ISU-152 1:72

Previous topic - Next topic

he@d

Pazi sad.
Znam da sam u predstavljanju rekao da zelim kritike, kritike i samo kritike, ali nadam se da cete me razumeti. Ovaj mali Rus je vise odradjen kao trening nego bilo sta drugo. Da ne bude zabune, ja cu ga dovesti do kraja i zelim vase komentare i kritike. Ovo je moj prvi oklop, drugi ili trci rad sa AB-om i ujedno proba kako mi sve to ide posle duzeg vremena. Najverovatnije ce na kraju ovaj tenkic u vodu sa malo detardzenta pa sve iznova, a mozda i ostane kao pokazatelj kako sam nekad radio, a koliko sam od tada napredovao. Evo slika pa vi raspalite.






Jos jednom, na sanducima sa kritikama pise "Ne stedi" :-\ :-\ :-\

Sandman

mozda je malo svetlija braon boja osushenog blata za ovakvu shemu ili si tu hteo da simulirash efekat rdje?

to mozda jedino malo bode ochi, inache sasvim je zanimljivo ispala bela boja ili tzv. "white wash".....

kako si radio taj efekat? erbrashem ili chetkarenjem?

da sam na tvom mestu ne bih ga bacao u deterdzent ;) sasvim pristojno izgleda za tvoj prvi tenk pa nek ostane kao podsetnik za neka buduca vremena kad budesh uznapredovao da uporedish novije radove sa prvencem ;)

za gusenice savet kad budesh stavljao - nemoj ih farbati ovako svetlom braon bojom kao blatom - uzmi malo tamniju nijansu braon kao osnovu pa onda meshaj sa malo crne i malo svetlije braon ali onako nejednako - zavisi da li hocesh efekat vlaznog ili suvog blata/zemlje na njima... i obavezno na kraju gazne povrshine gusenica drajbrashuj sa bojom metala (Model Master Steel radi posao)... ubaci i kojy ogrebotinu na telu tenka - pokushaj da zamislish kako se tenk kretao i o shta je mogao da se izguli (drugo vozilo, drvece, zbunje,....) pa shodno tome nanosi pravac ogrebotina ;)

samo napred, sasvim soldian pochetak! ;)

Profa

Slažem se sa Srkijem, ova braon je više narandžasta i odskače pomalo...  :-\
Druga stvar na koju bih ti skrenuo pažnju je spoj polutki cevi - vidi se, naime... Trebalo je to da malo bolje išmirglaš.
Ostalo mi se sviđa - izgleda kao tenk koji je prošao put od Urala do Berlina, a potom ostavljen u nekom zapećku nekih 20 godinica...
Sve uz svemu, za prvi oklop sasvim OK - nikako ne bacati/renovirati! :D
Bogu fala što sam Lala! :)

Boki

Slažem se sa Sandmanom i Profom. Boja blata je previše narandžasta ali i ja imam problem da pogodim boju blata :-[ . I primedba za cev stoji, a čini mi se da i točkovi previše sijaju :) . Bela je ispala fenomenalno i izgleda dosta realno. Baš me zanima kako si je radio. Sve u svemu, za prvi rad, ovo do sada je mnooogo dobro. Predlažem da malo zagaraviš cev.
Sve u svemu, nema potrebe za deterdžentom. Biće ovo lepa maketa na kraju ;)

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Momcha

Sve u svemu uz savete prethodnika,trebas da sacuvas ovu maketu,
jer ces bolje uociti svaki svoj napredak u ovom hobiju,i za prvi oklop
ovo je odlicno  :D

he@d

#5
Ljudi maketa izgleda mnogo bolje na slikama nego uzivo verujte. ;)
Salim se.
Ok, malo sam nesiguran u farbanju, weatheringu (valjda se ovako pise), wash-u, da se videti iz prilozenog.... ??? ???
Posto sam deficitaran sa bojom, pastelima,.... tj sve mi poprilicno fali, tehnika ovog white wash-a i nije bila tako komplikovana.

Na izlakiranu maketu (sjajni akrilni lak) air brush-om sam naneo tanak sloj bele MM flat white. Sacekao nekih 10 min i onda cetkicom umocenom u MM Acryl Cleaner laganim potezima bez mnogo pritiska, prelazio preko zeljenih povrsina. Ponavljati do zeljenog efekta.  Pokusao sam isti postupak i sa alkoholom, rezultat je identican samo malo duze traje.
Na bocnim stranama kupole, belu sam nanosio cetkicom, cekao 10-tak min i opet isti postupak.
  Procitao sam u nekom casopisu za ovaj white wash, ali ga je autor primenjivao sa enamel belom bojom, koju je nanosio airbrushom, zatim maketu prlakirao lakom za kosu :o :-[ i onda thinerom sa ravnom cetkicom, prelazio preko zeljenih delova.
  Boju blata sam radio od kreda u boji. To je bio pravi izazov. Kao pravi zlikovac, dok mi cerkica(4god) nije gledala, maznuo sam cetiri krede u boji. Narandzastu, belu , zutu i mislim da je bila oker. Pri rendanju narandzaste i oker uhvacen sam na delu i uz teske pregovore sa jacim umom od mog, olaksan sam za 2 nova pakovanja kreda kao odstetu i nauk da se zlocin ne isplati.
  Ostalo znate, narandzasta je preovladala i sad Rus izgleda, kao da je proleteo kroz citavu stambenu cetvrt, jedno tri cetiri puta, ili je zalutao u ciglanu, a kad su vec tu, da pomognu malo proletarijatu, pa su prevezli jedno tonu dve cigala, posto viljuskara u to vreme nije bilo.


Hvala na komentarima i kritikama. Ubediste me da ga ne potapam u detardzent. Sad da navalim na ispravke i na nabavku enamela i uljanih boja, malo pastela, mozda i malo pigmenata, pa malo alata, pa jedno 10-tak maketa..... Sta da vam kazem bolest. ;D ;D ;D

Profa

Quote from: he@d on 07-06-2008, 01:46:08
Sad da navalim na ispravke i na nabavku enamela i uljanih boja, malo pastela, mozda i malo pigmenata, pa malo alata, pa jedno 10-tak maketa..... Sta da vam kazem bolest. ;D ;D ;D
Ma nije... To se zove hobi, bar na ovom forumu ;D E, sad, što nas "u spoljašnjem svetu" čudno gledaju i za susednim stolom se klade oko toga "čime se bavimo" jer pokušavaju da prate naše rasprave, to je druga stvar >:D ;D >:D

Naravoučenije za krede: idi kupi sebi jedan paket, izaći će te jeftinije nego da plaćaš ćerci odštetu (2 paketa) za dve delimično narendane krede... :o :-\
Bogu fala što sam Lala! :)