SdKfz 234/2 Puma Italeri 1:35

Previous topic - Next topic

Marko M

Konacno sam uzeo nesto da radim. Neko vreme sam pratio dogadjaje na forumu, najcesce bez komentara, zato sto mi se cini nepristojnim da komentarisem neciji rad, a da taj neko nije u mogucnosti da ucini to isto. Interesuje me bilo koji komentar ili iskustvo koje bi moglo da mi pomogne pri izradi.

Ovu maketu verovatno vecina vas ima u steku ili je imala prilike da je radi. Italerijeva Puma.



Nije losa. Odlivena u pancer grej plastici, ima pristojan broj detalja i okej se uklapa. Starija maketa koja, barem po onome sto sam video na netu, ne moze da se poredi sa Dragonovom Pumom. Nedostatak pojedinih detalja, deluje da citava maketa deluje previse plasticno. S obzirom na cenu raznih dodatnih setova i muke pri njihovom pribavljanju, pokusacu da na ovoj Pumi primenim staru srpsku maketarsku tehniku "Seci usi, krpi dupe" (neka mi moderator oprosti, ali ovu izreku nije moguce izreci na drugi nacin). ;D




chemical_ali

zar si ti za početak izradio ovaj ultrafini tanki karton s ovako prekrasnom slikom!!ti si bio kreator te slike,pa nam predstavljaš projekt u radu?vjerujem da je trebalo puno truda i vremena za izraditi ovakav poklopac kutije makete,izgleda kao tvornički ;D :D ;D :o ;D!!

Marko M

Na samoj maketi me je najvise zracila resetka na motoru. Tacnije, ima ih tri, ali s obzirom na to da se ne takmicim, odlucio sam da ucinim nesto samo po pitanju najvece resetke. Izlivena je u jednom komadu, a sloj plastike na ovom mestu je toliko debeo da mi je delovalo nemoguce da pokusam da prosecem proreze. Zato sam pokusao da napravim resetku od materijala koji mi je bio na raspolaganju.

Evo kako to izgleda.




Koristio sam lim od pivske konzerve, koji sam savijao preko ivice spahle, a zatim super lepkom lepio za osnovu. Nova resetka, za razliku od stare ima dve sarke manje, 8 umesto 10, ali s obzirom da ovo prvi put radim, jednostavno nisam mogao da postignem zeljenu preciznost. Ipak, zadovoljan sam rezultatom.




Sandman

fino izgleda reshetka koju si radi u samogradnji - lepo je shto se u startu trudish da doradish detalj koji na prvi pogled deluje da moze i bolje da izgleda ;)

medico

samo napred , maketa je sasvim pristojna i moze chudo da se napravi !
neko je komantarisao da je cev pretanka ....Rodeo je ovu maketu odlicno uradio : http://maketarskikutak.com/index.php?topic=915.0

Marko M

Quote from: medico on 08-03-2008, 22:41:51
samo napred , maketa je sasvim pristojna i moze chudo da se napravi !
neko je komantarisao da je cev pretanka ....Rodeo je ovu maketu odlicno uradio : http://maketarskikutak.com/index.php?topic=915.0

Rodeova Puma je super ispala, a video sam i da je Momcha uradio istu maketu. I ja cu verovatno raditi tu 415-icu. Jedina zamerka je ta što se kod Pume okretom upravljača okreću točkovi na obe prednje osovine. To i jeste jedan od glavnih razloga zbog kojeg sam odustao od ideje da uradim isto na mojoj maketi. Znam da to značajno doprinosi realističnosti makete ali je puno posla, a i plašim se da ne bih uspeo da napravim da točkovi na obe osovine u okretu budu paralelni.

Momcha

Taj hodni deo jeste problem kod Italeri-a,sto ne mogu da
se okrenu tockovi.Kod Dragona je druga prica :)

chemical_ali

rešetke su ti super ispale!!znam da je taj lim dosta teško napraviti ravnim,dosta je elastičan,ja koristim jaaako debelu alu foliju kad mi je pri ruci ali je teško nabavljiva!jedva čekam nastavak!! :)

Marko M

Čuo sam da postoji debela alu folija, ali nemam predstavu gde bi to moglo da se kupi. Ona kuhinjska koju moja žena koristi je previše tanka.

