Huma Junkers Ju 288C

Previous topic - Next topic

Hartmann

      Ovu maketu sam trazio k'o lebac i nadjoh je u Mossonu  :). Kosta dosta (37 evra), al merak nema cenu.. Po meni ovaj avion, zajedno sa He 219, ima najlepsi dizajn medju nemackim avionima iz Drugog svetskog rata.

     Maketu proizvodi nemacka firma Huma, koja je najvise poznata prvenstveno po svojim visokim cenama, a onda po modelima nemackih aviona koji su manje poznati ili bili samo projekat.

     Ju 288 je spadao u grupu bombardera koji su izasli kao rezultat konkursa iz 1939. za projekat "B bombarder", tj. novog bombardera srednjeg dometa koji bi do 1942. godine zamenio Ju 88 i Do 217. Zbog visokih zahteva (nosivost 3.000 kg bombi, dolet 3.000 km i max brzina 600 km/h), glavni dizajner Junkersa, Heinrich Hertel, je akcenat stavio na jake motore, jednostavan dizajn i malu tezinu. Ju 288 je trebalo da bude pokretan sa 2 motora Jumo 222, koji su jos bili tada u fazi testiranja i prvi prototipovi Ju 288 su zbog toga bili opremljeni manje snaznim BMW 801 motorima. Tek je peti prototip bio opremljen Jumo motorima.
     Kada je bilo evidentno da serijska proizvodnja Jumo 222 motora nece biti moguca zbog nedostatka visokokvalitetnih materijala, reseno je da se na serijske avione postave DB 610 motori zbog kojih je ceo avion morao da se redizajnira. To je dovelo do stvaranja "C" serije koju ova maketa pretstavlja. Nekoliko komada ove serije je napravljeno i testirano, ali serijska proizvodnja nije mogla da pocne zbog nepostignutih boljih rezultata ni sa jakim motorima DB 610. Prototipi koji nisu bili unisteni tokom testiranja su iskorisceni u anti-tenkovskim operacijama.

     Sto se same makete tice, sastoji se od 119 delova sive i 4 dela od prozirne plastike. Paneli su u negativu i lepo uradjeni. Kabina nije mnogo detaljna, jer su zamena za instrumente dekali, ali uz doradu moze ispasti fino. Bombaluk se moze opremiti sa 2 bombe, ali onda se trup mora seci da bi se vrata bombaluka otvorila (?). Prozirni delovi su cisti sa jasno definisanim ramovima.
     Sastavnica je detaljna i razumljiva, sa par fotki unutrasnjosti i jednom velikim 3D profilom ovog aviona. Dekali nisu Bog zna sta i dati samo za jedan prototip, ali pristojno izgledaju.

Evo i slika:

Kutija makete


Sastavnica


3D profil


Ram sa prozirnim delovima


Ram sa plasticnim delovima


Ram sa trupom


Detalj sa trupa


Ram sa krilima


Motor DB 610


A ovako izgleda sastavljen. Mean machine  >:D!
http://www.hsgalleries.com/gallery04/images/terminado2.jpg

Sve u svemu, lepa maketa. Ko je zaludjenik za Luftwaffe i spreman da izdvoji 40ak evra za ovu maketu, preporucujem  :D!
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Profa

Dobro predstvaljanje i još lepša mašina  ;D
Čine mi se bitnim dve stvari, bar koliko vidim na fotkama - nema viška materijala, a ni pin markovi nisu postavljeni na strateškim mestima - vidljivim a teškim za uklanjanje ::)
Hvala za ideju... Sad još samo raščistiti štek i izdvojiti tu sitnicu evrića  :-\
Bogu fala što sam Lala! :)