Roden 1/72 PKZ-2 Austrougarski helikopter 1918.

Previous topic - Next topic

Profa

Malo istorije prvog helikoptera čiji je prvi probni let - gle slučajnosti!! - izveden na današnji dan 1918. godine...

1916 je major Stephan Petroszy von Petrocz predložio da se osetljivi izviđački baloni napunjeni helijumom zamene helikopterom, koji bi bio manje osetljiv na vatru, manja meta, brže bio pripremljen za dejstvo i jeftiniji za korišćenje. Bilo je zamišljeno da se za njegovo pokretanje koristi Daimlerov avionski motor od 300 konjskih snaga koji je tada bio u fazi razvoja. Sam helikopter bi bio vezan kablovima za zemlju, a bilo je predviđeno da se u slučaju opasnosti koristi veliki padobran koji bi celu mašinu spustio na zemlju, dok bi se osmatrač iz kupole spasao posebnim padobranom.



PKZ-2, nazvan po ljudima koji su stajali iza ideje i pronalaska (Petroszy-Karman-Zurovec) je prilikom prvih letova bio pokretan sa tri Gnome motora od 100 konja, koji su preko zajedničkog prenosnog pogona i osovine pokretali dva suprotno-rotirajuća rotora. Helikopter je bio izveden u lakoj trouglastoj cevnoj konstrukciji koja je omogućavala brzo rasklapanje za transport, a ležao je na 4 vazdušna jastuka - jednom velikom u sredini i 3 na krajevima trougla.
Prvi probni let je izveden 2. aprila 1918. u fabrici Liptak blizu Budimpešte. Posle par letova je ustanovljeno da su motori preslabi, i zamenjeni su sa Le Rhone motorima od 120 konja. Sa ovima je dostizana visina od 50 metara, ali su motori opet bili preslabi i let je bio nestabilan - dodatno opterećenje su predstavljali kablovi kojima je helikopter bio vezan za zemlju...  :-\
Od celog projekta se odustalo 21. juna, pošto je zaključeno da je u kratkom roku nemoguće otkloniti komplikovane tehničke probleme...

Da pređemo na maketu - u kutiji se nalazi 50 delova od dobre plastike, od kojih su neki tako tanki da ćemo da vidimo kako ću da ih skinem sa rama; pored toga je dat set nalepnica i postolje:



Za reference ću koristiti knjigu u izdanju Albatrosa - Windsock Mini Datafile n° 2 - PKZ 2. WW1 Austro-Hungarian Helicopter. Knjigu preporučujem svima koje zanima ova tema ;)

Evo nekoliko detalja rama:



Svi delovi su čisti i precizno izliveni, praktično bez viška materijala. U Rodenu su se lepo potrudili, pa nigde (na vidljivim mestima) nema tragova kalupa  ;D

Šema bojenja je procenjena po slikama iz gorepomenute knjige:



Hvala mojim drugarima Aci i Goranu za ovaj poklon za rođendan, bolje stvarno nije moglo - kao da sam ja birao (a i nije da nisam ;D )
Bogu fala što sam Lala! :)