ADLER 1/72 Litaki u radu

Previous topic - Next topic

voja

Adler u radu 001

Evo da i ja krenem u rad sa ovom maketom.

To će sporo ići, neće biti toliko čestih apdejtova radova tako da će ovaj topik verovatno ubrzo pasti negde dole na dno kace.

Pošto sam sklapanjem na suvo ustanovio da je donja polutka trupa nešto uža od gornje i da se spajanjem obe polutke javlja stepenik barem na jednom boku, trebalo je preduzeti neke mere.
Rešenje sam pronašao u dodavanju plastičnih štapića u donju polutku kako bih je donekle malko razvukao na širinu gornje polutke.
Štapići su od ramova nekih starih maketa.
Prvo pronađemo mesto u koje ćemo ubaciti štapić. Potom se štapić odseče ravno, pod uglom od 90° a onda se izmeri polutka/korito sa unutrašnje strane i to tačno na mestu na koje ćemo ga kasnije ulepiti. Na tu meru se doda ne više od 2mm. Potom se višak štapića ponovo odseče pod 90° .

Zatim se štapić ubaci na željeno mesto, postavi se gornja polutka na suvo. Pošto će sada donja polutka biti šira od gornje onda se izvadi štapić i pažljivo brusi višak plastike sa njega. Brusimo, umećemo, gledamo, brusimo, umećemo, . . . sve dok nam se ne poklope obe polutke.
To odradimo na najmanje dva mesta na zadnjem delu trupa. Isto ponovimo i za nos ako za to postoji potreba.

Napomena.
Pošto ova maketa nema nikakvih pinova kao klasične makete, sa unutrašnje strane donje polutke ulepimo par traka plastike koje će posle spajanja polutki sprečiti da one šetaju levo-desno. To uraditi pre ubacivanja onih gore pomenutih štapića. Ako ih ubacimo pre ulepljivanja ovih trakica, polutke će nam šetati i na teži način ćemo doći do željene dužine štapića kako bi raširili donju polutku.
Kada se ubace ove trakice, polutke se bukvalno fiksiraju jedna za drugu, neće šetati levo-desno a neće  se razdvojiti ni ako trup okrenete naopačke. Gornja polutka neće otpasti sa donje.
Za ove trakice ja sam koristio evergreen stirenske listiće debljine 0,5mm. Dobro je koristiti stiren jer se on lako lepi za maketu maketarskim lekom, u mom slučaju Tamiya Extra Thin i stvara se trajni var.

A sada sličice.






Do nekog drugog javljanja.

Srećno maketarenje.


.

.

Goran A.

#1
Ovo što si naparavio sa tračicama i šipkicama je gotovo obavezna stvar kod šortranova, a i malo šire.
 
Ne samo što olakšava sastavljanje, nego i umanjuje potrebe za gitom pa tim čuva detalje. Ko je malo strpljiviji prilikom sastavljanja i lepljenja, šteta po panelizaciju će biti minimalna.