F-14D Tomcat, VF-213 Black Lions, OEF, Hasegawa 1/72

Previous topic - Next topic

Tomcat

Moj novi Tomcat je ovog puta F-14D sa oznakama VF-213 Black Lions iz perioda Operacije Enduring Freedom iliti rata u Avganistanu u jesen 2001. godine kada je VF-213 kao deo 11. mornaričkog vinga  bila rasporedjena na nosacu aviona Carl Vinson. Inače, ovaj konkretni avion je, bar meni, zanimljiv iz nekoliko razloga. Naime, ovaj avion sa Bu.No. 164603 je pretposlednji ikada napravljeni F-14, zatim to je poslednji avion ovog tipa koji je kao USN Tomcat avion leteo i to kada je 4.oktobra 2006. Godine (tada kao avion iz VF-31) preleteo iz base NAS Oceana do aerodroma Farmingdejl gde je i danas izložen i konačno dok je leteo upravo sa oznakama koje sam mu i ja stavio to je bio prvi F-14 koji je u borbenim uslovima koristio top i to, ako nekoga zanima, 5.novembra 2001. Godine kada je pri povratku sa zadatka (dakle bez ikakvog v-z oruzja) pozvan radi pomoci Severnoj alijansi koja je bila pod napadom talibana. Posto je do dolaska prvih FAC aviona trebalo da prodje najmanje pola sata i kako nije bilo drugog resenja, F-14 je dobio dozvolu da topom napadne talibanske jedinice a o cemu svedoce fotografije posade pored ogaravljenog topa nakon povratka na nosac aviona. Takodje, isto kao NH-101, ovaj avion je prve noci rata predvodio grupu koja je napala talibanske sisteme Neva, i ovaj avion je uopste dosta aktivno koristen u sukobu o cemu svedoci i prilicno impresivna ''lista'' sa misijama ispod kabine. E sad, sama konfiguracija koju sam stavio na moju maketu je vrlo verovatno fiktivna sto sam saznao tek pre par dana. Posto sam koristio odlicne TwoBobs dekale uz koje islo i uputstvo o kombinacijama podvesa koje su autori dobili od samih posada, meni je za oko zapala ova kombinacijja sa dve GBU24 bombe asimetricno postavljene. Uz to, kada sam naisao na podatak da je upravo VF-213 bila jedinica koja je bacila najvise GBU-24 nisam imao vise dileme. A onda hladan tus- to ''najvise'' je u brojevima bilo svega 4, a kako postoji fotografija aviona NH103 sa jednom GBU-24, ostaje vrlo tanka sansa je od preostale 3 bombe ovog tipa u nekom momentu nosio upravo NH101. O maketi necu previse je sam vise puta pisao, samo bih napomenuoda sam koristio rezinska sedista i dream model eceraj posto oni daju PTID monitor za RIOa a koji je bio u avionima VF-213. Takodej, morao sam i da otvorim vrata sonde za dopunu gorivom u vazduhu posto su ista bila skinuta na svim avionima te jedinice tokom ovog sukoba a od dodataka sam jos koristio i Master aoa i pito cev. Kao sto rekoh, dekali Two Bobs (mogli su biti za nijansu tamniji stensili) a boje MRP.


Par slika pravog






Moja maketa

























Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

milan78

Odlican macak,ako nekom idu ovi mornaricki avioni to je tebi.Svakako majstor si za F-14,opravdava nick. :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

viper

Odlično si ovo uradio i ovo je meni možda tvoj najbolji tomcat.
Tvoja maketa je odlična i napisaću par rečenica , čisto radi drugih maketara koji eventualno budu pravili Tomcata sa prelaza 20/21 vijek.

Što se tiče naoružanja GBU-24 je meni zaista lijep izbor i pravilno si postavio ova dva GBU-24.
Većina maketara ih stavi jednu pored druge, što je pogrešno.
U tom ratu su najčešće nosili GBU-12, u prvim danima po 4 kom, a poslije po  dvije GBU-12.
Znam da su tomcati iz VF-102 nosili poslije GBU-12 i Mk-83 paralelno, desna strana GBU-12, a lijevo Mk83.
Vjerujem da je ista situacija bila i sa VF-213.
Nosili su takođe i GBU-16 i nešto rjeđe GBU-10
 U početku su takođe nosili na lijevoj strani AIM-54c.
Za cockpit nisam 100% siguran , ali i da si ostavio TID umjesto PTID-a možda nebi bila greška.
Naime  svi D modeli su u početku imali u RIO dijelu TID (okrugli ekran), tek poslije su dobili PTID.
A i B su ih dobili prije D verzije. Pročitao sam na nekom forumu da su ih D dobili tamo  2001/2002. godine.
 Za A i  B modele obično važi pravilo ako imaju pozadi na trupu GPS antenu onda imaju i PTID i LANTRIN.





