Italeri - Reggiane Re.2000GA

Previous topic - Next topic

ubermagog

Koliko je meni poznato, ovo je prva stara kompletno preuređena maketa koja je izašla iz Italerija. Već dosta godina oni pokušavaju da sprovedu ovaj sistem "faceliftinga" svojih starih (uglavnom prilično tačnih maketa) maketa u 72. Čini mi se da im je F-15 bio prvi sa većom intervencijom, jer su je iz pozitiva prebacili u negativ. Nedavno su imali par malih ali veoma interesantnih intervencija i dorada na nekoliko čuvenih ESCI maketa čije kalupe sada poseduju.

Maketa 'italijanskog thunderbolta' lovca Reggiane Re.2000 je u originalu bila od firme Supermodel, čije je sve kalupe preuzeo Italeri. Italeri je tu po izgledu i tehnologiji staru maketu potpuno prepravio, doradio, izdetaljisao, dodao nove ili zamenio stare delove. Moje mišljenje je da su u nameri potpuno uspeli i dobili smo vrlo finu maketu, standarnog Italeri kvaliteta, od koje se iz kutije može dobiti vrlo lepa stvar - a ima više nego dovoljno mesta za dodatno detaljisanje i ulepšavanje.

Kutija zvanično predstavlja verziju "dužeg doleta" (odatle GA u naslovu), pokriva dve varijante poklopca kabine.
Priložene šeme bojenja nisu baš najtačnije niti najjasnije. Preporučujem obavezno je proveravanje dodatnih referenci. Šeme koje su nam ovde dali nisu pre svega do kraja razjašnjene jer za neke stvari koje se vide (npr. crveni i crni kapotaži) nemaju svoje jasne oznake boja, dok sa druge strane same šeme deluju konfuzno sa mrljama, zmijicama i bojama!

Plastični delovi su upakovani u vrlo jaku varenu plastičnu kesu, dok su prozirni delovi zapakovani u svoju zasebnu. Vrlo pohvalno i nadam se da će to biti sada pravilo za SVE Italeri makete!





Nalepnice su standardno dobrog kvaliteta kakvi su svi koji dolaze uz Italeri makete, mada moram priznati da mi svi brojevi baš i ne odgovaraju fotografijama tih aviona. Razlike nisu baš velike, tako da će svakome za njegovu kućnu zbirku biti sasvim dobri.


Detalji na ovoj doteranoj maketu su prilično zadovoljavajući. Kabine orgovara originalu, a ima više sasvim dovoljno mesta za dodatno detaljsanje od strane maketara. Maketa bi zapravo trebala da bude u pozitivu jer su glave nitni i paneli na pravom avionu bili veoma izraženi (pogledati priložene fotografije).
Motor je dobra osnova za detljisanje, sedište je sjajno, dati su posebni flapsovi koji odlično izgledajue, dok gume imaju izgled opterećenja!
Od primedbi imam za sada dve, postoje dva vidljiva 'sink-marka' sa gornje površine krila, dok je druga primedba na dosta neuverljiv izgled klapni iz motora ali je to na žalost očigledno nasledstvo sa starog originala koje u ovoj novoj verziji u Italeriju nisu mogli da izbegnu.