DVE NEMACKE ZVERI KingTigar i Panter u 1:72

Previous topic - Next topic

djos & filip

Posle male pauze, porodicna radionica opet u pogonu :)
Posle komentara mog sina "tata opet ces da psujes", sto se odnoilo na sastavljanje gusenica na ovim malisanima, zaintacili smo se obojica da ce OVAJ PUT BITI BOLJE.
Na nase zadovoljstvo, i moram da napomenem uz koriscenje vasih saveta sa kutka, ovaj put je ispalo i bolje i lakse.
Da vise ne gnjavim, ostalo je da polepimo detalje i krenemo u "prljenje"

Kako su nam ovo tenkovi redni broj 2 i 3, nadam se da nisu toliko losi.

Veliki pozdrav svima od nas dvojice.

napomena obe makete su Revell 1:72
















Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Goran A.


djos & filip

Dopuna, ovaj je zakasnio na paradu. Sada svi grupno idu na detaljisanje i prljanje.

Pozdrav







Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Boki

Super izgledaju. Priznaj da bez Filipove pomoći ne bi izgledali ovako dobro ;) :D
Gusenice lepo izgledaju. Biće još bolje kad budu gotovi.
A sad sledi najinteresantniji deo - prljanje  :D

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

djos & filip

Hvala
sto jes jes dete je bilo zaduzeno da pravi gliste od blu tac-a i da ih redja po tenkicima.
Sto se tice prljanja, UFFFFF, ne znam da li prvo da ih premazem prontom i to cetkicom ili brushem?

pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Sandman

Quote from: djos & filip on 28-07-2008, 09:35:23
Sto se tice prljanja, UFFFFF, ne znam da li prvo da ih premazem prontom i to cetkicom ili brushem?

lepo je ispalo farbanje....
svidja mi se kako su ispale tufnice za ambush kamuflazu na King Tigeru...

koji brash koristite - malo se vidi kao oversprej izmedju kamuflaznih boja...
ali generalno svidja mi se kako su oba tenka ispala....

a shto se tiche prljanja, pronto obavezno stavi kao osnovu za dalje - nakon pronta stavi dekale jer je dekalima potrebna gloss podloga - zatim nakon dekala ponovo ide sloj pronta da zashtiti dekale od skidanja i da se onemoguci efekat silveringa (presijavanje providnog filma od dekala).... a zatim ide tzv. wash - jako razredjenu (najcheshce) braon boju chetkicom nanosish u coshkove i u linije panela... a zatim se wash kapilarnim sistemom sam prenosi dalje niz linije panela... kad se malo prosushi, vishak washa skidash maramicom, a zatim posle idesh sloj matt (ili semigloss) laka kao podlogu za nanoshenje pigmenata/pastela koji simuliraju efekat prashine...

ovo ti je standardni redosled radnji kod prljanja vozila... varijacije su naravno moguce i uvek se kroz vezbu i rad provali po neshto novo ;)

bitno je samo raditi lagano i prekinuti u momentu kad pomislish "josh samo malo", jer se kod ostarevanja/prljanja lako predje granica - to je ona chuvena maketarska uzrechica "josh samo malo, josh samo malo...PREVISHE!" :D

pozz i srecan rad ;)

djos & filip

Hvala na savetima, probacu da ispostujem.

Airbrush je AZTEK 47o i uzasno budjav kompresor pravljen od motora frizidera bez rezervoara za vazduh i svih djakonija za odvajanje kondenzata itd. Tako da do sada prskalicu nisam ni koristio i ovo su pocetni radovi :( vrlo mucni...

Razmisljam da pazarim uskoro neki kompresor, npr IWATA..

Molio bih te za preporuku, da li da idem u smeru ovih gotovih kompresora ili da kontaktiram nekog sa MK ako pravi kompresore, posto sam cuo da neko to radi. Bez obzira na KOLEGIJALNOST :) na kutku molio bih te za savet.

Hvala na svemu, pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Sandman

za kompresore zaista nisam preterano kompetentan, ali svakako mozesh da kontaktirash medica da vidish da li i dalje radi kompresore.... ja koristim made_by_medico kompresor i extra sam zadovoljan! em tiho radi em pouzdano sa svim potrebnim regulatorima....

inache, takodje koristim Aztek 470 (4709 model), tako da smo tu negde ;)

djos & filip

Jos jedno pitanje i ne gnjavim vise obecavam.  0:)

Pronto nanositi cetkicom ili prskalicom?

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Sandman

bolje prskalicom... iz vishe slojeva sa pauzama izmedju prskanja da se prethodni sloj malo prosushi...

djos & filip

Pre nego sto nastavim sa Avanturom, zamolio bih cenjene kolege da me posavetuju oko weatheringa.

Posle sloja Pronta, uspeo sam skoro da upropastim maketu u totalu sa wash-om. Mesavinu crne i braon akrilne boje sam dobro razredio, tako da je vise licilo na obojenu vodu, i nanesem oko ivica i panela. Sve je to lepo izgledalo dok se nije malo osusilo i kada sam probao da stapicima za usi skinem visak boje.......nije nikako islo :(, bojs se jednostavno nije skidala????  Probao sam da skidam jedino vodom, posto sam se bojao da ne ostetim sloj pronta ako krenem sa necim agresivnijim. Sve u svemu uslediolo je igranje sa Tamiya "weathering sminkom" i ovde sam stao.

Par pitanja:

a> kako je stvarno najbolje praviti wash i kako ga skidati. Procitao sam tonu uputstava, ali ili sam nesto pogresno shvatio, molio bih za praktican upotrebljiv savet :)

b> sta bi jos trebalo uraditi na ovoj maketi da bi se dovela U RED.

Naravno ostalo je da jos stavim kablove, lopate itd...

Ne bih vas smarao da me ne cekaju jos Panter i JagdTigar, pa da probam da ih ne upropastim :)

Hvala unapred i veliki pozdrav










Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Goran A.

Nije ti ovo upste lose, ne znam sta si hteo ali dobro izgleda. Za wash koristish razredjeni tus temperu ili jako, jako razredjenu mesavinu uljanih boja ( za ovu mesavinu ne cekas da se dugo susi) koje su ustvari prljavi razredjivac. Posto tu nema jake pigmentacije lako se skida. Sve to mora ici na LAK povrsinu. Ako je iole bez sjaja tesko ce se skinuti.

Boki

a) Za wash možeš da koristiš i obične tempere ili vodene boje (pozajmi od Filipa ;) ). Prednost je da se lako skidaju pa nije problem skinuti višak (ili čak, ako ti se ne sviđa, skinuti sve pa iz početka), a mana je da se previše lako skidaju :D . Rešenje je da, kada završiš, obavezno izlakiraš mat lakom i on štiti boju od daljeg skidanja.

b) Meni ova maketa izgleda prilično "dovedeno u red" :D ;) . Super je. Jedino možda jaaaako blagi drybrush nekom steel bojom po gusenicama. Ništa mi više ne pada na pamet. :-[

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Otto Skorzeny

Za wash, bar kod mene, se najbolje pokazalo kombinacija izrendani pastel+voda+kapo Ferija(za sudove).
Nanese se na maketu posle prontiranja, sačeka se 15-tak minuta i lagano se skida sa štapićem za uši.  ;)

djos & filip

Hvala vam

trebalo mi je malo moralne podrske :) doradicu ovu "kantu" jos malo pa krecem na ostala dva pratioca. Na prvom cu da isprobam wash temperama....pa sta bude :)

Kad zavrsim stavljam "najzad" prve slike u rubriku ZAVRSENE MAKETE :)

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......