Palme

Previous topic - Next topic

elcrni

Pozdrav svima,
Par slobodnih dana i konacno sansa da uradim par testova za dioramu koju spremam (new guinea i airacobra 1/4.
Dakle, jedan od elemenata diorame ce svakako biti i palme. Od pocetka mi se nije svidela ideja da jednostavno kupim rezinsku palmu sa smesnim listovima pa sam poceo razmisljati kako napraviti sto realniju palmu za dioramu.
nakon par clanaka sa neta i kombinovanja istih te dodajuci po nesto za sta sam mislio da moze pomoci dobio sam prve rezultate i jako sam zadovoljan obzirom da mi je ova prva, sledeca mora biti bolja i sa nekim sitnicama izmenjenim.

dakle,
Stapic koji dolazi sa kineskom hranom (moze i grancica mada mislim da bi uvijena zica bila najbolja jer bi se kasnije mogla savijati po zelji), konopac od kudelje, akrilin (kit pasta za drvo), kucna biljka ficus benjamin, i naravno, wash, suve pastela i slicno.

Evo ih prvi rezultati, komentari i sugestije....

P.S. palma je prevelika za 1/48 tako da ce i ostati samo kao test





Boki

Wow! Da nema druge slike rekao bih da je Photoshop u pitanju. :D ;)
Izgleda fenomenalno. Ovo možeš da preseliš u odeljak Saveti ili Mala škola.
Inače, još jedan metod pravljenja palmi dao je Momcha ovde:
http://maketarskikutak.com/index.php/topic,1695.0.html

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Momcha

Ovo odlicno izgleda,jedino da se listovi vremenom ne osuse.

Sandman

listove, poshto je kako kapiram korishcena prava biljka, mozesh "balsamovati" glicerinom, Tripko je ovo vec isprobao i radi posao...sa cveticima dodushe.. ali trebalo bi da moze i sa bilo kojom pravom biljkom.... ;)

Goran A.

Listovi se mogu na isti nacin praviti od papira, nisam izmislio, vec radjeno.

elcrni

Hvala svima na komentarima,
Listovi se mogu balzamovati sa glicerinom ali i sa akrilnim lakom, AB ili cetkicom u 2 sloja i mogu trajati godinama a izgledaju bolje i realnije od bilo cega drugog, uz to, pre dva dana sam listic umocio u MIG pigment fixer i jos uvek izgleda kao tek otkinut sa grane :-) ima lepu "svezu" zelenu boju
U medjuvremenu sam dobio jos malo bolje rezultate pa cu uskoro okaciti ceo proces pravljenja.

medico

ooo..... dliii ....chnooo ! Impresivna aytentichnost !
hoce li biti neki konkretan text posto je ova 'orezentacija ' poprilicno nedorechena !?
neki tutorial sa slikama procesa rada i sl. ?

elcrni

Kompletan proces izrade sa fotkama cu postaviti sutra (mozda stignem i veceras).
hvala svima na komentarima

lep pozdrav,
A

Hawkeye

Tri palme za... ;D !

'Уживај младићу за младости своје!'

elcrni

Nastavak,

Malo sam dublje zasao u celu pricu pa se izvinjavam na opsirnosti i sveobuhvatnosti :-)
Pre svega par reci i referenci. Lepota kod pravljenja delova diorame (scene) je u tome sto nemamo striktne dimenzije elemenata, u ovom slucaja stabla palme koje moze biti iskoristeno za 1/32 - 1/35 ili 1/48, no svakako se treba pridzavati osnovnih odnosa velicina.





Radeci uporedo na stablu sa drvenom i zicanom osnovom postavljacu slike naizmenicno.

Pazljivo obmotavanje osnove kanapom od kudelje....


Preko kanapa dolazi konac za heklanje koji je mnogo finiji i koji ce dati finalnu teksturu. Konac motati u oba smera pod razicitim uglom kako bi se niti presecale i stvarale utisak "prstenova" nastalih dugogodisnjim secenjem listova.


Sledeci korak je kit za drvo, jako dobra stvar za bezbroj namena. Iscediti kit izmedju dva psta i polako okretati stablo...
Kako se kit jako brzo susi, nakon stvaljanja na stablo sacekati 30ak sekundi a zatim mokrim prstima preci jos jednom preko svega da se ubije prevelik reljef.


Nakon jos 30 sek jako lagano preci duz stabla SUVOM cetkicom kako bi dobili sitnije linije koje simuliraju ispucalu koru.



Sledeci korak je tamniji drybrush da se malo naglase prstenovi....


Nakon toga jako svetao i jako jako razredjen wash (revell 75 - 89 - 371)


Pola sata i wash osusen, jos malo drybrush-a, pastela....


Sledeci korak je dodavanje osnove za krosnju (field grass ili neki od slicnih proizvoda koji se mogu naci u malo vecim cvecarama)
Malo crvene, narandzaste, braon.... i dobili smo lepu osnovu i srz krosnje koja je u osnovi osusena kora, delovi listova, vlakna.....


Rezime prvog dela:
Toplo preporucujem koristenje zice za osnovu jer se i nakon potpunog susenja kita za drvo, stablo moze lepo savijati po zelji bez bojazni od pucanaj kita. Razliciti efekti se mogu dobiti koristenjem tamnijeg wash-a, drugacijim motanjem konca i kanapa....
U sustini tehnika je jako dobra i prilagodljiva te se moze primeniti i na sve ostale tipove stabala.
U sledecem delu, krosnja i plodovi.

Lep pozdrav,
Aleksandar


Sandman

ODLICHAN tutorial Aleksandre!!
HVALA! :)
chekamo nastavak! ;)

Messerschmitt

Па људи ово је сјајно!!Кад ће наставак? ;)

elcrni

Hvala hvala, nastavak nocas, nadam se ;-)

medico

nebesa , zlo i naopako !  :o
odlican tutorial bas po mom ukusu !
jedino mi nije jasno cine si fiksirao kanape , tj. kako se ne odmotaju od osnove kad zavrrsis namotavanje ?

elcrni

Quote from: medico on 16-12-2008, 18:25:51
nebesa , zlo i naopako !  :o
odlican tutorial bas po mom ukusu !
jedino mi nije jasno cine si fiksirao kanape , tj. kako se ne odmotaju od osnove kad zavrrsis namotavanje ?

Namotavanje pocinjem od vrha gde vezem kanap za osnovu. Na kraju opet vezem kanap za dno osnove ili jednostavno ucvrstim sa 2-3 kapi gita ili drvofiksa, kasnije kas se sve lepo zagituje nema sanse da se nesto odmota.