Utva 213?

Previous topic - Next topic

cherny

U nastupu post-novogodišnjeg ludila, nakon intenzivnog razmišljanja i nekoliko piva,  ;D, uzeh u razmatranje stari Heller Arado 96 koji je moj 12-togodisnji komsija sastavio. Pošto trenutno sa kolegom dovršavam knjigu o 213, pade mi na pamet da pokušam da od Arada napravim 213. Na prvi pogled slični avioni, ali u suštini baš i ne... ::)

Raspon krila i dužina su tu negde, položaj kabine i oblik načelno odgovaraju, i tu se sličnosti završavaju. Zadnji deo trupa je dosta dublji i malo širi kod 213, dok je zadnji deo kabine niži. Prvo sam ošmirglao zadnji deo kabine i dodao dosta listića stirena, super lepka i na kraju sve gitovao nekoliko puta. Moraću da gitujem još dosta da bih dobio odgovarajući profil. Motor je dublji kod 213, tako da sam dodao deo starog rezervoara ispod motora, prethodno obrađenog Dremelom.

Rep je kompletno odsečen i biće postavljen nakon što završim trup. Krila 213 imaju drugačiju napadnu i izlaznu ivisu, tako da sam na napadnoj ivici zalepio komad plastike da bih dobio odgovarajući oblik i zagitovao. Izlazna ivica se mora šmirglati ka vrhu krila. Sami vrhovi su totalno drugačiji nego kod Arada. Dodao sam komad plastike na izlaznu ivicu krila u samom korenu.

Desno krilo je već dobilo oblika kakav otprilike treba, ostaje mi da sredim koren krila, pošto je kod 213 primetno deblji. Nisam još siguran kako ću to da uradim, verovatno list plastike + git (potrošio sam već pola tube do sada na ovoj maketi...  ;)).



Nisam siguran da li će od ovoga uopšte nešto ispasti, ali ako uspem da se izborim sa ovolikim gitom i super lepkom, bice uskoro jos fotki.

Sandman

svaka chast na izazovu ;)
puno srece u radu i drago mi je da mozemo videti i ovakve projekte u radu - sa malo vecim hirurshkim zahvatima ;)

Gusha

Uh, najzad jedan hirurski rad.Doktore samo napred,studenti sa galerije prate i snimaju svaki Vas potez....Srecno i vama i pacijentu...

cherny

Hvala na lepim zeljama meni i pacijentu ;D, mali progress report, gotova su oba krila, samo jos finalno smirglanje i rezanje panela, a i zadnji deo trupa se blizi finalnom obliku. Jos jedno gitovanje za popunjavanje sitnijih rupa i tragova grublje smirgle i to je to.

medico

lepo ajde izvestavaj nas kako napreduje ! secam se da sam pre jedno 5-6 godina slusao predavanje druustva za negovanje vazduhoplovne tradicije na temu  Utva 231 ....gde je zakljucak bio da je Ar 96 i posluzio kao osnova !

nego ...sta kaze komshija  za maketu  :D

cherny

Komsija kuka svakodnevno, sto sam mu unistio onako lepu maketicu, ali dobio je Revell He-162 u kutiji na poklon, pa se smirio (prastari Revell, ne prepakovani Dragon  >:D). Evo sada sam zalepio belim lepkom spiner, kabinu i vertikalac, cisto da dobijem utisak kako izgleda.
Cini mi se da cu najvise problema imati sa kabinom, Aradova je primetno niza, tako da jos razmisljam sta da uradim po tom pitanju. Bacicu par slika sutra, da vidite kako izgleda.

medico

nego zaboravih da pitam koje crteze koristish ko referencu ?

cherny

Uglavnom sam radio po Milanovim crtezima i po gomili fotografija koje imam. A Milanov crtez koji imam ima upisane dimenzije merene direktno na avionu.  ;D

cherny

#8
Evo jos par slicica. Prednji deo trupa je prosiren i produzen, zadnji deo trupa je skoro gotov, zalepljeni su spiner i vertikalac belim lepkom, cisto da vidim kako "leze".





Gusha

Lepo, lepo, ajd jos...

medico

bravo, bravo !
posto vidim da je uspeh izvestan raci mi da li si razmishalo o semi farbanja i oznakama !?

cherny

Sto se tice seme, nisam jos siguran. Postojala su tri nacina farbanja za 213 - sivo/sv. plavo, zuto/sv. plavo i sivo/zeleno/sv. plavo. Avioni nisu imali nikakve grbove, bedzeve ili natpise (bar ih nema dokumentovanih), tako da ih nema posebno interesantnih. Za sada, verovatno cu se odluciti za trobojnu semu.

medico

kada sam radio Aero -3 malo je falilo da ga uradim kao zuto-sv.plav sa sve rondelama i crnim brojevima izgleda jako upadljiv ali ipak nisam mogao da odolim onoj rucno farbanoj " 2 " !
uikoliko ti zafale rondele i zastave samo javi  mislim da imam nesto viska u 1/72  onih sto sam stampao na laseru  ;)

cherny

Hvala na ponudi, nisam jos kopao po oznakama, znam da imam nekoliko LH setova sa rondelama i zastavama, pa cu da vidim da li odgovara.

Boki

Pravi izazov. Svaka cast.  ;D

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.