I meni je u početku bilo teško da radim sa pivskim limom jer nisam imao način da ga ispravim tj. bio je prilično krut i vraćao se u prvobitni oblik. Medjutim, posle kraćeg eksperimentisanja sam pronašao relativno lak način za njegovo ispravljanje. Da se ne bi zamerio moderatorima, daću kraći opis i par fotki u savetima.

Marko M

Quote from: chemical_ali on 09-03-2008, 01:22:43
rešetke su ti super ispale!!znam da je taj lim dosta teško napraviti ravnim,dosta je elastičan,ja koristim jaaako debelu alu foliju kad mi je pri ruci ali je teško nabavljiva!jedva čekam nastavak!! :)

Evo u savetima i pomoći kratkog opisa jednostavne metode za ispravljanje pivskog lima.

http://maketarskikutak.com/index.php?topic=3866.0

chemical_ali

meni stari radi u splitu u brodogradilištu pa sam ga pitao za tanki alu lim i sredio mi je od nekog iz radione komadić jako debele alu folije,skalpel je reže,i škare a ravna je skroz.od toga bi bilo super raditi detalje od lima,a što je najbolje od svega,kako ga savineš,tako ti i ostane u tom položaju!ali i tvoja metoda za limenke je dobra!

Marko M

Počeo sam sa isecanjem poklopaca na blatobranima. Ceo blatobran je napravljen od prilično debele plastike i nezahvalan je za bilo kakvo oblikovanje (mada ću pokušati da simuliram barem par udubljenja na njemu) pa sam odlučio da barem neki poklopac na njemu napravim iskrivljenim. Odustao sam od toga da isecem sve poklopce (previse posla i zezanja a i bojim se za strukturnu čvrstinu makete) pa sam nasumično izabrao par poklopaca koje ću iseći i napraviti nove od lima. Razmišljao sam i o tome da neki od poklopaca ostavim otvorenim, ali uz toliko malo slika Pume na netu, pojma nemam šta bih stavio unutra, tako da će ostati zatvoreni.





Marko M

Rezultat seckanja i lepljenja protekle nedelje.


Na desnoj strani sam zamenio samo jedna poklopac. Razlog je jednostavan. Seckanje poklopaca i njihovo pravljenje od pivskog lima je veoma zamoran posao, naročito nakon 8 i više sati posla.


Na levoj strani sam zamenio dva poklopca i napravio sam držač za antenu. Video sam ga na par fotki i na Dragonovoj sastavnici. Italeri je u potpunosti izostavio ovaj deo. Možda ne odgovara u potpunosti pravom delu (fotke koje sam imao su prilično loše) ali ipak čini maketu realnijom.


Ovaj poklopac me je namučio, najviše zbog svog oblika, a onda sam se setio kako smo u osnovnoj grafitnom olovkom na papiru dobijali obrise kovanica, pa sam obris poklopca dobio preslikavši konture sa drugog, čitavog blatobrana. Da ne bih crtkao po limu, isečeni šablon sam selotejpom zalepio za parče lima, a onda sekao makazama duž ivica. Takodje sam sastrugao kaiševe sa kanti za gorivo i zamenio ih pivskim limom. Ako me ne bude mrzelo, možda pokušam nekako da simuliram kopču na njima.

Inače, Medicova primedba koja se odnosi na cev je preblaga. To nije cev, to je čačkalica. :'(

Trenutno eksperimentišem nešto sa jednom Panterovom cevi viška u kombinaciji sa originalnom gasnom kočnicom, ali gledajući slike sve više imam uticak da je i gasna kočnica premala. Seckao sam, lepio i šmirglao i pojma nemam na šta će to da liči. Ako zabrljam, zviznuću preko cevi neku kamuflažnu mrežu da se ne vidi.

Goran

Dobro napreduje. Pohvale na trudu oko detalja.

Marko M

Isekao sam poklopac sa kutije na desnom blatobranu i zamenio ga parčetom lima. Iskrivio sam ga tako da simuliram ulegnuće. Nisam baš najzadovoljniji izgledom jer je poklopac malo veći od kutije, ali mislim da će biti OK nakon farbanja.




Oba auspuha sam napravio takodje od lima koji sam presavio oko žice, a zatim fiskirao super lepkom. Iako nije savršen i ovaj detalj deluje bolje od auspuha koji su izliveni od pune plastike i koji zahtevaju naknadno bušenje. Ostaje mi da nekako ublažim prelaz između lima i plastike na zglobu auspuha (git ili lepak, već ću videti).