleli da radimo za džabe pa tako ni oni.
Pravo je čudo da još preživljavaju i da nisu batalili ovaj posao oko prodaje maketa i pribora.
Divim im se što pored svih problema moraju svakodnevno da slušaju razne smarače i pipače kutija da bi posle sat, dva, tri izašli iz radnje ne kupivši ništa a prodavce ostavili plavih vratova.

Ja sam svoj primerak makete naručio od Flak Hobby prodavnice jer ih kod M-Hobby više nije bilo na stanju.
Platio sam je 5.000 dinara + 610 dinara poštanskih troškova.
Više me je za srce ujelo tih 610 dinara poštarine nego onih 5.000 dinara za maketu.
Sa Markom iz Flak Hobby je saradnja odlična, brzo i pouzdano šalje, lepo i sigurno upakovano, jako ljubazan.
Ono što sam primetio tokom otvaranja kutije je da je Marko samoinicijativno u najlon upakovao poster kao i ona dva velika lista sa šemama bojenja.
Na taj način je zaštitio poster od eventualnog oštećenja i da ćoškovi ne dobiju uši. Odlično, pohvala za Marka.

To bi bilo to za sada.

Srećno maketarenje.

P.S. Mrzi me da sada podrobno isčitavam ovoliki kopletan tekst i ispravljam eventualne gramatičke greške i greške nastale kucanjem
Svakako ćete skontati šta sam hteo da napišem

.

.








AЭРОПОКСИ

#1
Bravo za recenziju, sad čekamo i neke  recenzije u radu...

Stara poslovica kaže, kada ti život uvali limun, ti napravi limunadu.

Stoga, da izvadim štetu , kreirao sam set za graviranje nedostajućih panela na trupu , i vertikalcu,  samolepljiva vinil folija po kojoj možete oštrom iglom kreirati sve nedostajuće panel linije koje Litaki nije dao.

Da ne opterećujem Vojin topik, sve šzo vas zanima je ovde:

https://maketarskikutak.com/index.php/topic,28666.0.html



EDIT-Dodati detalji za panele na vertikalcu. THX Vojo Lave
 
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.

nebkv

Po pitanju spoja krila,odmah sam to zapazio i postavio im fotku rama krila Yumo G4 i pitanje zasto nisu tako odradili
Odgovor je bio sledeci:

Nebojsa Mirkovic As an example, you give a model made for a thermoplate using high-pressure technology. W e produce using a different low pressure technology My designer did the division in such a way that the casting quality was high

Sto se repa ili vertikalca tice slicno je izvedeno i na G4 tako da to nije nista novo
Ja sam ipak za svaki slucaj malo otanjio manji deo vertikalca jer mi je na suvo delovalo kao da je malo u plusu

voja

@nebkv
Neko je pre petnaestak godina izbacio maketu sa sličnim rasklopom krila gde je spoj išao preko flapsova.
Kada ih je neko pitao čemu tako nelogičan rasklop odgovor je bio da time žele da spreče KP/AZ da ih kopira.
Naime, tada je po nekim glasinama KP/AZ koristio tuđe makete kao master za svoje resinske kalupe za brizganje plastike. Onda su se neki proizvođači maketa dosetili da prave talve zavrzlame u rasklopu svojih maketa kako bi KP/AZ prisilili da porade na sređivanju takvih spojeva pre nego što kopiraju makete ili da bi ih potpuno odvratili od kopiranja.
To je bilo vreme kada je KP/AZ bukvalno štancovao makete aviona koje bi konkurencija neposredno pre toga izbacila na tržište.
Bukvalno bi nekoliko nedelja kasnije izbacili maketu koju je neko izbacio neposredno pre njih.
Možda se i novi iz Litakija služe tim fazonom.
Ne bi me čudilo da se za koji mesec pojavi KP/AZ maketa Orla u 1/72.

.

.

DUSAN123

@voja Ne mogu da verujem sta pises! Da li si ozbiljan?

voja

#5
Čekaj, kada si mi već takvim tonom postavio pitanje, dali to znači da misliš da ja to tako tvrdim?

Ako si pročitao napisano video si da piše " . . . po nekim glasinama . . ." .

Prepričao sam šta se tada pisalo po britmodeleru, 72nd scale aircraft forumu i još nekim drugim forumima kada je priča bila aktuelna. Kako su Česi preko tih foruma ratovali jedni proriv drugih i optuživali jedni druge za kopiranje pa je između ostalog bilo reči i o tim rasklopima, namernim greškama jednih da bi se drugi upecali i kopirali greške, suvislim rasklopima da bi se konkurenciji otežalo kopiranje.

I ovde se posle to posprdno prepričavalo čime se bave Česi i oko čega se svađaju.

Ne mogu da verujem da nikada nisi naleteo na takve diskusije. Bilo je aktuelno jedno vreme i prilično zabavno za čitati i pratiti. 

Česi su jedni drugima zabadali nož u leđa baš kao i ovde u Srbiji što su neki nekima zabadali nož u leđa pa se sada koprcaju.

.

.


DUSAN123

U recenziji koju si napisao,vec si lepo i smisleno pretpostavio zasto je rasklop krila/trupa takav kakav je, i tu se slazem u potpunosti sa tvojim vidjenjem ove problematike. U prilog tome ide i objasnjenje proizvodjaca da je model brizgan pod niskim pritiskom, u short-run kalupu, koji ima neka ogranicenja po pitanju gramaze odlivka.Ne verujem u teoriju zavere i namere drugih proizvodjaca da kopiraju ovu maketu. Da je u pitanju neka atraktivnija tema,mozda bi bilo logike i u tim pretpostavkama. Koga jos zanima nas kilavi Orao? Ko je kome zabadao noz u ledja ja ne znam,nikada me takve teme nisu privlacile,ali ne tvrdim da takvih pojava nije bilo napolju, a i na nasim prostorima,i to bas po pitanju domace tematike...