Fujimi F-14A TOMCAT 1/72

Previous topic - Next topic

Tomcat

Pozdrav svima!
Do sada nisam pisao recenzije, pa evo sad da pokusam  ;)
Kao što se vidi u pitanju je Fujimijeva maketa F-14A Tomcat. Sam avion F-14 je nastao kao zamena za, do tada, standardni avion američke mornarice F-4 Phantom, a svoj prvi let načinio na današnji dan 1970. godine. Ubrzo potom, prve jedinice su opremljene novim lovcem pri čemu je, logično, prvo opremljena jedinica za preobuku VF-124 GUNFIGHTERS, dok su prve ''borbene'' jedinice koje su ga primile bile VF-1 WOLFPACK i VF-2 BOUNTY HUNTERS u pacifičkoj a jedinice VF-14 TOPHATTERS i VF-32 SWORDSMEN u atlantskoj floti. VF-1 i VF-2 su učestvovale i u operaciji američke evakuacije iz Sajgona. Sam prelazak sa F-4 na F-14 je okončan početkom 1980ih prelaskom jedinica VF-154 BLACK KNIHTS i VF-21 FREELANCERS na F-14, a takođe nešto pe toga F-14 je zamenio i RF-8 u ulozi palubnog izviđača pošto je opremljen izviđačkim TARPS kontejnerom, pri čemu je, verovatno najpoznatija jedinica naoružana sa F-14 VF-84 JOLLY ROGERS bila prva kojoj je, između ostalog, dodeljena nova uloga izviđača. Ovaj avion je učestvovao u svakoj ''kriznoj situaciji'' u kojoj s SAD štitile svoje ''nacionalne interese'' širom sveta- 19.VIII 1981. 2 F-14A TOMCAT iz sastava VF-41 BLACK ACES sa nosača aviona U.S.S. NIMITZ su oborili dva libijska Su-22 nedaleko od libijske obale, a dekali za upravo ova dva F-14 se dobijaju uz ovu maketu, takođe su u jesen 1983. VF-14 TOPHATTERS, VF-32 SWORDSMEN sa nosača U.S.S. INDEPENDENCE i VF-11 RED RIPPERS i VF-31 TOMCTTERS sa U.S.S. JOHN F. KENNEDY učestvovali u operacijama iznad Libana, a 1985 su VF-74 i VF-103 bili angažovani u krizi sa otmicom talaca na brodu ''Achille Lauro''. Sledeće angažovanje Tomcata je usledilo 1986. godine ponovo u operacijama kod obale Libije tj u operacijama ''Prairie fire'' i ''El Dorado Canyon'', da bi 04.I 1989. dva Tomcata iz VF-32 SWORDSMEN sa U.S.S. John F. Kennedy oborili dva libijska MiG-23. U istom tom periodu jedan F-14 iz VF-74 Be Devilers je greškom oborio USAF  izviđač RF-4E. U operaciji ''Pustinjska Oluja'' 1991. učestvovalo je ukupno 10 jedinica ali su zabeležili samo jedbo obaranje i to iračkog helikoptera Mi-8 i to avion iz sastava VF-1 WOLFPACK, ali je takođe oboren i jedan Tomcat iz VF-103 sa U.S.S. SARATOGA i to raketom SA-2. Takođe, interesantno je da sam na par mesta našao podatak da su tokom prve noći ''Pustinjske Oluje'' dve posade sa U.S.S. JOHN F. KENNEDY prijavile obaranje dva Mirage F1 što nikada nije potvrđeno. Takođe, postoji i ''teorija zavere'' po kojoj su F-14 bili strogo ograničeni na zadatke pratnje A-6 bez dozvole da samostalno idu u lovačke patrole koje su navodno bile rezervisane za F-15 Eagle pošto je trebalo ugovoriti prodaju nove količine F-15 Saudijskoj Arabiji, no to je već neka druga priča. Sledeće angažovanje F-14 je bilo, na žalost, u operacijama nad bivšom SFRJ. S obzirom da je još u vreme administracije predsednika Buša počelo kresanje budžeta, to je nastavila i Klintonova administracija (moj dodatni razlog protiv njega  ;) ) tako da je došlo do rasformiranja većeg broja jedinica opremljenih sa F-14. Povlačnjem iz upotrebe jurišnika A-6 Intruder, Tomcat dobija novu ulogu bombardera u kojoj se pokazao sasvim dobro. Poslednje dva angazovanja F-14 su bilau operacijama ENDURING FREEDOM i IRAQI FREEDOM. Zanimljio je da je tek pred sam karj karijere F-14 po prvi put koristio top Vulcan u borbenim uslovima i to avion iz sastava VF-213 koji je u novembru 2001. godine na taj nacin napao polozaj talibana u Avganistanu. 2001 godine započela je zamena Tomcata avionom F/A-18E/F Super Hornet, što se završava 22.IX 2006 godine kada su poslednje dve jedinice VF-31 TOMCATTERS i VF-213 BLACK LIONS sa USS THEODORE ROOSEVELT u posebnoj ceremoniji preoružane sa F/A-18E/F. Jedini inostrani korisnik F-14 je Iran koji ih je primio u vreme vladavine šaha ali ih je intenzivno koristio u ratu sa Irakom tokom 80-ih godina prošlog veka. Sam F-14 je postojao u tri varijante A, B I D, pri čemu su jedino jedinice VF--11 RED RIPPERS i trenažna jedinica VF-101 GRIM REAPERS letele na sve tri varijante.

