kalendar takmicenja za 2010

Previous topic - Next topic

medico

29.05-30.05.2010 – Beogradski pobednik,Beograd

12.06.2010 –  Krila Užica, Užice

04.09.2010 – "Masters of Miniatures ", Senta

02.10.2010 – Spiner Kup 2010, Kraljevo

16.10.2010 – II Kup Santos Dumont, Vazduhoplovna Akademija,Beograd

06.11.2010 – Niš

12.12.2010 – Novogodišnji Kup, Beograd

Kogor

A šta je sa Novim Sadom ? Ima li ikakvih dešavanja ? :think

Profa

@Kogor: jednom u dve godine (so called biannual ;)) - bilo prošle godine, biće i iduće (bar tako kažu)...
Bogu fala što sam Lala! :)

gmiserbia

#3
Jos nema kalendara za 2011.god.?

Sijamski_Mrmot

naravno da nema, kalendar se utvrdjuje na sastanku svih klubova koji se odrzava obicno u martu mesecu. U svakom slucaju nema takmicenja pre maja meseca ;) samo ti maketari...

ugovorac

Mozda nije na meni da ovo kazem ali takmicenje u Novom Sadu bude obicno krajem Marta,pocetkom Aprila.Da li ce tako da bude i sledece godine,videcemo.Nadam se da hoce.Znaci,mozda bude takmicenja i pre Maja.

Sijamski_Mrmot

nisam zaboravio N.Sad i nadam se da ce ove godine opet organizovati "Ikara" ;)

iz nekih razgovora sam izvukao licni zakljucak da ili vise nece praviti takmicenje, ili ce ono biti periodicno na par godina pa posto ne znam detalje nisam ga ni spominjao.

Licno bih voleo da se dobri stari Ikar vrati u redovan kalendar ;)

ugovorac

Dobro si zakljucio.Ikar se organizuje svake druge godine.Izmedju te dve godine se organizuje izlozba maketa.Ove godine je na redu takmicenje.Nadam se da ce Novosadjani da ga organizuju.To je bio uvek dobar provod.

dusko

Naadam se da ce i Zrenjaninci uspeti da organizuju takmicenje i da ostane svake godine.

gmiserbia

Quote from: dusko on 03-01-2011, 12:26:09
Naadam se da ce i Zrenjaninci uspeti da organizuju takmicenje i da ostane svake godine.

То нам је циљ, фали нам само један спонзор ког ћемо још сада да почнемо да тражимо. Фирме нас нису фермале ни два посто, то смо пробали. Такмићење би организовали у другој половини августа када су у граду и традиционални "Дани пива" па да све то спојимо.

voja

Досадашња пракса је показала да би такмичења у периоду јула и августа имала јако мали број такмичара и посетилаца. То је време годишњих одмора када велика већина људи у земљи Србији па тако и макетара одлази на море, на даљи пут, посета фамилији, свадбе, . . . што их доста економски исцрпи па треба времена да се поврате на позитивну нулу. Није ни чудо што већ деценијама у том периоду и нема тј. нико ни не организује такмича или било каква окупљања. Чак ни оне из ближе околине у том периоду не би могао ни мотком да натераш да иде на нека макетарска такмичења ма колики загрижени макетари били.

Што се тиче Новосађана њихова одлука је већ неколико година уназад да Икара организују сваке друге године. Сувише пуно је такмичења у малој земљи Србији у једној календарској години. Дешава се и да чим се једно текмичење заврши друго почиње за две недеље. Ни у најразвијенијим државама, са далеко бројнијим макетарима од Србије нема толико такмичења у једној години. Поред толиког броја такмичења у Србији у задње време има и велики број такмичења у окружењу која наши макетари у све већем броју посећују из године у годину. Та такмичења се обично поклапају са нашим такмичењима или су ту на недељу дана размака. Све то кошта и разумљиво је да су онда наша такмичења у тим периодима слабије посећена. Из тих и сличних разлога а и да би се на крају крајева урадило много квалитетније такмичење Нови Сад је одлучио да свог Икара прави сваке друге године а таман нас се и ужелите после дуге паузе. На крају крајева размак од две године погодује да се за следећег Икара уради доста нових макета које се до сада нису вртеле по домаћим такмичењима. Један од разлога који се помиње међу домаћим макетарима је и тај што се скоро на сваком такмичењу појављују идентичне макете па када још заређају такмичења са по пар недеља размака део макетара сматра да нема разлога посећивати иста, бацање новце на пут, котизације, . . . То је и један од разлога што све већи број српских макетара радије одлази на такмичења у окружењу где има прилике да види новије макете, много веће и боље снабдевене берзе са енормним попустима. Сви који су икада били у Мошону уверили су се да су тамо за много мање новца на штандовима Едуарда, Аиреса, ЦМК, Парта, Екстратеча, . . . купили много више артикала него што би то могли у другим околностима. Сада ће неко рећи да је ту поента у дружењу, размени искустава, попити пиће са неким, али је добар део макетара са овог форума децидно рекао да је такмичење ипак такмичење а дружба је дружба која може да се уприличи и у неко друго време и на неком другом месту.
Иначе сам мишљења, мој лични став, да би стварно требали да проредимо број такмичења у Србији у смислу одржавања истих сваке друге године. Ако је нпр. Ниш, Нови Сад, Сента ове године онда су та такмичења поново тек 2013. године. Ако су Београд, Краљево, Панчево, . . . 2012. онда су следећи пут тек 2014. године. Између појединачних такмичења остаје много више времена него до сада што је било па је самим тим могуће и направити неке нове макете, позавршавати започете, тако да би та такмичења била далеко квалитетнија и по броју макета и по броју макета које до сада нису виђене на неком од претходних такмичења.
Ово је само моје размишљање, али већ видим салве напада на идеју  ;D

.

