Airfix 1/72 Bren Gun Carrier + 6pdr Gun

Previous topic - Next topic

Profa

Još jedan završen...  ;D Još jedna sitna maketa koja se razvukla  >:(

Počelo je odavde:


Vidi se da je kalup prilično star, pa je bilo puno gitovanja i šmirglanja, pogotovo tragova kalupa...
Sastavljeni top i osnovna konstrukcija, gitovani :


Gusenice su, zbog starosti kalupa, postale skoro ravne, sa puuunoooo viška materijala. Fasovale su šmirglanje i urezivanje članaka (pre i posle):


Osnovna boja je Humbrol 86 Light Olive. Gusenice su obojene MM 1405 Gun Metal Metalizer a sedišta Precision RLM 26 Braun.


Sve je sjajno prelakirano pa je pao wash mešavine akrilnih Pebejo crne i pečene siene:


Dugo nisam slikao napredak, i evo gotovog proizvoda:


Dekali se pomalo sjaje i pored sloja sjajnog laka ispod i preko, kao i mat laka preko svega...
Ostarevanje: tapkanje boje zemlje kratkom četkicom, pa preko toga pasteli (prvi put!), pa blato iz Tamijinog master-seta. Drybrush srebrnom na par mesta na kojima bi se očekivalo kačenje o zgrade, drveće i slično (krajevi blatobrana)


Hranimo gusenice Braninim ljubičicama ;D :


Čisto da se vidi kolike su to zverine:


Izvinjavam se zbog malo lošijih slika, ali vreme napolju je katastrofa oblačno a ja još nisam nabavio stativ... :(

Verovatno ću jednog dana odraditi i neku podlogicu za ovo, kao i par dodatnih elemenata (municijske kutije, par pušaka i slično)... No, o tom potom, kad još malo raščistim policu sa projektima  ::)
Bogu fala što sam Lala! :)

airbamby

Profo,bas rasciscavas...
Jako je lepo ispao ovaj malisan...
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Shakal

Svaka cast. Doduse,ne bih nikad radio u toj razmeri,ali je maketa skroz OK.  :)
Takodje,izbor cigareta je za 5+...  ;D  ;D  ;D

Aki

odlicno uradjeno profo!!!
jako lepo su ispali.

Sandman

svidja mi se kako si uradio weathering ;) bash onako suptilno, a efektno

i nemoj mnogo da hranish gusenice ljubichicama da ne bi ti bio hranjen gusenicama :P  >:D :D

milanco

SUPER sitno ali dinamitno svaka ti cast :o
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Boki

Slažem se. Ostario si ga baš kako treba, čini mi se. Bravo.

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Momcha

Jedno pitanjce: zasto su ti  plinska kocnica na topu i okidacki mehanizam
u steel boji?Okidacki deo nije bio ceo steel,vec odredjeni delovi.Plinsku
kocnicu do sada nisam nigde video u boji celika,nju jedino mozes da nagaravis
od gasova preko osnovne.

Mixon

Quote from: Momcha on 25-03-2008, 07:40:58
Jedno pitanjce: zasto su ti  plinska kocnica na topu i okidacki mehanizam
u steel boji?Okidacki deo nije bio ceo steel,vec odredjeni delovi.Plinsku
kocnicu do sada nisam nigde video u boji celika,nju jedino mozes da nagaravis
od gasova preko osnovne.
Gasovi su na ovom topu u steel boji!  ;D  ;D  ;D

Ma ekstra ti je! Ja treba dva da uradim, ali me mrzi!  0:)

drazen

Odlicno ´- posebno mi se svidja  weathering na tako maloj maketi :o ;)

Profa

Evo fotke iz jednog muzeja (ubih se sada tražeći link ka originalu...) na kojoj je prikazan okidački mehanizam:

Što se tiče gasne kočnice, po Airfix-ovom uputstvu je data u boji čelika (u stvari još gore - kod Airfixa je aluminijum!). Prvo sam je tako odradio a onda ukapirao da je pogrešno... ali tako lepo iskače iz zelene da sam rešio da je za sada ostavim  ;D  ;)

Svima preporučujem ovu maketu - za jako male pare se u 1/72 uradi nešto što nije tenak, a usput se provežbaju skoro sve maketarsko-limarske tehnike ::) Naročito je dobra za vedžbanje početnika ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

Marko M

Ajoj. Ja sam počeo da radim ovu maketicu, pa mi je nestalo strpljenja. Odmah sam se setio zašto ne volim Airfix. Skidam kapu na strpljenju. Čisto sumnjam da će moj carrier ispasti ovako dobro.

T34

Super je! Možda, griješim, no da li bijela zvijezda ide i na britanske oznake?
Trebao je možda malo svjetliji da bude, posebno u ovom mjerilu.
Ali to su sitnice; jako mi se sviđa ;) ;) ;)

Profa

Quote from: T34 on 26-03-2008, 14:17:55
Super je! Možda, griješim, no da li bijela zvijezda ide i na britanske oznake?
Ove zvezde su bile u setu pa sam se i ja pitao, a po par slika na koje sam naleteo nisam zaključio da je pogrešno... Izgleda, naime, da su u toku Normandije bile vrlo česte. Evo šta kaže na tu temu Osprey New Vanguard 110 - "Universal Carrier 1936-48. The 'Bren Gun Carrier' Story":
"Five-pointed white stars served as a recognition sign for all Allied Armies at this time, not just the Americans." Opet, nema ih baš na svim slikama iz tih dana, ali...

Što se tiče nijanse - slažem se, s jedne strane, zbog skaliranja. S druge strane i slike su dosta tamne, tako da je istina negde između...
Bogu fala što sam Lala! :)