UM 1/72 BT-7 (1937)

Previous topic - Next topic

Sandman

Ovu maketu sam reshio da spremim za septembarski Braillescale krug - tema je Blitzkrieg 1939-41 - a ovaj malishan ce prema dekalima iz kutije za taj period imati zimsku kamuflazu....



danas sam sklopio skoro celo telo tenka...





delovi se manje vishe uklapaju OK, jedino su pojedini delovi sprua koji drze delove jako blizu samih delova pa je potrebno malo vishe shmirglanja....

milanco

uuu bas zanimljivo bice valjda gotov mnogo toga radis odjednom a iz iskustva znam da ne ide bas lako ;D
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

T34

Ha ha "...tri tenkista tri vesela druga..." ;)
Jedva čekam vidjeti ovog!

Suhoj

Zanimljivo, cekamo nastavak :)

Sandman

nastavljaju se radovi i na ovom malishanu...

tochkovi sklopljeni i chekaju postavljanje na svoje mesto...



ceo tenk je dobio sloj Tamiya gita razredjenog sa nitro razredjivachem radi texture chelika...





ventilacioni otvori iznad motora su bili od izlivene plastike shto je delovalo totalno nerealno pa sam ih izdubio nozicem i Tamiya skrajberom.... nije savrsheno ali kad se zafarba u crno bice OK, a treba josh da pogledam da li Extratech ecovana mrezica (generichka plocha) odgovara onoj koju je ovaj tenk imao pa ako je moguce dodacu plochice sa tom mrezicom preko ovih otvora jer je tako i bilo uradjeno na pravom BT-7!



taman rekoh u prvom postu da se delovi manje vishe uklapaju kad ne lezi vraze....napravio sam mali previd prilikom postavljanja "krovnog" dela tela tenka tako da sam imao problema da uklopim ovaj prednji deo ispred vozacha - pritom je deo krenuo da se lomi na pola pa je prilikom lepljenja ulegao na unutra.... epilog je bio da sam morao poprilichno gita da nanosim ovde i sad taj deo uprkos shmirglanju i popravljanju obliak deluje ulegnuto i malo oblo umesto daje ravna plocha :( u svakom sluchaju zalepio sam i poklopce na tom delu pa ako zatreba mozda cu josh da popravljam izgled... shta je tu je....



kupola je takodje sklopljena i dobila je svoj sloj "texture"...
ostaje samo da se zalepi zadnji mitraljez kao i prednji koji stoji na korenu topovske cevi (mantlet?)





sam koren topovske cevi nisam lepio jer moram da produbim skroz ovu rupu za cev - necu koristiti UM cev vec metalnu cevku od firme Armorscale - prva maketa na kojoj primenjujem i ovu doradu!



za sad toliko...

Profa

Ne deluje mi tako strašno taj spoj... Jeste malo ulegnuto, ali sa dobrim guljenjem i prljanjem ćeš možda moći da simuliraš neko oštećenjce (hmmm....)
Sa druge, strane, čini mi se da je tekstura malo pregruba za skalu ??? Možda to samo fotke lažu, makro je čudo... :-\
Bogu fala što sam Lala! :)

T34

Lipo! Ali mislin da nisi triba teksturirat poklopce na kupoli ;)

Sandman

Quote from: T34 on 24-06-2008, 14:53:52
Lipo! Ali mislin da nisi triba teksturirat poklopce na kupoli ;)

ahaa... nije frka, oshmirglacu njih tj. "ispolirati".... textura uzivo nije toliko gruba - mozda tako deluje na slikama jer makro mod hvata sve detaljchice a ja pritom slike u Photoshopu dodatno izoshtravam kako bi detalji bili bolje vidljivi, tako da i sve to deluje malo jache nego jeste ;)

Sandman

nastavak radova....

cev topa sam reshio da zamenim metalnom, firme Armorscale - kupljena u Moshonu proletos za nekih 2EUR - zaista mala cena a vredi jer dosta poboljshava realistichnost...



ovde se vidi razlika izmedju plastichne cevi iz makete i metalne od Armorscale-a...





cev je superlepkom zalepljena na svoje mesto....



zalepljeni su i delovi prednjeg ogibljenja tj. nosachi tochkova...



prednja i zadnja mitraljeska cev na kupoli su zabushene mikroburgijom i postavljene na svoje mesto....





sledi lepljenje delova gde stoje farovi i njihovo uklapanje sa prednjim blatobranima - chuo sam da ce ovde biti problema oko uklapanja, pa cemo videti kako cu se snaci oko toga....  ::)

Eraser

Boga mi Sendy ti bas ostro napadas makete ovih dana  ;D ;D tako i treba.
Lepo napredujes,a cev je  :o :o :o i to samo za 2e :o :o


Aki

lepo,cev je super,mada ni ova plasticna nije toliko losa 0:)

chemical_ali

opaa tekstura je odlično ispala,ja inače koristim cyanofix ljepilo za to,ali ova tehnika mi se također čini jako dobra!maketa napreduje odlično,očekujem brzi nastavak :)!!