Sama maketa ima oko 170 delova, odlivenih u kvalitetnoj svetlo sivoj plastici sa urezanim panelima, uz delove od  gume kao i dva metalna dela. Dekali su dati za dva iranska aviona- pre i posle revolucije kao i za VF-111 SUNDOWNERS i za, kao što rekoh, dva aviona iz VF-41 koji su oborili libijske Su-22. Takođe, krila su data sa opcijama sa spuštenim flapsovima u kom slučaju su fiksiraa ali mogu biti ostavljena i da se pomeraju dok je prednja noga stajnog trapa data u dva položaja- ''normalnom'' i u ''spuštenom'' položaju za poletanje sa nosača aviona. Date su dve figurice pilota sa odvojenim glavama i rukama kao i mogućnost otvorenog nosa uz deo koji bi trebalo da predstavlja radar. Od naoružanja je data standardna kombinacija 2 x AIM-9, 2 X AIM-7 i 2 x AIM-54 uz dva rezervoara i TARPS. Motor može biti izvađen i za njega se u tom slučaju dobiju ''kolica'' na koja ga treba smestiti.



Pošto osim ovog, imam još nekoliko Fujimi F-14 kao i Hasegawinih, mogu reći da je Hasegawin nešto bolji uz više opcija i rekao bih detaljniji donekle, ali Fujimi zauzima po meni drugo mesto. Takođe, delovi se sasvim dobro uklapaju pri čemu su sami uvodnici dati drugačije nego kod ostalih proizvođača uz, opet po mom mišljenju dosta neobičan rasklop delova trupa koji se razlikuje od ostalih Tomcata koje sam video. Sam kokpit je, milsim, mogao biti odrađen bolje pošto je kako mi se čini i Revellov bolji. Takođe Fujimiju se uz F-14D iskrala i greška u vidu sedišta koja su data kao za A varijantu. Samo uklapanje je, kao što rekoh sasvim dobro.
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

AirGuard

#1
Imam istu ovu maketu samo u drugoj kutiji(nazalost trenutno ne i foto-aparat) dakle rijec je o FUJ 28002 F-14A tomcat ``Jolly Rogers`` i nisam mogao a da ne odgovorim na ovu recenziju.

Skoro 2/3 teksta je posveceno borbenom angazmanu aviona F-14 a iz onog sto je uvazeni kolega napisao ne stice se potpun uvid u sve ono sto ova maketa nudi kao ni u njen STVARNI kvalitet.

Gumeni djelovi koji su pomenuti jesu naravno tockovi ali su,osim njih,ostavljeni i plasticni-vjerovatno za slucaj da korisnik vise voli tu varijantu.Treba napomenuti da su odlicnog kvaliteta(i gumeni i plasticni djelovi) a da su prozirni djelovi takodje kvalitetno napravljeni uz neizostavni seem line kao dokaz njihove tacnosti.

Osim dodatnih opcija koje je pomenuo kolega(dakle nosne noge i polozaj flapsova) postoje i mnoge druge:dva tipa forsaznih komora,razliciti tipovi optickog senzora/kamere koji se nalazi ispod nosa aviona(ovdje ne mislim na TARPS),mogucnost postavljanja stuba za penjanje pilota(kao i zatvaranja ``stopa`` za naslanjanje stuba),mogucnost postavljanja radarske resetke nezavisno od toga da li ce se odabrati otvaranje ili zatvaranje nosa aviona-resetka je inace uradjena bez greske.

Ono sto moze da zbuni moguce kupce je pomenuto ``vadjenje``motora-naravno motor iz aviona ne moze biti izvadjen,motore koji stoje u samom avionu radite potpuno normalno a dobijate dodatna dva motora koja mozete(a ne morate) sastaviti,cisto kao zanimljivost.

Uz avion dolazi i set dekala sa 110 naljepnica prvoklasnog kvaliteta.Kod mene su dati dekali za avione iz VF-84,VF-41, i VF-32-bez Iranca(to je i jedina prava razlika a maketa je ista).Uputstvo je odradjeno u crno bijeloj boji,odlicna stampa,pregledno i detaljno uz sve potrebne ilustracije.

Posto nikada nisam vidio Hasegawin F-14A ne mogu da sudim da li je detaljniji(mada koliko sam uspio da saznam na brzinu po forumima F-14A od ova dva proizvodjaca su u istoj ravni)ali def moram da stavim primjedbu na to da je kabina fujimijevog F-14A gora od revell-imam veoma jasnu sliku kokpita ovog aviona i ono sto vam mogu reci je da je doslovno svaki senzor na mjestu.

Utisak dodatno pojacavaju dekali sa bukvalno svakim prekidacem,ekranom ofarbanim u odgovarajucu boju-detaljnost koju do sada nisam vidio ni na maketama u 48mici.

Kad saberem sve utiske(ovo je inace bila moja prva maketa u zivotu tek nedavno sam nabavio njeno reizdanje posto sam vec napravljenu maketu poklonio takodje davno)mogu da vam kazem da se radi o ,za mene,fantasticnoj maketi.Po svemu sto pruza ova maketa,inace proizvedena `88 godine,moze se mjeriti sa bilo kojim modelom danasnjice a morate priznati da danas nema puno maketa u 72ci koje ukljucuju i gumene i plasticne i metalne djelove.

Dodatni resinski/ecerajski setovi su suvisni i za svakog kome ne smeta da radi ovaj tip aviona ova maketa ce biti praznik.

P.S.Ista maketa postoji i u 1:48 ALI bjezite od nje ta maketa je zesci promasaj.Kao sto rekoh ni B i D verzija se nisu proslavile ali uz ovakvu A verziju sve im je oprosteno:)E da,tekst na kutiji makete je malo hvalisav:))))