Zundapp KS 750 Wehrmachtsgespanne - Esci 1:9

Previous topic - Next topic

Goran

Pozdrav,

Kada sam pisao recenziju ovog modela na našem forumu, kao zadnje riječi naveo sam da će ovaj model čekat završetak Shermana kojeg radim....neće biti tako, nisam mogao odolit ovoj maketi, tako da će Sherman pričekat još dva-tri tjedna. 

Huh...lijepo je raditi ovako veliko mjerilo, pinceta vrlo rijetko zatreba.. 
Samo slaganje počeo sam mašinom. Sastavnica sugerira raditi ožičenje prije bojanja, no ja sam to odlučio ostaviti za kraj, s obzirom da su svi dijelovi koji trebaju biti ožičeni lako dostupni. Također, neću koristiti dijelove koje je priložio proizvođač, već ću koristiti pravu žicu.

Složena mašina:


Obojana u crno, kao temeljna boja:




Nakon crne, mašinu sam obojao u dva sloja, za prvi sloj sam koristio MM Steel te nakon nje Alcald Steel boju. Nakon dobrog sušenja gloss laka krenuo sam u prvu fazu washa i weatheringa:




Slijedeća stvar, s kojom ću za danas i završiti, bilo je slaganje rezervoara i simulacija oštećenja na njemu. Oštećenja sam radio tako da sam lemilicom lagano zagrijavao plastiku i vrhom pincete utiskivao oštećenja:


Slijedeće što sam odlučio slagat je prikolica i podvozje prikolice te pripadajući blatobran. Što se tiče cijele sheme bojanja makete, odlučio sam se za varijantu Dunkelgelb. Ta boja je nakon 1943 godine nanošena preko German Grey boje, pa sam i ja odlučio pratiti taj redoslijed. Također, taj prelaz će biti vidljiv, s obzirom da planiram raditi chipping.

Blatobran prikolice:


Unutrašnju stranu blatobrana sam namazao ljepilom te posipao prosijanim pijeskom, radi simulacije prljavosti.

Slijedeća stvar koju sam napravio je podnica prikolice; originalna je plastična sa vrlo lošom teksturom drveta, tako da sam to promjenio, koristeći balzu.

Originalna podnica:


Dorađena podnica:


Prikolica zalijepljena i pokitana. Na moje veliko čuđenje, i nije trebalo toliko kitati, samo spojeve pravilno stisnuti. Kada sam radi testa radio suhi spoj, činilo mi se da neće pasati, ali eto ugodnog iznenađenja:


Najviše muke do sada mi je napravila rama, prilikom transporta do mene kutija je dobila po piksi i to tako jako da je desni dio rame pukao na tri vitalna dijela, koja sam odmah po primitku paketa išao lijepiti dok ih nisam izgubio...Tu sam napravio najveću pogrešku jel nisam gledao..Očito je rama (ili cijela maketa) bila na suncu i rama se dobro popigala, tako da sam jedva izašao na kraj sa njom.
Osim toga i proizvođač se dobro pobrinuo ostaviti ogromne pinmarkove i veliku količinu odljeva...






Na kraju ipak nije tako loše to sve skupa ispalo..Ramu sam zalijepio, sve osim bočnih kutija, prikolica i rama su dobile temeljnu boju.







Goran

Nakon što sam na prikolicu nanio German Grey boju, odlučio sam po rubovima prikolice napraviti preshading koristeći MM Rust boju. Slijedeće što ću napraviti kada se sve dobro osuši je sloj laka za kosu na kojeg dolazi sloj Dunkel Gelb boje. Što se tiće chippinga, tehnika koju ću koristiti biti će lak za kosu.





Isto to sam napravio i na rami:


Nastavak u zadnjih dan-dva posla, malo po malo:

Kao što sam u predhodnom postu napisao, za chipping ću se služiti metodom "sprej za kosu". Procedura je vrlo jednostavna, jedino je problem što se po ovim vrućinama sve prebrzo suši (naizgled..)

Dakle, na prikolicu sam nanio dva sloja laka za kosu:




Nakon sušenja od nekih sat-dva, nanio sam dunkelgelb akrilnu boju od MM-a u tri sloja. Na prikolicu je otišla cijela bočica




Dunkelgelb boju sam ostavio da se suši nekih 15-ak minuta, na dodir je bila potpuno suha; sada na red dolazi oštar kist kojima po mjestu gdje želimo chipping lagano stružemo, do boje ispod:


Lagano struganje kistom daje slijedeći rezultat:












gasha

Odlicno odradjeno ostarevanje. Deluje vrlo realisticno.