Sandman

radovi na samom sklapanju ovog tenkica su maltene gotovi - samo josh da se malo doradi textura na telu tenka na pojedinim mestima, i josh po koja sitnica ... a onda prajmerovanje....

no, da napravim malu retrispektivu shta je sve odradjeno od zadnjeg posta...

prostor za ventilaciju na bokovima sam zafarbao u crno jer sam nashao reshetke da pokrijem ove izdubljene povrshine...



u motorskom delu sam suvishe izvitoperio ecovani deo koji se naslanja na izduvne grane - trebalo ga je skratiti za 1mm, a metal od koga je UM napravio eceraj je suvishe debeo za lagano seckanje, imajuci u vidu da je ovaj deo mali i praktichno ga je jako teshko lepo drzati pri sechenju - tako da sam napravio taj deo od stirena i zalepio ga technim lepkom...



izduvne cevi su zabushene mikroburgijom...



a ovo je komplet eceraja koji sam lepio:

- reshetka za motor
- kuke za kabl za vuchu koje idu na nosni deo
- kuke za vuchu koje idu pozadi (jako tanki eceraj koji je trebalo saviti na razmak od 1mm)
- reshetke za ventilaciju koje sam iskoristio od Extratech seta za avione u 1/72



u medjuvremenu sam zalepio prednje blatobrane - ispostavilo se da su se jako lako uklopili tako da je moj prvobitni strah od uklapanja ovih delova bio neosnovan! takodje sam zabushio rupice kao osnovu za farove...



gusenice... i na ovoj maketi ono shto me je najvishe namuchilo :(
iako sam pazljivo pratio sastavnicu i referentne crteze, ispostavilo se da uklapanje nije ishlo bash najbolje :(
izgleda da je duzina samih gusenica kad se spoje u "krug" oko tochkova veca od samog obima tochkova!?!
epilog je da gusenice na zadnjem tochku malo vise sa obe strane...





inache, same gusenice se jako dobro sklapaju jer imaju zljebove koji se fino uklapaju, ali je UM napravio greshku u odlivcima! naime, prateci pazljivo tok postavljanja linkova dolazi se do ovog koraka gde se dva identichna linka nadju jedan pored drugog (dva linka na pregibu koji imaju ovo elipsasto ulegnuce na sredini)! da bi se to ispravilo trebalo bi da se taj segment okrene za 180 stepeni, ali onda ne bih imao odgovarajuce zljebove za uklapanje segmenata pa bi tu palo hirurgije i sigurno bi bilo vidljivo kasnije, pa sam reshio da ostane ovako....



reshetke za bochne ventilacione otvore sam uradio od Extratech seta reshetki za avione u 1/72 - oblik otvora na reshetki nije onakav kakav bi trebao da bude (pravougaone rupice trebaju!) ali je ovo najsitnija reshetka koju sam nashao, a na zalost, ni sam ne znam iz kog razloga, ali ne kupih pre par nedelja Extratech reshetku pravougaonog oblika za vozila u 1/72 od 0,5mm - to bi bilo mnogo realnije reshenje no dobro, meni se svidja i ovako :)

poshto je reshetka legla malo izbocheno u odnosu na otvor, od stirena sam napravio novi "krov" na ovim otvorima koji malo shtrchi preko reshetki, shto i jeste sluchaj na pravom BT-7....



farovi i kuke za kabl za vuchu su postavljeni na svoje mesto...



a i reshetka motora je lepo legla posle malo savijanja "slobodnom rukom"....
zar sad ne lichi na Braun aparat za brijanje? :D :D :D  ;D



ovde se vide kuke za vuchu na zadnjem delu...



a od Miliputa sam napravio platno koje je na ovom delu tenka stajalo - na dosta referentnih slika sam video ovaj detalj i chini mi se da dosta poboljshava realistichnost makete :) kad se ovaj smotuljak Miliputa osushi/stvrdne, ostaje samo da mu josh nalepim "kaisheve" na ova ulegnuca od Tamiya trake... kao i da sam zamotuljak zalepim na maketu...



i evo na kraju par slika kako sam tenkic sada izgleda ....





PELE

Svaka cast majstore! ;) :D. Meni se jako svidja, pogotovo kako si uradio onako rapav oklop. A sto se tice gusenica stavi malo blata napred i nazad, i nema nista da se vidi! :D :D ;) ;D

Profa

Dobar mališan, Srki, nema šta! :D
Samo  jedna zamerka/pitanjce: zar nisi mogao da skratiš gusenice na zadnjem točku za jedan članak? Deluje mi da imaš taman toliko viška ???
Što se Braun aparata tiče, ja u rezervnim delovima imam jednu staru mrežicu sa mog vernog 1008 koju čeka baš takva primena ;) ;D
Bogu fala što sam Lala! :)