Vladimir

Vojo u potpunosti se slazem sa tvojim razmisljanjem,nego jel imas nekih informacija hoce biti kod nas Ikar?
Ф89 НС

Warhawk

Salve napada? U potpunosti se slažem, i meni su se više smučile makete koje već xxx-ti put vidim na nekom takmičenju...
A i dobra je ideja da se menjaju mesta, čisto zbog privlačenja većeg broja ljudi i promocije maketarstva  :)
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

gmiserbia

#13
Trenutno u nasoj zemlji Srbiji ima 9 maketarskih klubova ( ja se izvinjavam ako sam nekoga izostavio). Od toga ove godine je bilo 7 takmicenja u toku godine (s' tim sto je 2 u Beogradu) , sto je od prilike  0.58 takmicenja mesecno, znaci ni jedno celo. Ovo je nekako matematicki pa mozda nekome i nije bitno. Provericu, sada ne mogu da stignem ali mislim da skoro svaka zemlja u okruzenju ima vise klubova kao i takmicenja u toku godine, manje nema, provericu naravno ( ne zamerite sto sada nemam informaciju). Zasto se cini da mi imamo puno takmicenja? pa zato sto od 12 meseci od januara do maja nema ni jedno kao ni u julu i avgustu a to je 12 - 7 = 5 meseci za takmicenja.

No dobro, nego ovo je vrlo interesantno i strasno me nervira ali mislim i da je to jedan od velikih problema takmicenja u Srbiji i tu je warhawk u pravu 100%:

"... i meni su se više smučile makete koje već xxx-ti put vidim na nekom takmičenju..."

Svakom su se smucile!

Nisam primetio da postoje bilo kakva pravila o tome kod nas a i ako postoje naravno da se ne primenjuju, to svi ako ne saznaju iz price onda je naravno tu iskustvo. Sto je vrlo interesantno, makete koje su ko zna kada radjene cesto se vidjaju na nasim takmicenjima i sto je jos bolje u 90% slucajeva bas one ponovo su nagradjivane!i tako u krug, pa dokle!? ( ne bih pominjao da li se u vecini nagradjivanih slucajeva pominju skoro ista imena, ali ova tema je davno ispricana ).

Da ne smaram vise, zrenjaninsko takmicenje koje bude organizovano ( ako Bog da ali samo uz pomoc nekog sponzora kog jos nema )  bice radjeno po pravilniku koje je sastavio MK"Krila Petrovgrada".  Naravno u korist su takmicara, maketara i fer pleja. Mozda se to nekome nece svideti ali...pravila su pravila. Nema ih puno ali su precizna. Kako o kategorijama tako i o nekim drugim stvarima. Npr. sto se tice gore navedenog:

Iz pravilnika:

-"Maketa koja je predhodne kalendarske takmicarske godine ucestvovala na takmicenju u Srbiji ne moze uci u konkurenciju ove godine za medalju. Ta maketa se moze naci u izlozbenom delu koji se ne naplacuje."

Sta to znaci? znaci da ako se maketa takmicila 2010.god. u Srbiji, 2011.god. nece moci da ucestvuje u takmicarskom delu. (misli se na Zrenjanin).

I da, sto se tice posetilaca takmicenja, takmicara...posto smo mi svi na odmorima, morima, zezanjima i ostalo pozvacemo takmicare iz okruzenja. Bar cu se ja potruditi to da uradim a koliko ce uspeti to vec nije do mene. Planiram da pozovem Madjare, Austrijance, Hrvate, Slovence, Makedonce, Grke...pa neko ce valjda doci.

Eto...ukratko

p.s. sto se tice "pravilnika" on ce mozda jos malo biti modifikovan na osnovu iskustava takmicara, losih uglavnom. Mozete i vi da sugerisete nesto sto mislite da bi dovelo do viseg i preciznijeg nivoa takmicenja. Vrlo rado cu primiti sugestije.

ugovorac

Veoma lepo napisano Vojo.Veoma mi se svidja ideja da se takmicenja rasporede u dve godine bas iz razloga koje si naveo.Sem jednog.Novogodisnji kup.Mislim da bi on trebao ipak da se odrzava svake godine.Na atraktivnom je mestu,svake godine je sve popularniji i to bi bio lep zavrsetak takmicenja u tekucoj godini.
Ipak,u necemu se ne slazem sa tobom.Oni koji odlaze na inostrana takmicenja,odlaze tamo zato sto imaju mogucnosti a ne zato sto su gusta domaca takmicenja pa su im dosadna.U Mosonu su marke koje si naveo zaista jeftinije ali su zato one koje su kod nas prisutnije (Italeri,Revell.. ) uglavnom skuplje.I jedna i druga takmicenja imaju svoju draz.
A sto se samih takmicenja tice,ipak druzenja maketara ne mogu da budu nigde tako dobra kao na takmicenjima.Takmicenje je naj bolje mesto za to.
Bilo bi lepo kada bi culi jos misljenja o svemu ovome.