Sandman

super Gorane - svidja mi se ovaj tutorial fazon pisanja ;)

odlichno izgleda za sada, nego me samo buni malo ovaj deo posle skidanja dunkelgelb - nekako ne vidim sloj rust boje ispod ogrebotina?!?  ??? a kapiram da je poenta da se on vidi ispod ogrebotina?  :-\

jesi li za ovaj postupak skidanja dunkelgelb boje, chetkicu umakao u alkohol ili samo suvom chetkicom simulirao ogrebotine?

gasha

Meni to ispod deluje na prvi pogled kao osnovna boja, mada mozda je samo boja plastike. Bilo bi bolje da si presao sa rust prvi sloj pa onda ogulio. Zadnji deo mnogo bolje izgleda.

Goran

Taj sloj sa rust bojom mi nije ispao kako sam planirao, ali njega ću popraviti naknadno, airbrushem, na pojedinim mjestima. Možda rubove također malo popraviti sa pigmentom. Nije mi bila namjera cijelu maketu bojat u rust, pa da se chippingom dođe do nje, već da se kroz chipping vidi german grey boja.
Kist nije umakan u ništa, dakle, suhi oštar kist i struganje po jednom mjestu dokle god nisi zadovoljan chippingom.

Goran

Evo još malo napredka..

E sad, nije moglo bez vaginalije, barem jedne, ali za to sam ja kriv; moja prvobitna volja za postavljanje dekala na Zundapp bile su oznake 8-e SS Panzer divizije "Florian Geyer" i tako, odrežem ja lijepo dekale i uronim ih u mješung octa i tople vode, pričekam malo a kad tamo, dekal je valjda s vremenom raspucao i samo je mene čekao... 

No, nema veze, nakon toga sam odlučio postaviti dekale 2-e SS Panzer divizije "Das Reich". Obje su 1943 bile tamo gdje je trebalo.. i Zundapp zajedno sa njima , a prema tome pripremam i podlogu, pogodite koju...

Nakon traktiranja, slijede slike: ima zericu silveringa, ali kažem, dobro da su uopće nasjele na svoje mjesto, s obzirom na godinu u kojoj su proizvedene:





jučer navečer i danas popodne bio malo vrijedan..Prikolica je dobila wash sa uljanom crnom bojom i prilično sam zadovoljan rezultatom. Nakon washa sam prikolicu prelakirao gloss lakom, namjestio sjedalo i naslon koje sam također obukao u kožu kao i sjedala, nakon sušenja ću se još malo poigrat sa uljanim bojama.





Rama je također dobila svoju dozu chippinga, negdje mi je uspjelo ostavriti naum, negdje nije, ali sve u svemu mislim da nije loše. Iduće na redu je wash na rami i sve ostale delicije.. Na mašini također imam još posla (osim žica), nisam baš zadovoljan kako je sve ispalo nakon washa pa sam ju ponovno prelakirao, čeka tretman sa uljanim bojama:











Toliko za sada, pozdrav.

Kerber

Izgleda veoma realisticno...tu i tamo kao da je prosao kroz "bocage", u punoj brzini  ;), ali ogrebotine imaju smisla. Ima ih i svezih i starih. Posebno mi se dopao izgled onih, gde se boja onako nagomilala sa strane...Vrlo dobro ! ;D
Pozz !

Goran

Nastavak štorije Zundapp; danas popodne sam koristeći uljane boje napravio lagana zatamnjenja dunkelgelb boje. Koristio sam yellow ochre, dark earth, brown i light earth. Malo su slike lošije, budem opalio koju po lijepom vremenu.
Također sam počeo i završio kotače za prikolicu, koju za sada smatram gotovom, dok je ne pričvrstim za motor, koji još nije dobio obečani wash...na kraju ionako moram sve zajedno dodatno zaprašiti svijetlim pigmentom, no ima vremena za to.

Prikolica "uređena" uljanim bojama:








Nakon što na prikolicu dođe završni sloj mat laka, napraviti ću lagani drybrush po rubovima.

Zaprašeni kotači i malo pigmenta po prikolici, čisto da vidim na što će to ličiti:


medico

dok je boja josh bila sveza mozda je trebalo zaposliti i cackalicu pa napraviti odredjen broj ogrebotina nepravilnog oblika na ushtrb ovih crtastih bar za moj ukus , ovako deluje kao da je u punoj brzini projurio kroz jako trnovito zbunje....kako li je tek prosla posada ...aoj  >:D
sve u svemu svidja mi se jesh jedna odlicna maketa iz tvoje radionice

T34

Što ću ja ovo komentirati :) !
Vrhunski je!