Academy 1/72 P-47D Thunderbolt "Eileen"

Previous topic - Next topic

ubermagog

Stavi pored 10 dinara, biće delovi još manji - bićeš onda veći džedaj  :naughty

Sandman

Quote from: AG02 on 25-12-2011, 21:11:28
Kadhoces da se super lepak brzo osusi, umoci delove u vodu, suvo odmah.

Znam, voda je akcelerator za super lepak, samo što se onda javlja kristalizacija lepka i spoj postaje mnogo krtiji nego običnim sušenjem - ovom prilikom ne žurim nigde pa nek prirodnim putem sav višak lepka ispari...  :)

Sandman

Nastavljamo dalje sa "staritetima iz naftalina"... :D



Pošto P-47 ima navigaciona svetla urađena kao lampice u blister poklopcima odgovarajućih boja (crvena i zelena), a prekriveno prozirnim pleksijima na krajevima krila, rešio sam da i ovaj detalj dovedem na svoje mesto - na maketi su krajevi krila naravno u boji plastike.

Prvo sam odsekao vrhove krila gde se nalaze navigaciona svetla, i zafarbao ćoškove u Chrome silver, simulirajući unutrašnju oplatu - negde je bila u boji Yellow Zinc Chromate, a negde u boji metala - usled nedostatka referenci za "Eileen" odlučih se na Chrome silver...



Navigaciona svetla sam napravio od po 2 slepljena komadića prozirne plastike sa poklopca kutije od CD-a, u kojima sam nožićem "ugravirao" oblik samih lampica i zafarbao ih u odgovarajuće boje...



...a zatim sam te delove superlepkom zalepio na vrhove krila.



Nakon sat-dva turpijanja i šmirglanja raznim gradacijama vodenih šmirgli + Gunze "šmirglama" za poliranje + Gunze Polishing Compound hemijom za poliranje, svetla su gotova!



Mehurići koji se vide na ovim poslednjim slikama su rezultat lepljenja superlepkom - sastavljano je iz dve polutke plastike po horizontali. Mogao sam ovo da odradim i od debljeg komada prozirnog sprua, ali je poklopac CD kutije prozirniji i čistiji... Uživo se jedva primećuje, tako da je krajnji rezultat dosta uverljiv!  ;)



Još par nekih finesa sledi, pa krećemo sa prajmerovanjem (konačno, posle toliko godina!)...

Jadgkommando

Odlichno, za te sitne balonchice ja se ne bih sekirao. Samo ga ti farbaj uskoro 8)

Pozdrav!
Dusan.

Tomcat

Ja tek sad vidim da si nastavio rad na ovom P-47. Super, bilo mi je bas zao kad si zastao sa njim u kampanji  ;)
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

medico

stvaro naftalinski projekat  >:D lepo izgledaju staklici pa pozicionim svetlima ! u 1/48 bi izgledalo josh efektnije !

Pitam se da li bi se isti efekat postigao vakumiranjem providnim stirenom ivice krila na mestu svetla pre isecanja .
....jedino posle bi trebalo iztrimovati da sve lepo legne na svoje mesto !

Sandman

Quote from: medico on 03-07-2012, 18:31:54
Pitam se da li bi se isti efekat postigao vakumiranjem providnim stirenom ivice krila na mestu svetla pre isecanja .
....jedino posle bi trebalo iztrimovati da sve lepo legne na svoje mesto !

Mislim da bi bilo još efektnije po pitanju prozirnosti, s tim što bi onda samo svetlo (crvene i zelene lampice) trebalo napraviti od komadića stirena/sprua, zafarbati i zalepiti na krilo.

Čak bi i prozirna plastika u odgovarajućim bojama mogla da posluži ali je pipavo za oblikovati ovako sitan detalj u 1/72.

Vakuumiranje ovih ivica krila je za veće razmere verovatno bolje rešenje od ovog sa šmirglanjem plastike.

Goran A.

Mislim da se vakuumiranjem ne bi nista znacajnije postiglo a posla daleko vise, bar za 72 i 48. Mozda bi na slikama vakuum izgledao ubedljivije ali i ovo je dovoljno dobro za gledanje uzivo.

Sve lepo i za svaku pohvalu ali autor neka ima u vidu, da ukoliko ne zameni stakla nekim tačnijim (ala Revell) i ne snizi stajni trap maketa na kraju neče baš ličiti na P-47D.

Sandman

Quote from: JŽ on 03-07-2012, 21:40:42
Sve lepo i za svaku pohvalu ali autor neka ima u vidu, da ukoliko ne zameni stakla nekim tačnijim (ala Revell) i ne snizi stajni trap maketa na kraju neče baš ličiti na P-47D.

Stakla ne verujem da ću menjati, a noge stajnog trapa su već prošle kroz "kozmetički tretman"  ;)

http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,5735.msg85369.html#msg85369

medico

Quote from: AG02 on 03-07-2012, 20:27:08
Mislim da se vakuumiranjem ne bi nista znacajnije postiglo a posla daleko vise, bar za 72 i 48. Mozda bi na slikama vakuum izgledao ubedljivije ali i ovo je dovoljno dobro za gledanje uzivo.

ja sam to odradio na Do-24  u 1/72 gde je far dosta veci i nalazi se na napadnoj ivici krila , efekat je odlican samo rad - mukotrpan , za  pticu u 1/48 mislim da se vredi potruditi .

Goran A.

Slazem se, druga je prica za far tipa "hariken" i slicno, to se isplati i u 1/72.

Poklopac kabine je kod Academyja nekako krivog oblika i nema pogođenu ni debljinu, ni krivinu donjeg ruba od. okvira.
Tamiya, stara Hasegawa i Revell su tu puno bolje odradili svoj posao.
Isto važi i u 1:48.

Šteta truda ako na kraju ne izgleda kako treba.

Goran A.

Ako otvori kabinu, nece se to toliko primetiti.

Sandman

Otvorenu kabinu planiram svakako, šteta bi bila da se ne vide svi oni detalji u kokpitu...