Tomcat

Quote from: viper on 07-08-2024, 09:36:41Odlično si ovo uradio i ovo je meni možda tvoj najbolji tomcat.
Što se tiče naoružanja GBU-24 je meni zaista lijep izbor i pravilno si postavio ova dva GBU-24.
Većina maketara ih stavi jednu pored druge, što je pogrešno.
U tom ratu su najčešće nosili GBU-12, u prvim danima po 4 kom, a poslije po  dvije GBU-12.
Znam da su tomcati iz VF-102 nosili poslije GBU-12 i Mk-83 paralelno, desna strana GBU-12, a lijevo Mk83.
Vjerujem da je ista situacija bila i sa VF-213.
 U početku su takođe nosili na lijevoj strani AIM-54c.
Za cockpit nisam 100% siguran , ali i da si ostavio TID umjesto PTID-a možda nebi bila greška.
Naime u svi D modeli su u početku imali u RIO dijelu TID (okrugli ekran), tek poslije su dobili PTID.
A i B su ih dobili prije D verzije. Pročitao sam na nekom forumu da su ih D dobili tamo  2001/2002. godine.





Da, PTID je postepeno uvodjen, ali sam citajuci Osprey knjigu zakljucio da su VF213 ipak imali PTID jer neko od pilota u knjizi kaze da su njihovi D bili u tom momentu najsavremenije opremljeni
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

viper

Quote from: Tomcat on 07-08-2024, 09:40:09
Quote from: viper on 07-08-2024, 09:36:41Odlično si ovo uradio i ovo je meni možda tvoj najbolji tomcat.
Što se tiče naoružanja GBU-24 je meni zaista lijep izbor i pravilno si postavio ova dva GBU-24.
Većina maketara ih stavi jednu pored druge, što je pogrešno.
U tom ratu su najčešće nosili GBU-12, u prvim danima po 4 kom, a poslije po  dvije GBU-12.
Znam da su tomcati iz VF-102 nosili poslije GBU-12 i Mk-83 paralelno, desna strana GBU-12, a lijevo Mk83.
Vjerujem da je ista situacija bila i sa VF-213.
 U početku su takođe nosili na lijevoj strani AIM-54c.
Za cockpit nisam 100% siguran , ali i da si ostavio TID umjesto PTID-a možda nebi bila greška.
Naime u svi D modeli su u početku imali u RIO dijelu TID (okrugli ekran), tek poslije su dobili PTID.
A i B su ih dobili prije D verzije. Pročitao sam na nekom forumu da su ih D dobili tamo  2001/2002. godine.





Da, PTID je postepeno uvodjen, ali sam citajuci Osprey knjigu zakljucio da su VF213 ipak imali PTID jer neko od pilota u knjizi kaze da su njihovi D bili u tom momentu najsavremenije opremljeni

Vjerujem ti.

Evo i jedan dobar link gdje se vide te razlike između modela.

https://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/234910566-tomcats-101-article/

flanker

Odličan i zanimljiv raspored naoružanja.
Vidim da si ti sa table iskoristio Low Viz dekale, a meni si prosledio one CAG.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Tomcat

Quote from: flanker on 07-08-2024, 09:55:09Odličan i zanimljiv raspored naoružanja.
Vidim da si ti sa table iskoristio Low Viz dekale, a meni si prosledio one CAG.

Sa ovog seta nisam nikom nista prosledjivao, CAG je i dalje na setu
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

VladimirBrankovic

Ajoj, vidim ja ovde ozbiljnu debatu u kojoj pola stvari ne razumem haha al dobro.
Maketa je lepo urađena, što se kaže, kad Slobi ne padne ništa konkretno na pamet, uvek je tu još "jedan" Tomket! Suvišno je reći da si se izverzirao kada su F-14ce u pitanju, sad ti je to već nalik na Fordizam. Ne razumem se toliko u konfiguracije naoružanja, ali mi se sviđa ta koju si izabrao, apsolutno je asimetrična, u svakom smislu, što je odlično videti na dosadnom sivom low viz F-14.
Sve u svemu, daj iznesi ih na neki sto ave i opali dve tri fotke, baš me zanima kako sve đuture izgleda!

Tomcat

Quote from: VladimirBrankovic on 07-08-2024, 14:06:45Ajoj, vidim ja ovde ozbiljnu debatu u kojoj pola stvari ne razumem haha al dobro.
Maketa je lepo urađena, što se kaže, kad Slobi ne padne ništa konkretno na pamet, uvek je tu još "jedan" Tomket! Suvišno je reći da si se izverzirao kada su F-14ce u pitanju, sad ti je to već nalik na Fordizam. Ne razumem se toliko u konfiguracije naoružanja, ali mi se sviđa ta koju si izabrao, apsolutno je asimetrična, u svakom smislu, što je odlično videti na dosadnom sivom low viz F-14.
Sve u svemu, daj iznesi ih na neki sto ave i opali dve tri fotke, baš me zanima kako sve đuture izgleda!

Nemam toliki sto  ;D
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...