Rogozarski IK-3 AZ model 1/72

Previous topic - Next topic

Iwtcha

Evo, započeo sam i ovu maketu. Pojasevi su napravljeni u samogradnji od Tamiya trake, a kopče na pojasevima od žice izvučene iz kompjuterskog kabla.








AEROPOXY

Lepo, samo nije li AZ naveo u sastavnici, Blue Grey FS 16350 za unutrasnjost?
Ovako nekako:
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,9074.0.html

Iwtcha

Nakon višednevnog istraživanja po internetu, ispada da je unutrašnjost u boji aluminija, osim onih nosača, tj. cijevne konstrukcije, koja je bila obojena u tu blue gray boju. Istraživanja dalje navode da je ta boja ustvari ništa drugo do britanska SKY boja, jer su u toj boji britanci isporučivali avione Jugoslaviji, a zatim su smeđa, zelena i bež boja dodavane u Jugoslaviji. Možda se na slikama baš najbolje i ne vidi, ali cijevna konstrukcija je obojena sa RAF SKY, a ostatak u biji aluminija, koji na slikama (nažalost) daje dosta jaki odsjaj. Povodio sam se za ovim podacima http://www.letletlet-warplanes.com/2008/05/13/rogozarski-ik-3-camouflage/

AEROPOXY


voja

Quote from: Iwtcha on 24-10-2010, 15:12:17
Istraživanja dalje navode da je ta boja ustvari ništa drugo do britanska SKY boja, jer su u toj boji britanci isporučivali avione Jugoslaviji

Хмммм, само још неко да ми објасни шта су нам то све Британци испоручили у SKY боји и онда можда поверујем у тај извор.

.

Reaper

Auu kolega, i ti si postao prava tvornica u zadnje vrijeme...... samo udri, ide to tebi odlicno!  :super

Iwtcha

Quote from: voja on 24-10-2010, 16:32:47
Quote from: Iwtcha on 24-10-2010, 15:12:17
Istraživanja dalje navode da je ta boja ustvari ništa drugo do britanska SKY boja, jer su u toj boji britanci isporučivali avione Jugoslaviji

Хмммм, само још неко да ми објасни шта су нам то све Британци испоручили у SKY боји и онда можда поверујем у тај извор.

Pošto mi povijest tog zrakoplova nije jača strana, držim se onoga što uspijem pronači na internetu, a meni i po ovoj slici http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,9074.0.html to liči upravo na Raf Sky

relja

Lepo urađena kabina....moraću da te kopiram :)
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Biče to dobar rad.
Samo pažljivo, pametno i strpljivo.
Bez jurnjave ;)

Josip

ubermagog

Pozdrav Iwtcha, neću da ti komentarišem taj izvor kao ni "RAF Sky" boju koju tamo navode...
mogu samo da se nadam da će zaista jednom i na interentu postojati neki ozbiljan i relevantan sajt kao referenca i izvor...

... ali ako želiš da odradiš maketu kako valja (i naravno ako nisi do sada spojio trup) onda unutrašnjost prefarbaj u svetlo sivo-zelenu boju, istu onu koja treba da ide na donje površine kod kamuflažnog ili obuhvatno kod jednobojnog!

Pitanje ove boje i farbanja kabine je ipak odavno utvrđeno, i tu nema mnogo dilema.

Jedan od relevantnih izvora je i rukopis knjige "Belgrade Defender IK-3", pokojnog Petra Bosnića, koji kaže na strani 37 :
"Unutrašnje površine aviona , pilotska kabina i sedište pilota, lakirane su u sivo zelenoj boji. Pilotska instrument tabla lakirana je u crnim mat-pečenim lakom/namreškana površina koja eliminiše odsjaj"


(sken iz originalnog rukopisa, a pokojni Bosnić je bio najpoznatiji i najaktivniji istraživač po pitanju lovca IK-3)

Boja je naravno "Rogožarski Sivo Zelena", boja koju je kao osnovnu koristila ta fabrika dugi niz godina. Boja je poznata "DURLIN" a proizvodila je beogradska "FABRIKA BOJA I LAKOVA REICHOLD, FLUGGER & BOOECKING", a koja je počela sa proizvodnjom Durlin boja i lakova 1931 godine pošto čuvena Austrijska tj. Bečka fabrika "REINCHOLD, FLUGGER & BOECKING" otkupila "SRPSKU FABRIKA BOJA I LAKOVA" - dakle nikako nisu bile u pitanju boje britanskog porekla!

Iwtcha

Nažalost, trup je več spojen, ali s obzirom na veličinu otvora kokpita i kad dođe poklopac, unutrašnjost se neče ni vidjeti. Što se tiče boje za donju stranu aviona, da li je raf sky dovoljno slična, ili ju treba posvjetljavati? Prema fotografiji, meni ta boja izgleda baš poput raf sky, ali ipak trebam i stručno mišljenje.

cherny

Ja sam na mom IK-3 dobio tu boju miksovanjem Gunze akrila i to u odnosu 25 delova IJN Gray i 1 deo IJN Green.

relja

Po brojnim opisima i nekim crtežima i maketama ta boja me najviše podesća na ovu koja se danas koristi za saobraćajne znake, ormare el. instalacija i sl:



Recite na vreme ako grešim da se ne pređem kod svog IK-3
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

voja

Quote from: Iwtcha on 25-10-2010, 12:40:28
Nažalost, trup je več spojen, ali s obzirom na veličinu otvora kokpita i kad dođe poklopac, unutrašnjost se neče ni vidjeti. Što se tiče boje za donju stranu aviona, da li je raf sky dovoljno slična, ili ju treba posvjetljavati? Prema fotografiji, meni ta boja izgleda baš poput raf sky, ali ipak trebam i stručno mišljenje.

Без икаквог размишљања можеш користити ту боју за ИК-3. Ја користим Тамијину XF-21 SKY коју сам упоредио са остацима Рогожарског Р-100 у музеју и боја се поклапа. То што се боје поклапају неког је навело да помисли а и даље да мисли да је то британска боја. Игром случаја на два разна краја Европе, два различита произвођача боја су дошли до исте боје независно један од другог.
Ту боју наши никада нису могли видети на испорученим британским авионима како неко то цело време протура и буни макетаре јер су сви британски авиони у Југославију стигли или скроз сребрни/алуминијум или са сребрним, алуминијум, црним, белим доњим површинама (то показују све фотографије из тог периода). Мислим да у то време чак ни Британци нису користили SKY боју (можда грешим). Црно/беле доње површине су сви то већ знамо настале у време Минхенске кризе.

.

ubermagog

Sky je svakako dobra osnova, u zavisnosti koja se koristi treba je možda malo posvetleti i nijansirati da bude 'neutralnija' (a naročito zbog razmere i činjenice da je bila dosta 'sjajna' u svom finišu).

Kao moguće boje za početak bi mogle da posluže Lifecolor Sky LC-UA095, Humbrol Duck Egg Blue 23, Tamiya XF21,... (ili FS 34424 ako bi po tome gledali).

https://airbrushes.com/product_info.php?products_id=2164
http://www.graphicair.co.uk/products/LifeColor-Sky-(22ml)-FS-34424-.html