UM Hetzer, komandno vozilo 1/72

Previous topic - Next topic

nesha

Evo moga novog projekta: UM-ov Hetzercic (sladak mali  :-*) u 1/72 -komandno vozilo.

Sam model je sasvim sasvim fini-cist odlivak, mali set eceraja, skoro da nema flesa, delovi se dobro uklapaju i imaju dovoljno detalja za tako malo vozilo u toj razmeri (kolega mi danas rece-ovaj pravi bube  :P )

Moguca su naravno i mala poboljsanja (bolest koja umnogome umanjuje produktivnost nase modelarske populacije  ;)

Daklem:

-ivice prednje oklopne ploce su dobile lepu nareckanu strukturu, a na spoju iste sa sasijom je sa donje strane uradjen var, na stitu i oklopu kolevke topa je malo uradjena tekstura livenog celika
-cev je dobila kruzni zareziz usta cevi (1)
-svetlo je dobilo kabl za napajanje (2)
-dodata papucica koja se vidja na nekim vozilima uradjena od konzerve kokakole-plocica nalepljena na duzu plocicu, savijenu u obliku slova V (4)
-stitnik periskopa je takodje od konzerve, posto sam originalni upropastio :-[
-od bakarne zice napravljene ruckice na poklopcima motora i od licni male alkice duz gornjeg dela trupa (OK znam da je i jedno i drugo malo ispalo predimenzionirano... :()



-pozadi su uradjeni nekakva plocica koja nemam pojma cemu sluzi ,al je ima :P (1) i poziciono svetlo od T oblika lima+ plocica preko i rastegnutih delova rama, iseckanih i zalepljenih (pogresno obelezeno sa 3 - to je ono pored plocice pod 1)
-kukice za kacenje sajle za vucu (3)



Limene plocice koje vise sa bokova ce da pridrzavaju sircene, kad ih budem nalepio, da ne bude zabune :)
Jos par slika same skalamerije  :D






Drage kolege i koleginice kazite mi iskreno kako vam se cini?  :)

Momcha

Fino,ovi detalji ce generalno poboljsati izgled makete.
Kaci slike kad nastavis. :)

Sandman

bogme Nesho ludji si od mene sa ovim sitnim detaljima od zice i limenki ;)

samo pichi dalje a jedva chekam da dodjesh do farbanja i weatheringa! ;)

nesha

Hvala, hvala, trudim se malo da budem lud ovde, nije zdravo da se izludjujem na drugim poljima... ;)
danas je pao prajmer, veceras i farbanja ce biti... ;D

Aki

Super si ga izdetaljisao,svaka cast!

Boki

Hetzer je i onako jako mali, pa još u 1/72, i još ovakvi detalji. :o Svaka čast.

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

zamorano

Juhu, sportski tenkić! Samo napred, zasada obećava.

nesha

Napredak.
Mala bubasvaba je u medjuvremenu dobila i tokove i gusenice-papucice, da ne ide bosa, te ozebe... :-*
A dobila je i boju :)
Boja na fotgrafijama je malo sj****a, izem ti aparat i lose svetlo... :( a i moje slikanje na brzinu... :-[
Ima propusta u farbanju, no imajte u vidu da mi je ovo drugi rad sa AB, a prvi bez maskiranja-iz ruke
Moze koji komentar...predlog...bar kritika... :)









Sandman

na levoj strani sa shircenima a pogotovo na prednjem levom mi se chini da se vide kao "tachke" tj. momenat gde si zaustavio brash dok si prskao ;)

kod brasha samo da se naviknesh bice ti to ok.. bitno je samo da boju krenesh da prskash pre povrshine koju prskash a zaustavljash se takodje van makete... bash da bi izbegao ove tachke koje su zapravo gomilanje boje na jednom mestu dok brash stoji u mestu... a nisi prekinuo dotok boje...

na par mesta se vidi blagi oversprej ali nije strashno - to kad se pokrije pigmentima bice ok ;)

koje boje koristish? enamele ili akrilke?

Momcha

Slazem se sa Srkijem,ali naucices se vremenom  ;)
Pokrice se pranjem,brasevanjem i pigmentima (pastelima)
ako ti je lakse mozes da maskiras i blue tackom kada farbas airbrushem.

Sandman

Quote from: Momcha on 13-02-2009, 09:51:07
ako ti je lakse mozes da maskiras i blue tackom kada farbas airbrushem.

ili maske od papira.... dok se ne naviknesh na blutak ako je mnogo retka boja oce da se pdolije i da stvori muke sa ivicama kamuflaze - ko na mom Fw.... msake daje bash fin efekat... ali su lakshe za postaviti na makete aviona nego na vozila ;)

iguanac

Mislim da si pogresio braon boju! naime, po uputstvu Vermahta (OKH tacnije) iz jeseni 1944. jasno je naglaseno da, zbog povlacenja ka Holandiji i Nemackoj, zbog promene terene, prestaje se upotrebljavati Chocolate Brown RAL....., u koris Red Brown... Neka vozila su ostala u 60:20:20 odnosu boja zuta:braon:zelena, a kod tebe nije taj sklad. Usput, posto je nemacka farba mnogo boljeg kvaliteta, onda nemoj cipovati vozilo, jer je to maketarski mit. Sirceni se isto tako nisu cesto koristili, jer po Otu Skorceniju " sljunkovito tle ne pravi prasinu za pesadiju koja vozilo prati (sluucaj Engleza u pustinji),a kamencici lupkaju i tandrcu (klimpern, nem.) pa se pravi veca buka koja neprijatelju odaje polozaj jednice".

Takodje, zbog skucenosti prostora u Hetzeru za ova vozila su regrutovani pripadnici HJ, ili osoblje iz Juzne Bavarske, jer je prosecna visina bavarca bila za 6-9cm manja od Nemackog proseka. Ako radis figure neke, imaj ovo na umu, kao i da bavarci nemaju toliko izrazenu plavu kosu.




















Naravno, sve ovo sto sam napisao je obicna glupost i skup maketarskih preterivanja. Maketa je lepa, a ako si ti uzivao u procesu izrade, to je najbitinje!
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

nesha

Ups...moja greska za  Chocolate Brown... :-[,sad sta je tu je. Nisam nesto ni razmisljao o chipingu, malo rdje i prasine i to je to  :) Za sircene, paa...morali su, malo da sakriju gornji deo gusenica koje su dosta cudno nalegle, nisu bas tip-top  ::)
Koriscene su MM akrilke.
Ima jos mnogo rada da padne :P

zamorano

Stvarno je buba, šta mu je napred a šta nazad? ;). Tako mali pa šaren baš izgleda dobro, moraću i ja da uzmem da pravim jednog - ili više.

E, a jel ne možeš gusenice metodom "snaga klade valja" malo na silu da iskriviš da bolje legnu na točkove? Ili je sad kasno? Šteta, to je jedini detalj koji mu fali, kad bi to malo bolje leglo bio bi su-per.

nesha

Napred mu je ono spreda, a nazad ono otpozadi ;) ;D, da budemo ozbiljni, napred mu je ono parce sa cevkom :D
Gusenice...tesko i ovako su bile nocna mora za ubacivanje, morao sam malo i da ih hirurski obradim, tako da bi "snaga klade valja" metod doneo samo dalju katastofu  :( Na sledecem ce biti bolje, obecajem  :)
Ma boje sad izgledaju mnoogo bolje, od kako je palo prljanje, jos malo i kacim slike napredka radova  :)